W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod pozwalających na zmniejszenie ilości niechcianej tkanki tłuszczowej. Oprócz odpowiednio ukierunkowanych planów treningowych i żywieniowych coraz więcej możliwości oferuje także prężnie rozwijająca się medycyna estetyczna, oferująca szereg rozmaitych zabiegów mających na celu poprawę estetyki sylwetki. W ostatnich latach rosnącą popularnością zaczyna cieszyć się tzw. kriolipoliza, czyli wyszczuplanie sylwetki zachodzące z udziałem… niskiej temperatury.
Skąd pomysł, by odchudzać zimnem?
Kriolipoliza to metoda opracowana przez dwóch amerykańskich lekarzy zajmujących się chirurgią plastyczną ze szpitala w Massachusetts: dr Mansteina i dr Andersona. W 2008 roku wykazali oni, że podskórne adipocyty (komórki tłuszczowe) są bardziej wrażliwe na działanie niskiej temperatury niż inne komórki. Opracowanie i zastosowanie w praktyce klinicznej specjalnych urządzeń medycznych umożliwiających przeprowadzenie zabiegów kriolipolizy zajęło niecałe dwa lata. Od tamtej pory metoda ta cieszy się rosnącą popularnością jako mniej inwazyjna i bezpieczniejsza alternatywa dla liposukcji.
Jak to działa?
Kriolipoliza polega na kontrolowanym chłodzeniu tkanki tłuszczowej w celu krystalizacji zmagazynowanych w niej triacylogliceroli. Następstwem tego stanu jest zainicjowanie lipolizy, czyli procesu rozpadu tłuszczu zapasowego. Dochodzi do wyszczuplenia poddanych zabiegowi partii ciała, choć efekty nie są natychmiastowe, a rozłożone w czasie. Niezmiernie ważne jest to, iż lipidy obecne w adipocytach krystalizują się w temperaturze wyższej niż inne komórki zawierające wodę, co sprawia, że zabieg kriolipolizy wymierzony jest jedynie w komórki tłuszczowe.
Czy kriolipoliza jest bezpieczna?
Niedawno opublikowane wyniki badania wskazują, że kirolipoliza jest zabiegiem wyjątkowo bezpiecznym. Dane z przebiegu 2729 zabiegów, w których wzięło udział 528 pacjentów (76% kobiet i 24% mężczyzn wyraźnie dowodzą, iż poddawanie się kriolipolizie nie niesie za sobą żadnych istotnych zagrożeń dla zdrowia. Jedynie w trzech przypadkach zaobserwowano niewielkie objawy bólowe, które minęły w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Kriolipoliza jest bezbolesna i dobrze tolerowana przez pacjentów, a jej efekty autorzy badania uznali za satysfakcjonujące. Mimo to jednak zbyt wcześnie jest, by oceniać długoterminowe skutki tego typu zabiegów
Podsumowanie
Kriolipoliza przedstawiana jest często jako skuteczna i bezpieczna metoda pozwalająca pozbyć się podskórnego tłuszczu z newralgicznych partii ciała. Oczywiście należy pamiętać, że zabieg nie jest w stanie zastąpić efektów, jakie niosą za sobą: zmiana diety i odpowiednio ukierunkowana aktywność fizyczna. Kriolipoliza stanowić może co najwyżej uzupełnienie zabiegów żywieniowych i treningowych, a jej pozytywny wpływ na estetykę sylwetki nie powinien być przeceniany. Nadal nie wiadomo, jakie są długoterminowe skutki „wyszczuplania zimnem”.
Źródła:
Linda Cooke, Germain, Marguerite: Understanding the Liposculpting Spectrum from Surgery to Cryolipolysis (ang.). Practical Dermatology, April 2011. [dostęp 2013-09-27]. · Stevens WG, Pietrzak LK, Spring MA. Broad Overview of a Clinical and Commercial Experience With CoolSculpting. Aesthet Surg J. 2013 Aug 1;33(6):835-46.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.