Suplementy diety zawierające szczepy probiotycznych bakterii stanowić mogą cenne uzupełnienie codziennej diety. Niestety o korzyściach wynikających z ich przyjmowania mówi i pisze się stosunkowo mało, a szkoda, gdyż środki te, zwłaszcza w okresie wakacyjnych wyjazdów mogą okazać się o wiele bardziej przydatne niż jakże popularne ostatnio preparaty witaminowe i magnezowe przyjmowane niemal rutynowo. Jakie pozytywne skutki niesie za sobą stosowanie probiotyków?
Lepsze trawienie
Probiotyczne drobnoustroje posiadają zdolność do rozkładania niektórych składników obecnych w pokarmie. Dzięki temu poprawiają trawienie zmniejszając nasilenie objawów takich jak wzdęcia i gazy. Efekt ten jest szczególnie widoczny w przypadku laktozy – cukru mlecznego, którego częściowa lub całkowita nietolerancja (będąca skutkiem niedoboru enzymu – laktazy), dotyczy znacznej części społeczeństwa. Suplementacja probiotykiem sprawia, że pokarmy zawierające laktozę stają się lepiej tolerowane i nie wywołują przykrych objawów ze strony przewodu pokarmowego.
Ochrona przed zatruciami
Probiotyczne bakterie posiadają zdolność do wytwarzania związków korzystnie wpływających na pH panujące w przewodzie pokarmowym i tym samym hamują namnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych i tym samy zapobiegają rozwojowi infekcji. Probiotyki poprawiają ogólną kondycję jelit, a ta ma istotny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego, co również powiązane jest z mniejszym ryzykiem chorób o podłożu bakteryjnym i wirusowym, w tym również – zatruć pokarmowych. Dzięki stałej suplementacji probiotykami można istotnie zmniejszyć ryzyko rozmaitych problemów jelitowych, co może mieć miejsca np. przy dalekich podróżach.
Zmniejszenie nasilenia objawów alergii
Poprzez suplementację probiotykami można istotnie zmniejszyć objawy alergii wywoływanych przez czynniki przedostające się do organizmu drogą pokarmową. Probiotyki zmniejszają tzw. przepuszczalność jelitową, ograniczając tym samym przenikanie do organizmów związków immunogennych zawartych w płynach i pokarmi. Ograniczając ekspozycję organizmu na działanie alergenów przyczyniają się tym samym do mniejszej odpowiedzi układu immunologicznego. Efektem jest mniejsze nasilenie objawów alergicznych. Efekt ten widoczny jest jednak przy stałej suplementacji trwającej minimum kilkanaście dni.
Mniejsze ryzyko przyrostu masy ciała
Badania naukowe wskazują, że stan jelitowego ekosystemu powiązany jest z tuszą, a dokładnie z poziomem zatłuszczenia ciała. Z jednej strony zaobserwowano, że osoby otyłe mają inny skład mikroflory jelitowej, a z drugiej eksperymentalnie udowodniono, że jej modyfikacja poprzez odpowiednia suplementację może przyspieszać proces odchudzania. Związane jest to z tym, że probiotyczne bakterie posiadają zdolność do wytwarzania związków, które po wchłonięciu z przewodu pokarmowego wpływają na funkcjonowanie wielu układów i narządów.
Mniejsze zmęczenie i lepsze samopoczucie
Chociaż nazwa przypadłości – „zespól przewlekłego zmęczenia” - brzmi dość błaho, to okazuje się być dość uciążliwa, objawia się bowiem nieustającym po odpoczynku uczuciem znużenia, niekiedy wręcz wyczerpania psychicznego i fizycznego. W badaniach naukowy zaobserwowano, że zastosowanie odpowiednio dobranych suplementów zawierających żywe kultury bakterii probiotycznych pomaga osobom borykającym się z tą przypadłością. Czy probiotyki pomagają na zwykłe znużenie? Tego nie wiadomo, ale mając na uwadze wszystkie wcześniej wymienione zalety – chyba warto spróbować.
Podsumowanie
Istnieje przynajmniej pięć dobrych powodów ku temu by włączyć probiotyk na czas wakacji do diety. Poprzez suplementację można korzystnie wpłynąć na stan mikroflory jelitowej, co przekładać się będzie pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.