Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 powodów, dla których warto „uciąć” sobie krótką drzemkę

Chociaż dłuższy sen często postrzegany bywa jako „zwykła strata czasu”, to nie ulega wątpliwości że jego niedobór zdecydowanie negatywnie wpływa na ludzki organizm. Niestety problem „niedosypiania” jest niezwykle powszechny i dotyka również osób, które starają się dbać o swoje zdrowie. Nie zawsze istnieje możliwość by przedłużyć czas trwania nocnego wypoczynku, można natomiast pomyśleć o wprowadzeniu krótkiej drzemki w ciągu dnia, po przyjściu z pracy, szkoły lub po treningu. Lista korzyści wynikających z takiej praktyki jest stosunkowo długa.

Poprawisz funkcje umysłowe

Już kilkunastominutowa drzemka może w sposób istotny wpłynąć na pamięć i koncentrację, co w oczywisty sposób przekłada się na efektywność pracy umysłowej, niezależnie czy związana jest ona z aktywnością zawodową czy też nauką – np. do zbliżającego się egzaminu. Dodatkowo obserwuje się też pozytywny wpływ krótkich drzemek na czujność i zdolność do podejmowania szybkich i co najważniejsze – dobrych decyzji (badania przeprowadzone na pilotach wskazują, ze po dodatkowej, krótkiej porcji snu podczas testów popełniali oni zdecydowanie mniej błędów).

Poprawisz swój nastrój i samopoczucie

Sen bez wątpienia mocno odprężą i pomaga znieść napięcie psychiczne (i fizyczne). Powinny o tym pamiętać osoby żyjące w ciągłym stresie. Już kilkunastominutowa drzemka może wyraźnie wpłynąć na nastrój i samopoczucie obniżając istotnie poziom katabolicznego kortyzolu zwanego także hormonem stresu. Dorze jest przespać się chwile przed stresującym wydarzeniem, np. przed wystąpieniem publicznym, egzaminem, rozmową w sprawie pracy. Drzemka nie tylko czyni bardziej zrelaksowanym, ale także – poprawia kreatywność.

Pokonasz ból

Sen działa przeciwbólowo. Osoby niewyspane bardziej odczuwają nieprzyjemne dolegliwości bólowe, a osoby które śpią odpowiednio długo – rzadziej się na nie skarżą. Efekt jest szczególnie wyraźny w przypadku bólów głowy, stawów i żołądka. Może mieć też miejsce w przypadku bólów mięśniowych. Uważa się, że już krótka drzemka może okazać się niezwykle pomocna w sytuacji w której dokucza uciążliwy ból.

Będziesz zdrowszy

Sen korzystnie wpływa na zdrowie zmniejszając ryzyko rozwoju chorób układu krążenia oraz – nagłych incydentów wieńcowych. Przeprowadzone do tej pory analizy wskazują, że w zakładach pracy, w których dopuszczone są okołopołudniowe drzemki częstotliwość zwolnień chorobowych oraz przypadków zawałów i udarów jest istotnie niższa niż miejscach w których takie praktyki nie są dopuszczone.

Schudniesz

Czy to możliwe, by beztroskie wylegiwanie się w środku dnia pozytywnie wpływało na kompozycję sylwetki? Okazuje się, ze tak! Oczywiście nie mówimy o całodniowym lenistwie, a jedynie o kilkunastominutowej drzemce, która zmniejszając skutki ewentualnego niewyspania pomoże obniżyć poziom kortyzolu i greliny co skutkować będzie mniejszym ryzykiem przybierania na wadze. Badania naukowe wskazują bowiem, że niedobór snu jest czynnikiem ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości, co związane jest z nadmierną aktywnością wspomnianych hormonów. Krótka drzemka „ucięta” w ciągu dnia może w pewnym stopniu odwrócić tę niekorzystną zależność.

Podsumowanie

Sen ma zbawienny wpływ na ludzki organizm i nie należy go sobie odmawiać. Okazuje się także, iż nie tylko nocny wypoczynek ale także krótkie drzemki „ucinane” w ciągu dnia nieść mogą za sobą szereg korzyści. Warto mieć jednak na uwadze, że owe drzemki winny być stosunkowo krótkie i trwać najlepiej około 15 – 30 minut. Dłuższe niestety mogą negatywnie wpływać na rytm dobowy i przyczyniać się do rozwoju bezsenności!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.