Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

6 wskazówek, jak trzymać się swoich noworocznych postanowień

6 wskazówek, jak trzymać się swoich noworocznych postanowień
Kiedy zbliża się końcówka roku, większość z nas czuje przypływ motywacji, by zmienić coś w swoim życiu. Początkowo motywacja jest na dość wysokim poziomie i chętnie zabierasz się do pracy związanej ze swoimi postanowieniami. A co będzie za miesiąc lub dwa? Czy poziom motywacji będzie na tym samym poziomie?

Wielu z nas niestety odpada po drodze. Z czego to wynika i jak temu zapobiec? Poniżej kilka metod, dzięki którym odpowiednio sprecyzujesz swoje cele i sposoby ich realizacji.

1. Ustaw cel na 3 miesiące

Ustaw sobie cel do zrealizowania do końca roku, ale żeby się nie zniechęcać długim okresem pracy i oczekiwania, wyznacz sobie również kilka etapów tego większego celu. Możesz je podzielić na okresy kwartalne lub miesięczne. Realizując mniejsze cele, utrzymasz poziom motywacji i łatwiej będzie Ci dotrwać do końca roku.

2. Myśl sezonowo

Co to znaczy? Większość naszych celów noworocznych związanych jest z dbaniem o siebie, dodaniu aktywności fizycznej itp. Problem w tym, że nie uwzględniamy pór roku. Zamierzamy regularnie biegać, ale w styczniu czy lutym jest zimno, często mokro, co wielu zniechęca. Weź to pod uwagę i jeśli wiesz, że nie będziesz biegać w śniegu i mrozie, załóż z góry, że pierwszy kwartał będziesz chodzić np. na siłownię. Kiedy trochę się ociepli, wówczas wyjdziesz do lasu czy parku. Dzięki takiemu podejściu z pewnością nie przestaniesz realizować swojego celu przez złą pogodę.

3. Ustaw sobie różnorodne cele

Jeżeli masz kilka celów, zadbaj o to, by były różnorodne. Jeśli jeden z nich związany jest z sylwetką, a więc ze sportem lub dietą, to niech drugi będzie całkiem odmienny, np. zdobędziesz nowe umiejętności gotowania, szycia czy dekorowania wnętrz. To może być cokolwiek. Dobrze mieć różne zainteresowania, żeby nie mieć poczucia, że robi się ciągle to samo. Brak nudy to gwarancja większej motywacji do pracy nad sobą.

4. Twoje cele muszą być konkretne

Ciężko jest zrealizować cel pt. będę biegać albo będę się zdrowo odżywiać. Cele muszą być jasno sprecyzowane, bo tylko wtedy będziesz wiedzieć, do czego dążysz. Na przykład w styczniu będę biegać 2 razy w tygodniu po 5 km, do marca zastąpię pieczywo na śniadanie płatkami owsianymi. Stawiaj na kreatywność, ale też na konkrety. Kiedy Twoje cele będą rozmyte, szybko o nich zapomnisz.

5. Opowiedz innym o swoich celach

Jeżeli obiecujesz coś sobie i tylko sobie, wówczas łatwiej Ci będzie dopuścić myśl o rezygnacji przy pierwszym lepszym niepowodzeniu. W końcu nikt się nie dowie o Twoich słabościach czy też porażce. Nikomu się nie musisz tłumaczyć, nie poczujesz wstydu. I właśnie dlatego opowiedz o swoich celach koledze czy koleżance. Jeżeli Twój przyjaciel się zaangażuje, to pomoże Ci w ich realizacji, poprzez choćby pytanie "Jak idzie?". A może będzie także doskonałą osobą, której będziesz chciał się wygadać w chwilach słabości?

6. Nie poddawaj się

To podstawowa zasada. Jeśli coś nie idzie po Twojej myśli, to nie znaczy, że musisz rezygnować. Nie traktuj potknięcia, jako pretekstu do zapomnienia o swoich celach. Minie rok i poczujesz, że zawiodłeś samego/samą siebie. Bądź konsekwentny, pracowity i pozytywnie nastawiony, a osiągniesz swoje noworoczne cele.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.