Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Uwierz w siłę codziennych nawyków i kontroluj je

Uwierz w siłę codziennych nawyków i kontroluj je
Czy wiesz, czym jest nawyk? To coś, co wykonujemy regularnie, z przyzwyczajenia lub celowo (jeśli wprowadzamy jakąś zmianę np. w rutynie naszego dnia). Nawyki mogą być i dobre, i złe. Z pewnością wiele razy słyszałeś, że warto zmienić swoje złe nawyki dla poprawy zdrowia, albo że dobre nawyki świetnie wpływają na nasze samopoczucie.

Nawyki i ich skutki

Skutek nawyków, czyli tych regularnych czynności nie zawsze jest widoczny lub odczuwalny natychmiast. Czasami daje też złudne wrażenie, że jest dla nas czymś dobrym, a w rezultacie źle wpływa na nasze zdrowie.

Przykładowo, jeśli Twoim nawykiem jest włączanie drzemki po usłyszeniu pierwszych dźwięków budzika, to początkowo czujesz ukojenie, że możesz chwilę dłużej przymknąć oko, natomiast może się zdarzyć, że potem zaczniesz dzień w stresie, bo zaspałeś, bo musisz się spieszyć, bo wciąż jesteś niewyspany.

Często też pragniemy zmienić nasze nawyki na lepsze, ale właśnie oczekujemy pozytywnych rezultatów „na już”. A to nie zawsze tak działa i wiele osób może odczuwać niemałą frustrację. Dlatego właśnie tak ciężko jest zmienić swoje nawyki.

Niby wiemy, że przyniosą pozytywny skutek, ale ciężko się pogodzić z tym, że potrzeba czasu i cierpliwości. Na przykład, jeśli jesteś notorycznie odwodniony, masz suchą skórę i włosy i nagle postanawiasz, że będziesz pić więcej wody. A nie przepadasz za nią. Oczekujesz, że już po dwóch szklankach ujrzysz w lustrze promienną cerę, a tu niestety nic. No ale właśnie nawyk, to coś, co robimy regularnie, na stałe, a nie doraźnie czy jednorazowo.

Nawyki, które mają moc

Dobre nawyki mają ogromną moc. Potrafią znacząco zmienić Twoje samopoczucie. Oczywiście w dłuższej perspektywie, dlatego, jeśli myślisz o ich zmianie, to potraktuj to jako inwestycję w siebie. Jakie nawyki wpływają na Twoje samopoczucie?

Poranne rytuały

Wybory, których dokonujemy w pierwszych, tych najcięższych chwilach poranka, mogą nadać ton całemu nadchodzącemu dniu.

Co zatem robić? Zacznij dzień świadomie, np. wstań od razu przy pierwszym dźwięku budzika i wykonaj kilka ćwiczeń. Możesz iść pobiegać lub jeśli wolisz domowe zacisze, to wykonać kilka ćwiczeń wzmacniających lub rozciągających.

Tak rozpoczęty dzień jest dobrym sposobem na wprowadzenie ciała i umysłu w stan gotowości do działania i większego poczucia pewności siebie. Nie zapomnij też o pożywnym i smacznym śniadaniu, które doda Ci energii.

A jeśli budzisz się pełen niepokoju np. z powodu pracy, za którą nie przepadasz, albo nadmiaru obowiązków, poświęć kilka minut na głębokie oddychanie i relaks (choć może na siedząco, bo jak zostaniesz w łóżku, to być może znowu przyśniesz).

Twoja poranna rutyna kształtuje nastrój, produktywność i koncentrację. Przejmij więc kontrolę nad każdym nowym dniem i zacznij tak, jak zamierzasz go kontynuować.

Wieczorne refleksje

Być może wydaje Ci się, że refleksje to banał, ale taki wieczorny rytuał może się okazać wyciszający i poprawiający nastrój. Wieczór to doskonały moment, by w spokoju pomyśleć o swoim życiu i spróbować praktykować wdzięczność. W dzień, kiedy jesteś w biegu, może być to rzeczywiście trudne, ale wieczór sprzyja takim klimatom.

Być może wydaje Ci się to błahe, ale praktykowanie wdzięczności ma moc. Możesz sobie codziennie spisać na kartce, za co jesteś wdzięczny w swoim życiu albo po prostu usiąść, zamknąć oczy i sobie o tym pomyśleć. Taki nawyk zmieni Twoje nastawienie do życia na bardziej pozytywne.

Uważne jedzenie

Uważne jedzenie oznacza zaangażowanie wszystkich zmysłów podczas posiłku. Staraj się jadać w warunkach, w których Cię nic nie rozprasza, byś mógł być świadomy tego, co masz na talerzu — kolorów, zapachów, smaków itp.

