Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trądzik młodzieńczy - co każdy nastolatek wiedzieć powinien?

Pryszcze to nieodzowny element dorastania, towarzyszący młodzieńczym zawirowaniom hormonalnym. Co ciekawe ta przypadłość dotyczy niemal wszystkich nastolatków, niezależnie od płci czy koloru skóry. W niektórych przypadkach jednak objawy ulegają znacznemu zaostrzeniu i utrudniają normalne funkcjonowanie, wpływając negatywnie na samoocenę i poczucie atrakcyjności oraz utrudniają nawiązywanie towarzyskich relacji. Pomimo łatwego dostępu do wiarygodnych źródeł informacji, ciągle pokutuje niezliczona ilość mitów na temat trądziku, a wielu młodych ludzi nie podejmuje sensownych działań pozwalających uporać się z problemem.

Domowe sposoby mogą nie wystarczyć

Pojedyncze krostki, pojawiające się od czasu do czasu są czymś zupełnie normalnym – najczęściej dotyczą okolic nosa, czoła lub podbródka.  Jednakże nasilenie objawów i ich rozprzestrzenianie się na obszar szyi, pleców czy klatki piersiowej powinno być już ostatecznym sygnałem, wskazującym na to iż należy zgłosić się po pomoc do odpowiedniego specjalisty, czyli – dermatologa. Działanie na własną rękę w domowym zaciszu jest w takich wypadkach niewystarczające i może przyczynić się do tego, że trudniej będzie się tej niezbyt przyjemnej dolegliwości pozbyć. Późniejsze leczenie nie dość, że ulegnie wydłużeniu to jeszcze w dodatku efekt końcowy może być mniej zadowalający niż w przypadku podjęcia szybkiej i zdecydowanej interwencji. Ogólnie dostępne preparaty kosmetyczne czy też babcine sposoby mogą okazać się nie wystarczające.

To co jesz – ma znaczenie

Jeżeli Twoje menu obfituje w takie produkty jak chipsy, ciastka, batoniki, czekoladki i cukierki to radze się zastanowić nad wprowadzeniem gruntownych zmian. Warto zwracać uwagę na to, co pojawia się na talerzu, gdyż – jak pokazują badania i codzienne obserwacje – sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na kondycję cery, w tym również na powstawanie wykwitów trądzikowych. Dlatego nie tylko należy unikać słodyczy, ale  warto także zadbać o to, aby w codziennym menu nie zabrakło źródeł pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów i pożądanych źródeł węglowodanów. W przypadku problemów z trądzikiem pożądane może okazać się wyeliminowanie niektórych grup produktów żywnościowych –np. nabiału i produktów z oczyszczonej mąki, takich jak białe pieczywo. Podstawowe informacje na temat tego jak dobierać pokarmy znajdują się w poradniku dostępnym po poniższym linkiem:   

http://potreningu.pl/articles/2613/dieta-eliminuje-i-wybieram--prosty-sposob-na-poprawe-estetyki-sylwetki

Emocje mogą nasilać objawy

Teorie, zgodnie z którymi trądzik jest następstwem braku higieny już dawno przeszły do lamusa. Powtarzane są jedynie przez ignorantów, którym nie zależy na aktualizowaniu posiadanej wiedzy. Współcześnie wiadomo, że przyczyny rozwoju i podatność na trądzik są bardzo złożone, obejmują zarówno uwarunkowania genetyczne jak i czynniki środowiskowe o różnym podłożu. Na zaostrzenie objawów mogą wywierać wpływ negatywne emocje i stres – mając zatem na uwadze wygląd i stan skóry warto także zadbać o swoją kondycję psychiczną i znaleźć skuteczne metody na poradzenie sobie ze zniżką formy. Badania naukowe wskazują, że trądzik może stanowić przyczynę poważnych dolegliwości natury psychologicznej – w tym również depresji. W skrajnych przypadkach odnotowano także izolację społeczną czy też próby samobójcze. Pamiętaj zatem, że aby uporać się z problemem warto zadziałać konstruktywnie, bez zbędnego ładunku emocjonalnego. Nie bój się prosić o pomoc – tacy specjaliści jak dermatolog, dietetyk czy też psycholog z pewnością udzielą Ci wielu skutecznych porad. 

Podsumowanie 

Trądzik może skutecznie uprzykrzać życie i znacznie pogarszać jego jakość. Zanim jednak zaczniesz popadać w czarną rozpacz, zastanów się czy wyczerpałeś wszystkie skuteczne możliwe sposoby zwalczania tej choroby. O ile w przypadku pojedynczych wyprysków pojawiających się od czasu do czasu można radzić sobie domowymi sposobami, o tyle w sytuacji, gdy problem ma duże nasilenie należy skonsultować się z dermatologiem i zrewidować swój sposób odżywiania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.