Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kriolipoliza, czyli odchudzanie zimnem

Kriolipoliza, czyli odchudzanie zimnem
W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod pozwalających na zmniejszenie ilości niechcianej tkanki tłuszczowej. Oprócz odpowiednio ukierunkowanych planów treningowych i żywieniowych coraz więcej możliwości oferuje także prężnie rozwijająca się medycyna estetyczna, oferująca szereg rozmaitych zabiegów mających na celu poprawę estetyki sylwetki. W ostatnich latach rosnącą popularnością zaczyna cieszyć się tzw. kriolipoliza, czyli wyszczuplanie sylwetki zachodzące przy udziale… niskiej temperatury.

Skąd pomysł by odchudzać zimnem?

Kriolipoliza to metoda opracowana przez dwóch amerykańskich lekarzy zajmujących się chirurgią plastyczną ze szpitala w Massachusetts: dr Mansteina i dr Andersona. W 2008 roku wykazali oni, że podskórne adipocyty (komórki tłuszczowe) są bardziej wrażliwe na działanie  niskiej temperatury niż inne komórki. Opracowanie i zastosowanie w praktyce klinicznej specjalnych urządzeń medycznych umożliwiających przeprowadzenie zabiegów kriolipolizy zajęło niecałe dwa lata. Od tamtej pory metoda ta cieszy się rosnącą popularnością jako  mniej inwazyjna i bezpieczniejsza alternatywa dla liposukcji.

Jak to działa?

Kriolipoliza polega na kontrolowanym chłodzeniu tkanki tłuszczowej w celu krystalizacji zmagazynowanych w niej triacylogliceroli. Następstwem tego stanu jest zainicjowanie lipolizy, czyli procesu rozpadu tłuszczu zapasowego. Dochodzi do wyszczuplenia poddanych zabiegowi partii ciała, choć efekty nie są natychmiastowe, a rozłożone w czasie. Niezmiernie ważne jest to, iż lipidy obecne w adipocytach krystalizują się w temperaturze wyższej niż inne komórki zawierające wodę, co sprawia, że zabieg kriolipolizy wymierzony jest jedynie w komórki tłuszczowe.

Czy kriolipoliza jest bezpieczna?

Niedawno opublikowane wyniki badania wskazują, że kirolipoliza jest zabiegiem wyjątkowo bezpiecznym. Dane z przebiegu 2729 zabiegów, w których wzięło udział 528 pacjentów (76% kobiet i 24% mężczyzn wyraźnie dowodzą, iż poddawanie się kriolipolizie nie niesie za sobą żadnych istotnych zagrożeń dla zdrowia. Jedynie w trzech przypadkach zaobserwowano niewielkie objawy bólowe, które minęły w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Kriolipoliza jest bezbolesna i dobrze tolerowana przez pacjentów, a jej efekty autorzy badania uznali za satysfakcjonujące. Mimo to jednak zbyt wcześnie jest by oceniać długoterminowe skutki tego typu zabiegów

Podsumowanie

Kriolipoliza przedstawiana jest często jako skuteczna i bezpieczna metoda pozwalająca pozbyć się podskórnego tłuszczu z newralgicznych partii ciała. Oczywiście należy pamiętać, że zabieg nie jest w stanie zastąpić efektów jakie niosą za sobą: zmiana diety i odpowiednio ukierunkowana aktywność fizyczna. Kriolipoliza stanowić może co najwyżej uzupełnienie zabiegów żywieniowych i treningowych, a jej pozytywny wpływ na estetykę sylwetki nie powinien być przeceniany. Nadal nie wiadomo jakie są długoterminowe skutki „wyszczuplania zimnem”.

Źródła: Linda Cooke, Germain, Marguerite: Understanding the Liposculpting Spectrum from Surgery to Cryolipolysis (ang.). Practical Dermatology, April 2011. [dostęp 2013-09-27]. · Stevens WG, Pietrzak LK, Spring MA. Broad Overview of a Clinical and Commercial Experience With CoolSculpting. Aesthet Surg J. 2013 Aug 1;33(6):835-46.

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda Odchudzanie