WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Przesadziłeś z opalaniem? Spróbuj ukoić „rozpaloną” skórę

Przesadziłeś z opalaniem? Spróbuj ukoić „rozpaloną” skórę
Słońce, plaża, kąpiele w wodzie i beztroskie wypoczywanie na leżaku… brzmi zachęcająco, prawda? Jednak gdy dodamy brak kremu z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV oraz nazbyt długie i intensywne korzystanie z kąpieli słonecznych, to radość zamieni się w płacz. Czerwona, piekąca, „rozpalona” skóra, w gorszym przypadku pojawienie się bąbli i udar słoneczny – na takie „atrakcje” narażamy nasze ciało, gdy w niekontrolowany sposób chcemy zdobyć “mocną” opaleniznę. Jeżeli już doszło do takiej sytuacji, to niezmiernie istotna jest szybka reakcja. Zimne okłady, maści lub niezwłoczna wizyta u lekarza – w zależności od stopnia poparzenia skóry.

Choć od wielu lat wiele mówi się o konieczności zabezpieczania ciała i nakładania preparatów z filtrami przed dłuższym pobytem na świeżym powietrzu (nawet wtedy, gdy słońce delikatnie przebija przez zachmurzone niebo), to nadal wiele osób – mniej lub bardziej świadomie – ryzykuje własnym zdrowiem i robi wszystko, by po powrocie z wypoczynku przypominać „skwarkę”. Wielogodzinne i notoryczne wylegiwanie się w promieniach słonecznych, to prawie 100% gwarancja poparzeń. Warto wspomnieć także, że dodatkowymi naturalnymi konsekwencjami niekontrolowanego, częstego przebywania na słońcu będą przesuszona, przez co mniej elastyczna i narażona na powstawanie zmarszczek skóra oraz rozszerzone pory i powstające zaskórniki.

Gdy opalasz się po raz pierwszy w te wakacje…

Ogromne pragnienie luzu, wypoczynku i wakacyjnego „nic-nierobienia” może sprawić, że w wyniku radości nie przyłożymy odpowiedniej wagi do zabezpieczenia przed promieniami słonecznymi. Euforia spowodowana kąpielami w morzu czy też jeziorze, fascynujące krajobrazy migające przed oczami w trakcie wycieczek rowerowych czy też pieszych wędrówek uśpią czujność i nie odczujemy dyskomfortu spowodowanego długotrwałym przebywaniem na słońcu. Niestety po 5-6 godzinach, czyli wieczorem lub też w nocy, możemy zaobserwować, jak skóra staje się coraz bardziej zaczerwieniona i pojawia się ból. Jeżeli jest to tylko łagodny rumień, to mamy wiele szczęścia. Wystarczą proste sposoby, by pozbyć się stanu zapalnego i go uśmierzyć. O wiele gorzej będzie wtedy, gdy skóra „płonie”, a dolegliwości są tak dotkliwe, że nie pozwalają zasnąć.

O czym więc należy pamiętać przy pierwszych kontaktach ze słońcem? Przede wszystkim nie mogą one być zbyt długie, a skóra obowiązkowo musi zostać „potraktowana” preparatem zawierającym filtry. Naprawdę warto pilnować tych dwóch prostych zasad. Bo cóż to za przyjemność przez cały okres urlopu wychodzić z pokoju hotelowego popołudniami z osłoniętym, poparzonym ciałem, a następnie oglądać płaty schodzącej, przesuszonej skóry?

Jak poradzić sobie z poparzeniami
 

  • absolutnie zrezygnuj, by nie pogłębiać stopni uszkodzenia skóry, z dalszych kąpieli słonecznych

  • delikatnie schłódź skórę – wpłynie to na zahamowanie stanu zapalnego oraz uśmierzy ból. Niezmiernie pomocne będą w takiej sytuacji okłady z zamoczonego/schłodzonego w lodówce ręcznika, letni prysznic, maści i żele nawilżająco-chłodzące. Jeżeli masz do dyspozycji basen w zacienionym miejscu, to kąpiel w nim również zadziała kojąco. Jednak nie należy przesadzać również z wychładzaniem organizmu – obkładanie się kostkami lodu czy też lodowaty prysznic to zagrożenie odmrożenia skóry

  • wykorzystaj zawartość lodówki: kefir, maślanka, twaróg czy też jogurt doskonale chłodzą i przynoszą ulgę poparzonej skórze, złagodzą przykre dolegliwości oraz wpłyną dodatnio na przywrócenie naturalnego pH skóry

  • pomocne może być użycie roślin leczniczych, np. rumianku czy też aloesu, jednak w ich przypadku należy sprawdzić, czy nie będą uczulały

  • gdy oparzenia są poważniejsze lub też gdy nie masz ochoty okładać się kefirową papką skorzystaj ze środków dostępnych w aptece. Wybierz te, które w swym składzie mają d-panthenol, alantoninę, wyciągi z ziół i substancje chłodzące.

  • w żadnym wypadku nie przebijaj i nie rozdrapuj bąbli, które utworzyły w wyniku poparzenia! W przypadku ich wystąpienia, oraz silnego bólu, zaczerwieniania, osłabienia, mdłości i gorączki koniecznie udaj się do lekarza

  • nie zapominaj o piciu. Zarówno samo przebywanie na słońcu, jak i oparzenia słoneczne powodują duże utraty płynów.

Umiar: złoty środek

Nie należy całkowicie unikać słońca, jednak poleca się kierować zdrowym rozsądkiem. Odpowiednie zabezpieczenie skóry, nakładanie odpowiednich ilości kremów z filtrem, pamiętanie, by powtarzać tę czynność po każdej dłuższej kąpieli wodnej pozwoli w pełni korzystać z uroków wakacyjnych szaleństw.

A gdy już do poparzenia doszło… regeneracja skóry zajmie tydzień. Unikanie słońca (zwłaszcza między 11 a 16), spacery w cieniu, osłanianie ubraniami poszkodowanych miejsc… czy na pewno o takim urlopie zawsze marzyliście?

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda