Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?
Żyjąc w świecie social mediów, oglądanie pięknych, bogatych i uzdolnionych ludzi często powoduje, że nasza samoocena słabnie, sprawiając, że czujemy się źle w swoim ciele.

Czasami może nam się wydawać, że to co robimy jest nic niewarte i tylko marnujemy swój wolny czas. Takie myślenie powoduje, że stajemy się swoimi własnymi wrogami.

Nic nie jest ważniejsze od tego, jak czujemy się we własnym ciele i w jaki sposób postrzegamy samych siebie. Wysoka samoocena to coś, czego brakuje większości z nas. Kiedy zaczniesz doceniać i lubić siebie, wtedy Twoja samoocena wzrasta, a Twoje życie zmienia się na lepsze. Przestajesz zastanawiać się, jak Cię widzą inni oraz co o Tobie myślą.

Po co nam wyższa samoocena?

Poprawiając swoją samoocenę staniesz się szczęśliwszy, będziesz lepiej czuł się sam ze sobą, co wpłynie na pozostałe aspekty Twojego życia. Dzięki wysokiej samoocenie poprawią się Twoje relacje z bliskimi. Będziesz w stanie otwarcie wyrażać swoje potrzeby i oczekiwania, ale przede wszystkim staniesz się bardziej stabilny emocjonalnie i lepiej poradzisz sobie w trudnych chwilach.

Każdy ma lepsze i gorsze dni, ale zmiana kilku rzeczy w swoim zachowaniu pozwoli Ci łatwiej przebrnąć przez ciężkie chwile oraz nauczy Cię wyciągać lekcje z każdej nieprzyjemnej sytuacji.

Kontroluj głos wewnętrznego krytyka

Wszyscy mamy w sobie wewnętrznego krytyka, który pomaga nam realizować wybrane cele oraz pomaga nam tworzyć lepszy obraz siebie w oczach innych, przyprawiając nas tym samym o zaburzenia własnej wartości. Na pewno znasz ten wewnętrzny głos, który szepcze Ci do ucha: „Jesteś leniem”, „Nic Ci nie potrafisz”, „Jesteś gruby”.

Każdy z nas „słyszy” czasami takie głosy w swojej głowie - to w pewnym sensie normalne. Nie musisz jednak zgadzać się z tym co słyszysz. Ważnym krokiem jest zminimalizowanie swojego krytycznego głosu. Aby to zrobić, musisz najpierw go rozpoznać.

Kiedy w Twojej głowie zaczynają pojawiać się destrukcyjne myśli, przyjrzyj im się przez chwilę. Weź kontrolę nad swoimi myślami i nie daj się im zmanipulować.

Kiedy złapiesz się na słuchaniu i akceptowaniu tych negatywnych myśli, powiedz sobie STOP. Możesz też użyć jakiejś frazy w stylu: „Nie, nie, nie, nie dam się ogarnąć swoim czarnym myślom", a następnie skieruj swoje myśli na coś bardziej budującego, np. planowanie lunchu, spotkania, wieczoru, czegokolwiek przyjemnego.

Przestań porównywać się z innymi

Na świecie zawsze jest ktoś, kto ma coś lepszego niż ty. Warto pamiętać, że każdy z nas ma inne warunki rozwoju. Rodzimy się i dorastamy w różnych środowiskach. Życie to nie wyścig, życie to droga do ulepszania siebie i pokonywania swoich wewnętrznych blokad. Zamiast porównywać się z innymi spójrz, jak daleko zaszedłeś. Porównaj się ze sobą. Skoncentruj się na sobie i na swoich wynikach. Nie daj się zmanipulować idealnym wzorcom social mediów. Fakt, że ktoś kto wydaje się szczęśliwy w mediach społecznościowych lub nawet osobiście, nie oznacza, że naprawdę jest szczęśliwy. Skup się na sobie i na swoich wartościach. Każdy ma inne wyznaczniki szczęścia w życiu.

Skup się na swoich mocnych stronach

Wszyscy ludzie mają swoje mocne i słabe strony. Ktoś może być urodzonym artystą, ktoś inny przedsiębiorcą. Wszyscy jesteśmy różnorodni i wyjątkowi. Nasze mocne strony i talenty nie czynią nas lepszymi od innych ludzi. Ktoś może być utalentowanym muzykiem, ale tym samym może być złośliwy i mniej życzliwy wobec innych ludzi.