Uważne jedzenie to także wolne przeżuwanie i przerwy między kęsami. Pozwala to wyłapać moment, w którym jesteś już najedzony. Nawyk uważnego jedzenia pomaga uniknąć przejedzenia i problemów z wagą, a co za tym idzie, poprawia samopoczucie.

Regularna aktywność

Regularna aktywność fizyczna jest promowana pod każdym względem — dla zdrowia, dla samopoczucia, dla lepszej sylwetki, dla większej pewności siebie i wiele innych. Wzmacnia nasze serce, poprawia metabolizm, wzmacnia mięśnie, stawy, kości i to niezależnie od wieku. Ba! Nawet opóźnia procesy starzenia.

Zdrowe rytuały - regularna aktywnośćA jeśli czujemy się młodo, jesteśmy sprawni, silni i podoba nam się nasze odbicie w lustrze, to znaczy, że ćwiczenia mają moc. Ćwiczenia wpływają pozytywnie zarówno na nasze ciało, jak i umysł. Pobudzają uwalnianie wzmacniających neuroprzekaźników, takich jak serotonina i endorfiny. Zmniejsza również stany zapalne i stymuluje wzrost nowych komórek mózgowych.

Cyfrowy detoks

Dzisiejszy świat jest pełen technologii i wciąż się rozwija w tym kierunku. Dawniej telefon służył do szybkich i krótkich rozmów z najbliższymi, a dziś robimy za jego pomocą niemal wszystko. Niby fajnie, ale jednak skutek jest taki, że godzinami wpatrujemy się we wszelkiego rodzaju ekrany, a to niestety odbija się na naszym samopoczuciu.

Doskonałym nawykiem jest organizowanie sobie różnego rodzaju detoksów. To może być kilka dni bez smartfona, albo chociaż godzina wolności każdego dnia. Przykładowo, zacznij chodzić na spacery i nie wyciągaj wtedy telefonu, przed snem wybieraj tradycyjną książkę, a zamiast rozmawiać ze znajomymi tylko na czatach, zacznij się częściej z nimi spotykać (bez telefonu). Możesz nie wierzyć, ale ograniczenie technologii w swoim życiu może Ci poprawić samopoczucie, a także zwiększyć wydajność Twojego umysłu.

Dbanie o relacje międzyludzkie

Dzisiejszy tryb życia sprzyja samotności. Możesz powiedzieć, że jak to? Przecież masz kontakt z ludźmi poprzez aplikacje w telefonie. No ale to nie jest to samo. Dostęp do technologii sprawia, że możesz robić wszystko z poziomu wygodnej kanapy w pustym mieszkaniu.

Czy to jest życie? Tak naprawdę to życie społeczne odgrywa ogromną rolę w naszym zdrowiu psychicznym i poczuciu szczęścia. Dlatego właśnie dobrzy wyrobić sobie nawyki polegające na regularnych spotkaniach z bliskimi i znajomymi.

Ustal sobie częstotliwość albo taki właśnie nawyk, że kiedy do kogoś piszesz lub dzwonisz, to proponujesz spotkanie i porozmawianie na żywo. Nawet krótkie wyjście na kawę może mieć znaczenie dla Twojego samopoczucia.

Znajdź czas na hobby

Hobby, które kultywujemy, może stać się oazą radości, relaksu i twórczej ekspresji. Niezależnie od tego, czy Twoim hobby jest malowanie, ogrodnictwo, gra na instrumencie muzycznym, czy cokolwiek innego, co Cię głęboko pociąga, poświęcenie na to czasu odżywia Twojego ducha.

Zatracenie się w czynności, którą kochasz, wycisza wewnętrznego krytyka, a opanowanie nowych umiejętności buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości. Dzielenie się swoim hobby z innymi tworzy znaczące więzi, co z kolei wpływa na Twoje życie towarzyskie.

Podsumowanie

Włączenie prostych, ale skutecznych nawyków do codziennej rutyny może utorować drogę do większego zdrowia i szczęścia. Chociaż każdy nawyk sam w sobie ma zalety, to skumulowany efekt Twoich wyborów poprawi Ci samopoczucie, bowiem wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają.

Przykładowo, ćwiczenia nie tylko wzmacniają ciało, ale także zmniejszają niepokój i pomagają się lepiej skoncentrować. Spożywanie zdrowszej żywności może pomóc Ci utrzymać prawidłową masę ciała, ale i zapewnić więcej energii i zdrowy sen w nocy.

Złożone korzyści wynikające z tych wyborów dotyczących stylu życia sprawiają, że warto je włączyć do swojej rutyny. Zacznij od małych kroków, które wydają się wykonalne. Z biegiem czasu zauważysz pozytywne zmiany w swoim zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Źródła: MindTools | Home Meditation and Mindfulness: What You Need To Know | NCCIH (nih.gov)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.