Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Badanie ogólne moczu – to warto wiedzieć

O tym, że badać się warto wiedzą chyba wszyscy. Jednak mało kto bierze sobie tą wiedzę do serca i wykorzystuje ją w praktyce. W efekcie wiele zaburzeń funkcjonowania organizmu rozpoznawanych jest na tyle późno, że leczenie bywa skomplikowana i obciążające. A przecież wizyta w laboratorium nie jest aż tak wielkim wyzwaniem, zwłaszcza gdy w grę wchodzi jedynie… badanie moczu! W niniejszym poradniku kilku informacji na temat tego kto i jak często powinien fundować sobie takie badanie oraz – jak się należy do niego przygotować by wyniki były wiarygodne.

Badanie ogólne moczu – kilka słów wstępu

Badanie ogólne moczu jest jednym z kluczowych badań laboratoryjnych wykonywanych w podstawowej diagnostyce medycznej. Badanie to jest z jednej strony banalnie proste (i dla pacjenta i dla analityka), a z drugiej - dostarcza wielu ważnych informacji na temat funkcjonowania nie tylko układu moczowego, ale także – innych układów i narządów. Wiele osób po prostu zapomina, że w nieskomplikowany, zupełnie bezbolesny i tani sposób można dokonać szybkiego przeglądu stanu zdrowia organizmu.

Na badanie ogólne moczu składają się:

  • ocena fizykochemiczna,
  • analiza mikroskopowa.

Skierowanie na badanie ogólne moczu wydaje lekarz pierwszego kontaktu, ale możemy je wykonać też na własną rękę i za własne pieniądze, biorąc pod uwagę ilość informacji jakie można zdobyć po analizie wyników - koszt – jest śmiesznie niski.

Przygotowanie do badania

Ważne jest to w jakim „stanie” jest organizm gdy oddajemy mocz do analizy. Przed pobraniem próbki zaleca się unikać wysiłku fizycznego (ciężkich treningów najlepiej nie wykonywać przez kilkanaście godzin). Warto też przez przynajmniej dobę powstrzymać się od aktywności płciowej. Kobiety winny też pamiętać, że generalnie nie zaleca się pobierania moczu do badań nie tylko w trakcie miesiączki, ale jeszcze 2-3 dni przed i po menstruacji. Nie zaleca się też w okresie jednej doby przed pobraniem próbki spożywać alkoholu w większych niż symboliczne ilościach. Na kilka godzin przed badaniem także nie należy pić kawy ani przyjmować suplementów diety.

Pobranie próbki

Niezwykle ważne jest to, iż mocz do badania ogólnego pobrany winien być ze środkowego strumienia. Oznacza to, że mocz należy pobrać po kilku sekundach trwania mikcji, ale jeszcze jakiś czas przed jej zakończeniem. Nawet jeśli brzmi to zawile, to w praktyce okazuje się proste, należy po prostu w trakcie oddawania moczu „znaleźć moment” by napełnić pojemniczek. Takowe naczynie można kupić w aptece. No i też ważna kwestia: wystarczy ledwie 50ml moczu w pojemniku by można było wykonać badanie. Dawki rzędu 200 – 300ml są zbędne. Należy pamiętać o szczelnym zakręceniu pojemnika i podpisaniu próbki. Mocz najlepiej jest dostarczyć do badania w ciągu kilku godzin.

Podsumowanie

Jak widać, pobranie próbki moczu i oddanie jej do analizy w laboratorium nie jest ani czynnością trudną, ani kosztowną. Wymaga ona jedynie uwagi i pewnego przygotowania, które jest o tyle proste że nie wymaga wprowadzania dodatkowych praktyk, a raczej – powstrzymywania się od pewnych czynności (trening, konsumpcja alkoholu, aktywność płciowa). Oczywiście badanie moczu nie kończy się na oddaniu go do analizy. Ważne jest też by choćby orientacyjnie umieć zinterpretować wyniki. Ten aspekt omówię w kolejnym artykule.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.