Zrób listę swoich mocnych stron. Każdego dnia skup się na swoich 3 mocnych stronach, możesz je nawet zapisywać w swoim dzienniku lub na komputerze. W ten sposób każdego dnia będziesz wzmacniał w sobie poczucie własnej wartości, co po jakimś czasie sprawi, że będziesz czuł się całkowicie akceptowany przez samego siebie i poprawi się Twoja samoocena.

Trenuj i dbaj o sylwetkę

Regularne ćwiczenia pomagają budować pewność siebie poprzez poprawę wizerunku własnego ciała. Wiele badań wykazało korelację między ćwiczeniami a wyższą samooceną, oraz poprawą zdrowia psychicznego. „Ćwiczenia wzmacniają, zarówno fizyczne, jak i psychiczne” - mówi Debbie Mandel, autorka Addicted to Stress - „...zwłaszcza podnoszenie ciężarów, gdzie można zauważyć swoje osiągnięcia”. Sporty, w których możemy pracować nad swoją wydajnością oraz w których łatwo zauważyć poprawę wyników, dobrze wpływają na budowanie własnej wartości. Dodatkowo, zdrowe odżywianie i wystarczająca ilość snu także wpływają na pozytywne postrzeganie samego siebie. Jeśli nie wiesz jak zabrać się za treningi i zaplanować dietę, skorzystaj z indywidualnych planów treningowych i dietetycznych.

Przebaczaj

Czy jest w twoim życiu ktoś, komu nie wybaczyłeś? Były partner? Członek rodziny? Ty sam? Trzymając w sobie urazę, tworzymy wokół siebie negatywną aurę. Jeśli nie wybaczymy sobie przeszłych zachowań, obejmie nas dodatkowo poczucie wstydu.

„Stwierdzono, że wybaczanie sobie i innym poprawia naszą samoocenę” - mówi Schiraldi - „...być może dlatego, że z naszą wrodzoną miłością łączy nas akceptacja ludzi pomimo ich wad”. Nawiązuje to do buddyjskiej medytacji na temat przebaczenia, w której wybaczamy sobie i innym świadomie lub nieświadomie za wyrządzone krzywdy.

Przebaczenie usuwa z życia wiele niepotrzebnych zmagań i pozwala uwolnić się do błędów z przeszłości. Należy pamiętać, że wszyscy popełniamy błędy. Nigdy nie jest za późno, aby stać się lepszym człowiekiem, tym samym dawać przykład innym ludziom. Życie to ciągła lekcja, na której uczymy się bycia lepszą osobą.

Porażki nie zmieniają naszej wartości

Świadome rozróżnianie między występującymi okolicznościami a tym kim jesteśmy, jest kluczem do poczucia własnej wartości. „Uznanie wewnętrznej wartości i kochanie własnego, niedoskonałego "ja", stanowią bezpieczną podstawę wzrostu” - mówi Schiraldi. „Dzięki temu bezpieczeństwu można wzrastać z przyjemnością, a nie ze strachem przed porażką, ponieważ porażka nie zmienia naszej podstawowej wartości”.

Wszyscy rodzimy się z nieskończonym potencjałem i taką samą wartością, jak inne istoty ludzkie. Poczucie bycia gorszym od innych jest fałszywym przekonaniem, którego nauczyliśmy się przez lata. Dlatego dzięki zrozumieniu sposobu funkcjonowania ludzi, w tym nas samych, będziemy w stanie pokonać nasze destrukcyjne myśli, wzmacniając tym samym poczucie własnej wartości.

Podsumowując 

Poprawa samooceny wiąże się z poznaniem i zrozumieniem funkcjonowania siebie oraz innych ludzi. Ważnym aspektem we wzmacnianiu poczucia własnej wartości jest świadomość tego, że wszyscy jesteśmy inni i mamy inne, lepsze i gorsze strony. Wszyscy pochodzimy z innych środowisk i jesteśmy inaczej wychowywani, ale jednocześnie wszyscy mamy prawo do szczęścia i do życia w zgodzie ze sobą.

Źródła: https://www.positivityblog.com/improve-self-esteem/ https://www.psychologytoday.com/us/blog/nurturing-self-compassion/201703/8-steps-improving-your-self-esteem

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.