Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

10 prostych sposobów na radzenie sobie ze stresem

Zastanawiałeś się kiedyś jaki poziom stresu towarzyszy ci na co dzień? Żyjemy w ciągłym biegu. Nasz styl życia sprawia, że poziom stresu rośnie. Jeśli miałbyś ocenić w skali od 1 do 10 swój poziom stresu w swoim życiu, jaka byłaby twoja odpowiedź? Zwykle osoby pracujące osiągają wynik powyżej 5, nie wliczając w to okazjonalnych sytuacji, nagłych zdarzeń, zadań, które się pojawiają.

Stres wywiera negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wysoki poziom stresu wiąże się najczęściej z wieloma nakładającymi się na siebie czynnikami. Co zrobić, by w prosty sposób zmniejszyć jego poziom?

Czym może objawiać się nadmiar stresu?

Bóle głowy, problemy ze snem, spięte mięśnie szyi, bóle pleców – to najczęściej pojawiające się objawy. Ukrytych problemów, których przyczyną jest stres, może być jednak dużo więcej.

Pojawiają się one wtedy, gdy stres trwa długo. Wymienić możemy tutaj depresję, stany lękowe, ataki paniki, problemy z sercem, udar mózgu, problemy żołądkowo-jelitowe, przyspieszony proces starzenia się, a także problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała.

Nasz organizm przystosowany jest do radzenia sobie ze stresem i ma swój mechanizm obronny. Problem pojawia się wówczas, gdy stres jest przewlekły. Całkowita eliminacja stresu z życia jest niemożliwa. Są jednak pewne sposoby by ze stresem radzić sobie lepiej i nie odczuwać jego negatywnych skutków. W dzisiejszym artykule poznasz dziesięć z nich.

Prowadź dziennik

Prowadzenie dziennika to bardzo skuteczna metoda pozwalająca przelać wszystkie negatywne emocje, które pojawiły się w ciągu dnia na papier. Wielokrotnie zostało udowodnione, że jest to jedna z lepszych metod radzenia sobie ze stresem.

Nie musisz prowadzić dziennika, w którym zapisywać będziesz wszystko, co robiłeś danego dnia. Wystarczy kilka prostych zdań czy nawet słów, by wyrzucić z siebie negatywne emocje i poczuć różnicę. Już samo zapisywanie uczuć, jakie nam towarzyszą każdego dnia, może pomóc uwolnić się od nich.

Perspektywa jest wszystkim! Jeśli źle się czujesz, zmień ją

Trzeba zdać sobie sprawę, że tak naprawdę nic co dzieje się w naszym życiu nie jest stresujące samo w sobie. To, co przynosi stres, to nasza reakcja na dane wydarzenie. W dużej mierze stres wynika z tego, jak postrzegamy daną sytuację.

To, co może ci pomóc to zmiana nastawienia. W psychologii istnieje nawet pojęcie nazywane „kognitywnym przekształcaniem”. Nie jest to łatwe, ale wykonalne.

Zadbaj o prawidłowy poziom magnezu

Magnez to bardzo ważny pierwiastek. Pomaga nam radzić sobie ze stresem, a jego obecność wpływa na zmniejszenie poziomu kortyzolu – nazywanego hormonem stresu. Gdy wysoki poziom kortyzolu utrzymuje się przez dłuższy czas, wzrasta ryzyko utraty tkanki mięśniowej, wahań nastroju, depresji, gorszego samopoczucia czy problemów ze snem.

Warto zadbać o to, by w naszym menu obecne były produkty bogate w magnez. Jednym ze sposobów, który podniesie poziom magnezu w naszym organizmie, jest jedzenie orzechów. Wybieraj zwłaszcza orzechy brazylijskie, migdały i nerkowce. Sporo magnezu mają również pestki dyni, a także kasza gryczana, płatki owsiane oraz banany. Możesz również pić wysoko zmineralizowaną wodę. Nie zapomnij też o kakao!

Jedz owsiankę

Wstajesz i wiesz, że przed tobą ciężki dzień? Nie wychodź z domu bez śniadania. Podana na ciepło owsianka sprawdzi się świetnie zwłaszcza w jesienne i zimowe poranki.

Płatki owsiane to węglowodany złożone, a dzięki nim dostarczysz organizmowi energii na cały poranek. Jeśli w owsiance znajdą się również migdały i kakao – zapewnisz sobie źródło magnezu. Zadbaj o to, by w owsiance znalazło się źródło wartościowego białka, dzięki temu uczucie sytości utrzymuje się na dłużej.

Wyeliminuj z diety cukier!

Nadmiar cukru w diecie, zwłaszcza tego przetworzonego, to ryzyko nagłych spadków energii w ciągu dnia. Co więcej, fluktuacje cukru we krwi również stanowią stres dla organizmu.

Ogranicz więc jego spożycie - syrop z agawy czy syrop klonowy – to również cukier!

Postaw natomiast na węglowodany złożone – takie jak płatki owsiane, ryż i kasze, a także owoce i warzywa.

Głęboko i spokojnie oddychaj

W sytuacjach stresowych, gdy ogarnia cię lęk lub panika, usiądź lub i głęboko oddychaj.

Spróbuj medytacji lub treningu autogennego Schulza.

Spaceruj

Ćwiczenia stanowią świetną metodę radzenia sobie ze stresem. Niekoniecznie muszą one oznaczać podnoszenie ciężkich treningów na siłowni. Szybki marsz na świeżym powietrzu potrafi zdziałać cuda. Już nawet 10 min marszu lub spaceru może sprawić, że poczujesz się spokojniejszy i bardziej zrelaksowany.

Jedz gorzką czekoladę

Wiele osób w sytuacjach stresowych sięga po słodycze. Dlatego rezygnacja z jedzenia cukru może być niezwykle trudna. Zamiast sięgać po kolejnego cukierka czy batonika, zjedz kostkę gorzkiej czekolady. Im więcej kakao, a zarazem magnezu, tym lepiej.

Pij wodę

W sytuacjach stresowych często zapominamy o odpowiednim nawadnianiu organizmu. To kolejny stres dla twojego ciała. Nic dziwnego, że już w połowie dnia czujesz, że brakuje ci energii. Nierzadko dochodzi do tego ból głowy. Trzymaj butelkę wody na biurku i pij ją małymi łykami przez cały dzień.

Znajdź sobie hobby

Gdy ciężar obowiązków leżących na Twoich barkach zaczyna cię przytłaczać, nie potrafisz myśleć o niczym innym. Jedyne, co pomoże ci skutecznie uwolnić myśli od obowiązków i problemów to pasja, która daje ci radość.

Podsumowując, żyjemy w czasach, w których życie w biegu i stresie stało się dla większości z nas normą. By zachować dobre samopoczucie i zdrowie, wprowadź w życie łatwe oraz skuteczne sposoby na radzenie sobie ze stresem.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.