Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Przesadziłeś z opalaniem? Spróbuj ukoić „rozpaloną” skórę

Słońce, plaża, kąpiele w wodzie i beztroskie wypoczywanie na leżaku… brzmi zachęcająco, prawda? Jednak gdy dodamy brak kremu z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV oraz nazbyt długie i intensywne korzystanie z kąpieli słonecznych, to radość zamieni się w płacz. Czerwona, piekąca, „rozpalona” skóra, w gorszym przypadku pojawienie się bąbli i udar słoneczny – na takie „atrakcje” narażamy nasze ciało, gdy w niekontrolowany sposób chcemy zdobyć “mocną” opaleniznę. Jeżeli już doszło do takiej sytuacji, to niezmiernie istotna jest szybka reakcja. Zimne okłady, maści lub niezwłoczna wizyta u lekarza – w zależności od stopnia poparzenia skóry.

Choć od wielu lat wiele mówi się o konieczności zabezpieczania ciała i nakładania preparatów z filtrami przed dłuższym pobytem na świeżym powietrzu (nawet wtedy, gdy słońce delikatnie przebija przez zachmurzone niebo), to nadal wiele osób – mniej lub bardziej świadomie – ryzykuje własnym zdrowiem i robi wszystko, by po powrocie z wypoczynku przypominać „skwarkę”. Wielogodzinne i notoryczne wylegiwanie się w promieniach słonecznych, to prawie 100% gwarancja poparzeń. Warto wspomnieć także, że dodatkowymi naturalnymi konsekwencjami niekontrolowanego, częstego przebywania na słońcu będą przesuszona, przez co mniej elastyczna i narażona na powstawanie zmarszczek skóra oraz rozszerzone pory i powstające zaskórniki.

Gdy opalasz się po raz pierwszy w te wakacje…

Ogromne pragnienie luzu, wypoczynku i wakacyjnego „nic-nierobienia” może sprawić, że w wyniku radości nie przyłożymy odpowiedniej wagi do zabezpieczenia przed promieniami słonecznymi. Euforia spowodowana kąpielami w morzu czy też jeziorze, fascynujące krajobrazy migające przed oczami w trakcie wycieczek rowerowych czy też pieszych wędrówek uśpią czujność i nie odczujemy dyskomfortu spowodowanego długotrwałym przebywaniem na słońcu. Niestety po 5-6 godzinach, czyli wieczorem lub też w nocy, możemy zaobserwować, jak skóra staje się coraz bardziej zaczerwieniona i pojawia się ból. Jeżeli jest to tylko łagodny rumień, to mamy wiele szczęścia. Wystarczą proste sposoby, by pozbyć się stanu zapalnego i go uśmierzyć. O wiele gorzej będzie wtedy, gdy skóra „płonie”, a dolegliwości są tak dotkliwe, że nie pozwalają zasnąć.

O czym więc należy pamiętać przy pierwszych kontaktach ze słońcem? Przede wszystkim nie mogą one być zbyt długie, a skóra obowiązkowo musi zostać „potraktowana” preparatem zawierającym filtry. Naprawdę warto pilnować tych dwóch prostych zasad. Bo cóż to za przyjemność przez cały okres urlopu wychodzić z pokoju hotelowego popołudniami z osłoniętym, poparzonym ciałem, a następnie oglądać płaty schodzącej, przesuszonej skóry?

Jak poradzić sobie z poparzeniami
 

  • absolutnie zrezygnuj, by nie pogłębiać stopni uszkodzenia skóry, z dalszych kąpieli słonecznych

  • delikatnie schłódź skórę – wpłynie to na zahamowanie stanu zapalnego oraz uśmierzy ból. Niezmiernie pomocne będą w takiej sytuacji okłady z zamoczonego/schłodzonego w lodówce ręcznika, letni prysznic, maści i żele nawilżająco-chłodzące. Jeżeli masz do dyspozycji basen w zacienionym miejscu, to kąpiel w nim również zadziała kojąco. Jednak nie należy przesadzać również z wychładzaniem organizmu – obkładanie się kostkami lodu czy też lodowaty prysznic to zagrożenie odmrożenia skóry

  • wykorzystaj zawartość lodówki: kefir, maślanka, twaróg czy też jogurt doskonale chłodzą i przynoszą ulgę poparzonej skórze, złagodzą przykre dolegliwości oraz wpłyną dodatnio na przywrócenie naturalnego pH skóry

  • pomocne może być użycie roślin leczniczych, np. rumianku czy też aloesu, jednak w ich przypadku należy sprawdzić, czy nie będą uczulały

  • gdy oparzenia są poważniejsze lub też gdy nie masz ochoty okładać się kefirową papką skorzystaj ze środków dostępnych w aptece. Wybierz te, które w swym składzie mają d-panthenol, alantoninę, wyciągi z ziół i substancje chłodzące.

  • w żadnym wypadku nie przebijaj i nie rozdrapuj bąbli, które utworzyły w wyniku poparzenia! W przypadku ich wystąpienia, oraz silnego bólu, zaczerwieniania, osłabienia, mdłości i gorączki koniecznie udaj się do lekarza

  • nie zapominaj o piciu. Zarówno samo przebywanie na słońcu, jak i oparzenia słoneczne powodują duże utraty płynów.

Umiar: złoty środek

Nie należy całkowicie unikać słońca, jednak poleca się kierować zdrowym rozsądkiem. Odpowiednie zabezpieczenie skóry, nakładanie odpowiednich ilości kremów z filtrem, pamiętanie, by powtarzać tę czynność po każdej dłuższej kąpieli wodnej pozwoli w pełni korzystać z uroków wakacyjnych szaleństw.

A gdy już do poparzenia doszło… regeneracja skóry zajmie tydzień. Unikanie słońca (zwłaszcza między 11 a 16), spacery w cieniu, osłanianie ubraniami poszkodowanych miejsc… czy na pewno o takim urlopie zawsze marzyliście?

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.