IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?
Gniew, frustracja, strach i inne „negatywne emocje” są częścią naszego życia. Wszystkie te emocje mogą powodować stres i często być postrzegane, jako te których należy unikać. W rzeczywistości wszystkie odczuwane przez nas emocje wnoszą coś do naszego życia, są nam potrzebne do właściwego funkcjonowania i nie należy ich unikać

Zarządzanie negatywnymi emocjami

Idea radzenia sobie z negatywnymi emocjami jest złożona. Nie oznacza to unikania tzw. złych emocji, ani pozwalaniu tym negatywnym emocjom siać spustoszenie w życiu. Niekontrolowana złość może przyczyniać się do niszczenia relacji z innymi oraz złego postrzegania samych siebie.  

Zarządzanie negatywnymi emocjami polega na świadomym odczuwaniu emocji oraz pozwoleniu sobie na zrozumienie otrzymanej przez daną emocję wiadomości, ponieważ wszystkie emocje wysyłają nam jakieś sygnały płynące z naszego ciała oraz otoczenia.

Jak wpływają na nas negatywne emocje?

Gniew, strach, uraza, frustracja i niepokój to stany emocjonalne, których wiele osób doświadcza regularnie, ale stara się ich unikać. Jest to zrozumiałe, ponieważ ludzie z natury próbują unikać niekomfortowych sytuacji i odczuć. Negatywne stany emocjonalne oraz nieumiejętne odczytywanie informacji przekazywanych przez emocje, mogą powodować dodatkowy stres w ciele i umyśle, powodując lęk, a także prowadzić do problemów zdrowotnych wywołanych przez chroniczny stres.

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?

Zasadniczo, negatywne emocje mają na celu ostrzeżenie nas, że coś dzieje się niezgodnie z nami i należy wprowadzić jakieś zmiany. Istnieje kilka strategii, które zostały zbadane i są zalecane jako sposoby akceptowania i przetwarzania negatywnych emocji. Jedne z technik opisane w badaniach przeprowadzonych przez Ceri Sims, nazwano „TEARS of HOPE”. Oto, co to oznacza:

TEARS

T - Teach and learn. Oznacza to objęcie samoświadomości i zapoznanie się ze swoim ciałem i umysłem oraz zrozumienie naszej reakcji na stres i inne stany emocjonalne. Pozwala to zrozumieć, kiedy jesteśmy zdenerwowani i dlaczego.

E - Express. Wyrażaj swoje odczucia. Wydaje się to trochę bardziej skomplikowane, ale wymaga po prostu zachęcania do otwartości i chęci poznania siebie oraz akceptacji tego, z czym musimy się zmierzyć.

A - Accept. Zaakceptuj i zaprzyjaźnij się ze sobą. Aktywne skupienie się na zwiększaniu tolerancji na frustrację może być bardzo korzystne.

R - Re-appraise. Ponowne ocenianie sytuacji. Możesz użyć podejść poznawczo-behawioralnych, aby spojrzeć na te same sytuacje w inny sposób.

S - Social support. Wsparcie społeczne. Może to być praktyka medytacji, która pomoże Ci rozwinąć poczucie więzi z samym sobą i innymi.

HOPE 

H - Hedonic well-being. Hedoniczne samopoczucie. Badania pokazują, że stosunek 3:1 pozytywnych do negatywnych emocji może być bardzo korzystny w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Dodanie pozytywnych doświadczeń do swojego życia oraz koncentrowanie się na radosnych wspomnieniach pozwoli Ci wydłużyć czas dobrego samopoczucia.

O - Observe. Obserwuj. Staraj się ćwiczyć uważność i nie osądzać niczego co spotyka Cię w życiu.

P - Physiology and behavioral changes. Fizjologia i zmiany w zachowaniu: znajdź czas na relaksację, ćwiczenia oddechowe i dbanie o siebie.

E - Eudaimonia. Oznacza dążenie do celów życiowych i poczucie autentyczności. Motywowanie samych siebie do doskonalenia siebie.

Istnieją też inne strategie, które są zalecane jako sposoby na zwiększenie pozytywnych stanów emocjonalnych i osobistej odporności na stres. Dzięki badaniom nad pozytywnością, wiemy że może być ona korzystna sama w sobie.

Oto kilka dodatkowych technik, które można wykorzystać do radzenia sobie z negatywnymi emocjami:

Pozytywny obraz siebie

Wykazano, że ćwiczenie wyobrażenia sobie najlepszej wersji siebie poprawia nastrój i wnosi poczucie optymizmu do naszego życia. Ćwiczenie polega na wyobrażaniu sobie swojego życia w najlepszym świetle oraz najlepszej wersji siebie, jaką możesz być.

Badania wykazały, że osoby które wykonują tę czynność przez 5 minut dziennie przez 2 tygodnie, doświadczają bardziej pozytywnego nastroju i wzrostu optymizmu, w porównaniu z osobami, które spędzają tyle samo czasu na zwykłych, codziennych przemyśleniach.

Praktyka wdzięczności

Ta aktywność jest popularna wśród studentów psychologii pozytywnej. Polega ona na wyrażeniu wdzięczności osobom, które zrobiły dla Ciebie coś miłego/dobrego. Może to być list do nauczyciela szkoły podstawowej, który zainspirował Cię do bycia najlepszym, lub wizyta u dziadków, aby uświadomić im, jak wiele im zawdzięczasz. Może to być list lub rozmowa, w której można wyrazić podziękowanie komuś oraz docenienie tej osoby.

Podsumowując

Kiedy mówimy o tak zwanych negatywnych emocjach, ważne jest, aby pamiętać, że te emocje same w sobie nie są negatywne. Emocje są po prostu stanami i sygnałami, które pozwalają nam poświęcić więcej uwagi wydarzeniom, które je tworzą. Negatywne emocje mają na celu zapewnienie nam bezpieczeństwa i motywację do poprawy naszego życia. 

Źródła: Elizabeth Scott, “How Negative Emotions Affect Us” https://www.verywellmind.com/embrace-negative-emotions-4158317

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.