Domowe sposoby mogą nie wystarczyć
Pojedyncze krostki, pojawiające się od czasu do czasu są czymś zupełnie normalnym – najczęściej dotyczą okolic nosa, czoła lub podbródka. Jednakże nasilenie objawów i ich rozprzestrzenianie się na obszar szyi, pleców czy klatki piersiowej powinno być już ostatecznym sygnałem, wskazującym na to iż należy zgłosić się po pomoc do odpowiedniego specjalisty, czyli – dermatologa. Działanie na własną rękę w domowym zaciszu jest w takich wypadkach niewystarczające i może przyczynić się do tego, że trudniej będzie się tej niezbyt przyjemnej dolegliwości pozbyć. Późniejsze leczenie nie dość, że ulegnie wydłużeniu to jeszcze w dodatku efekt końcowy może być mniej zadowalający niż w przypadku podjęcia szybkiej i zdecydowanej interwencji. Ogólnie dostępne preparaty kosmetyczne czy też babcine sposoby mogą okazać się nie wystarczające.
To co jesz – ma znaczenie
Jeżeli Twoje menu obfituje w takie produkty jak chipsy, ciastka, batoniki, czekoladki i cukierki to radze się zastanowić nad wprowadzeniem gruntownych zmian. Warto zwracać uwagę na to, co pojawia się na talerzu, gdyż – jak pokazują badania i codzienne obserwacje – sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na kondycję cery, w tym również na powstawanie wykwitów trądzikowych. Dlatego nie tylko należy unikać słodyczy, ale warto także zadbać o to, aby w codziennym menu nie zabrakło źródeł pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów i pożądanych źródeł węglowodanów. W przypadku problemów z trądzikiem pożądane może okazać się wyeliminowanie niektórych grup produktów żywnościowych –np. nabiału i produktów z oczyszczonej mąki, takich jak białe pieczywo. Podstawowe informacje na temat tego jak dobierać pokarmy znajdują się w poradniku dostępnym po poniższym linkiem:
Emocje mogą nasilać objawy
Teorie, zgodnie z którymi trądzik jest następstwem braku higieny już dawno przeszły do lamusa. Powtarzane są jedynie przez ignorantów, którym nie zależy na aktualizowaniu posiadanej wiedzy. Współcześnie wiadomo, że przyczyny rozwoju i podatność na trądzik są bardzo złożone, obejmują zarówno uwarunkowania genetyczne jak i czynniki środowiskowe o różnym podłożu. Na zaostrzenie objawów mogą wywierać wpływ negatywne emocje i stres – mając zatem na uwadze wygląd i stan skóry warto także zadbać o swoją kondycję psychiczną i znaleźć skuteczne metody na poradzenie sobie ze zniżką formy. Badania naukowe wskazują, że trądzik może stanowić przyczynę poważnych dolegliwości natury psychologicznej – w tym również depresji. W skrajnych przypadkach odnotowano także izolację społeczną czy też próby samobójcze. Pamiętaj zatem, że aby uporać się z problemem warto zadziałać konstruktywnie, bez zbędnego ładunku emocjonalnego. Nie bój się prosić o pomoc – tacy specjaliści jak dermatolog, dietetyk czy też psycholog z pewnością udzielą Ci wielu skutecznych porad.
Podsumowanie
Trądzik może skutecznie uprzykrzać życie i znacznie pogarszać jego jakość. Zanim jednak zaczniesz popadać w czarną rozpacz, zastanów się czy wyczerpałeś wszystkie skuteczne możliwe sposoby zwalczania tej choroby. O ile w przypadku pojedynczych wyprysków pojawiających się od czasu do czasu można radzić sobie domowymi sposobami, o tyle w sytuacji, gdy problem ma duże nasilenie należy skonsultować się z dermatologiem i zrewidować swój sposób odżywiania.