Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kiedy i jakie badania krwi wykonać?

Chociaż badania krwi do najprzyjemniejszych nie należą, to od czasu do czasu dobrze jest je zrobić, po to chociażby by ocenić kondycję zdrowotną organizmu. Należy przy tym wiedzieć, że oprócz podstawowych parametrów takich jak morfologia krwi obwodowej istnieje także wiele innych, które warto sprawdzić, w określonych przypadkach. W niniejszym poradniku pokrótce wskażę kiedy i jakie badania wykonać by w porę rozpoznać przyczynę ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu i podjąć odpowiednie kroki zaradcze.

Regularnie przyjmujesz leki?

Wykonaj próby wątrobowe

Regularne stosowanie farmaceutyków, w tym również tych dostępnych bez recepty może niekorzystnie odbijać się na pracy wątroby. Dlatego też warto od czasu do czasu sprawdzić funkcje tego narządu wykonując badanie poziomu aminotransferaz takich jak AspAT i AlAT. Może mieć to szczególnie istotne znaczenie przy stosowaniu sterydów anaboliczno-androgennych, ale nie tylko. Wskazaniem do wykonania powyższego badania jest także regularne przyjmowanie środków przeciwbólowych takich jak chociażby paracetamol. W przypadku zaobserwowanie jakichś nieprawidłowości należy skonsultować się z lekarzem internistą.

Nie potrafisz schudnąć pomimo stosowania diety i treningu?

Zbadaj funkcje tarczycy

Pomimo, iż problemy z utratą nadmiernej masy ciała mają charakter powszechny, dotyczą większości odchudzających się osób, a w większości przypadków ich przyczyna jest banalna i prosta do rozwiązania, to nieraz zdarza się i tak, że spowodowane są one zaburzeniem funkcji tarczycy. Żeby to sprawdzić warto wykonać badanie poziomu TSH, czyli – tyreotropiny, hormonu wydzielanego przez przysadkę w celu pobudzenia tarczycy do pracy. Jeśli wynik przekracza wartości referencyjne lub nawet - zbliżony jest do górnego limitu – należy wziąć pod uwagę możliwość występowania niedoczynności tarczycy. W takiej sytuacji warto poszerzyć diagnostykę o wykonanie poziomu hormonów wydzielanych przez ten narząd oznaczanych w skrócie jako fT3 i fT4. Wszelkie nieprawidłowości w zakresie wyników należy oczywiście omówić z lekarzem.

Łamie cię w kościach?

Wykonaj badanie ogólne krwi obwodowej oraz OB Lub CRP

Dziwne objawy bólowe, które można przyrównać do „łamania w kościach” mogą niekiedy wskazywać na poważny problem związany bądź to z występowaniem reumatoidalnego zapalenia stawów, bądź też – z innego rodzaju stanem zapalnym. W badaniu ogólnym krwi obwodowej ocenić można aktywność komórek odpornościowych, a dzięki oznaczeniu poziomu CRP lub OB można wychwycić ewentualny problem z nasilonym procesem zapalnym w ustroju. Należy mieć na uwadze jednak, że wyniki powyższych badań mogą być zaburzone przez wiele pospolitych przypadłości, chociażby - nawet po błahych infekcjach górnych dróg oddechowych. Badania należy wykonać kilka tygodni po ich zakończeniu.

Czujesz ciągłe zmęczenie?

Wykonaj badania ogólne krwi, poziom żelaza i ferrytyny

Uczucie ciągłego zmęczenia może mieć wiele przyczyn, niektóre z nich powiązane są bezpośrednio z trybem życia i wynikają z niedoboru snu i nadmiaru treningów lub zbytniego przeciążenia pracą. Nieraz podłoże problemu jest zgoła inne i wynika z niedoborów pokarmowych (np. braku żelaza) oraz zaburzeń z nimi związanych (takich jak anemia). W celu zweryfikowania źródła problemu dobrze jest wykonać badanie ogólne krwi (zwracając szczególną uwagę na hemoglobinę) oraz oznaczyć poziom ferrytyny i/lub żelaza. Dobrze jest też przy okazji zbadać funkcje tarczycy i aktywność hormonów płciowych.

Masz niskie libido, jesteś zmęczony, nie widzisz efektów pracy nad sylwetką?

Zbadaj hormony płciowe

Dane naukowe wskazują, że nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania hormonów płciowych dotyczyć mogą znacznej części populacji krajów rozwiniętych i rozwijających się. Zaburzenia w tym zakresie często dotykają mężczyzn, niekiedy całkiem młodych u których stwierdza się obniżony poziom testosteronu. Trudno powiedzieć jakie są przyczyny tego zjawiska, niemniej fakt, iż jego nasilenie jest coraz większe, warto na własną rękę sprawdzić czy nie dotyczy i nas samych. W przypadku wyraźnego spadku zainteresowania seksem, zmniejszenia motywacji i chęci do działania, spadku nastroju warto oznaczyć poziom hormonów płciowych.

Szybko chudniesz lub nie możesz przytyć?

Zbadaj funkcje tarczycy

Wspomniane wcześniej badania poziomu TSH i wolnych T3 i T4 warto wykonywać nie tylko w przypadku problemu nadmiernej masy ciała, ale także wtedy gdy obserwujemy u siebie nadmierna tendencję do utraty kilogramów. W takich wypadku jednak źródłem kłopotów bywa nie tyle niedoczynność co nadczynność tarczycy. Przypadłość ta występuje rzadziej, ale mając na uwadze fakt, iż często bywa przez lata nierozpoznawana, a może być nie tylko uciążliwa ale i – groźna w skutkach, dobrze jest zrobić odpowiednie badania. Pomocniczo należy także wykonać badanie ogólne krwi by wykluczyć inną przyczynę problemu.

Odczuwasz ciągłe pragnienie?

Zbadaj poziom glukozy na czczo, poziom hemoglobiny glikowanej i funkcje tarczycy

Odczucie ciągłego pragnienia może być powiązane po prostu z odwodnieniem organizmu związanym ze zbyt niskim spożyciem płynów. Niekiedy jednak ma zgoła inne przyczyny. Jedną z pospolicie występujących chorób, która manifestuje się nasilonym uczuciem pragnienia jest cukrzyca. Biorąc pod uwagę jak groźne mogą być jej konsekwencje warto zbadać się po to by ją wykluczyć. W tym celu należy oznaczyć poziom glukozy na czczo, ewentualnie także – poziom hemoglobiny glikowanej. W uzasadnionych przypadkach (po konsultacji z lekarzem), można wykonać test obciążenia glukozą. Badanie to jednak nie jest przyjemne i obojętne dla organizmu, więc nie wykonuje się go „ot tak”, bez powodu, rutynowo. Niekiedy obserwuje się nasilenie uczucia pragnienia w przypadku zaburzeń funkcji tarczycy, warto więc zbadać kondycję tego narządu wykonując wspomniane już wcześniej badania (takie jak TSH).

Podsumowanie

Podstawowe badania krwi warto wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku. Dodatkowo, w uzasadnionych wypadkach dobrze jest zrobić dodatkowe próby mające na celu kierunkowe ocenienie funkcjonowania wybranych układów i narządów oraz wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości. Jest to niezwykle ważne gdyż umożliwia podjęcie w porę odpowiednio ukierunkowanych działań mających na celu poprawę stanu zdrowia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.