Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Bakopa drobnolistna – niedoceniana roślina o intrygującym działaniu

Bakopa drobnolistna – niedoceniana roślina o intrygującym działaniu
Bakopa drobnolistna jest rośliną o bardzo ciekawych właściwościach. Mimo to jednak, wiele osób w ogóle nie ma pojęcia o jej istnieniu, a już tym bardziej mało kto zdaje sobie sprawę z tego jaki można zrobić z niej użytek. Tymczasem bakopa znakomicie nadaje się dla osób mających obciążającą pracę umysłową, żyjących w stresie i borykających się z problemami z zapamiętywaniem.

Bakopa czyli co?

Bakopa drobnolistna (znana też jako Bacopa monnieri), to roślina należąca do rodziny Scrophulariacea, która pochodzi z rejonów tropikalnej Australii, Azji i Ameryki. Od wieków stosowana jest jako surowiec zielarski i leczniczy w medycynie tradycyjnej. Bakopa jest skondensowanym źródłem wielu substancji czynnych, mogących wpływać na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Mowa m.in. o związkach takich jak:

 • bakozydy A i B,
 • hersaponina,
 • monnieryna,
 • herpestyna,
 • brahmina,
 • a także fitosterole i glikozydy.

Wpływ na organizm

Bacopa drobnolistna zaliczana jest do „naturalnych nootropików”, gdyż znana jest ze swoich właściwości poprawiających funkcje poznawcze. Wymienione przed chwilą substancje, które są w niej zawarte, oddziałują na mózg (a dokładnie na hipokamp) usprawniając parametry takie jak:

 • zdolność kojarzenia faktów,
 • koncentracja uwagi,
 • zapamiętywania informacji.

W wielu krajach zauważyć można wyraźny wzrost zainteresowania właściwościami omawianej rośliny, a cenią ją w szczególności:

 • pracownicy umysłowi,
 • kierowcy,
 • studenci,
 • osoby borykające się z pamięcią i słabą koncentracją uwagi.

W Polsce, roślina ta nie jest zbyt popularna, a szkoda bo na rzecz włączenia jej do suplementacji przemawiają liczne badania naukowe, w których pokazała swoje oblicze:

- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20590480 - w tym badaniu ekstrakt Bacopa monnieri w dawce 300mg dziennie (55% bakozydów) spowodował poprawę funkcji poznawczych i polepszenie nastroju u osób starszych,

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18611150 - w tym badaniu, wykonanym również z udziałem osób starszych (po 65 roku życia) i przy użyciu tej samej dawki, zaobserwowano podobne efekty jak w eksperymencie opisanym powyżej,

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12093601 - w tej próbie wzięły udział osoby pomiędzy 40 a 64 rokiem życia. U uczestników zanotowano poprawę w ilości przyswajanych nowych informacji.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18683852 - w tym podwójnie zaślepionym badaniu wzięły udział zarówno osoby młode jak i starsze (przedział wiekowy 18 – 64 lata). W ciągu 3 miesięcy suplementacji ekstraktem z Bacopa monnieri zanotowano wyraźną poprawę w zakresie „pamięci roboczej” oraz inne korzyści związane z polepszeniem funkcji kognitywnych.

 

Dodatkowe informacje

Dostępna literatura sugeruje, że bakopa drobnolistna zawiera substancje, które wykazują właściwości antyoksydacyjne i pozytywnie wpływają na regenerację układu nerwowego. Roślinie tej przypisywane są właściwości adaptogenne – jej stosowanie może być pomocne przy obciążeniu organizmu dużym stresem.

Dawkowanie

Niestety póki co brakuje szczegółowych wytycznych dotyczących najbardziej optymalnego sposobu dawkowanie ekstraktów z bakopa. Problem polega przede wszystkim na tym, że trudno na naszym rynku o dobrze wystandaryzowane surowce (z oznaczoną zawartością bakozydów). W badaniach naukowych używano zazwyczaj dawek rządu 300 - 400mg ekstraktów na dobę. Były to ekstrakty standaryzowane na 55% zawartość bakozydów. W wybranych próbach stosowano ekstrakty 10 – 20%-owe, te przyjmowane były w dawkach 750 – 1500mg na dobę.

Efekty uboczne

Uczciwie trzeba wspomnieć o tym, że nie wszyscy dobrze znoszą suplementację bakopą. U niektórych osób przyjmowanie ekstraktów ze wspomnianej rośliny powoduje zaburzenia jelitowe i biegunki. Zdarzały się też wzmianki o mdłościach oraz o bólach głowy, ale były one nieliczne.

Podsumowanie

Bakopa drobnolistna to roślina o nietuzinkowych właściwościach, potwierdzonych badaniami naukowymi. Zawarte w niej składniki mogą pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze, przede wszystkim poprawiając pamięć roboczą. Dodatkowo suplementacja może wpłynąć też na refleks, kojarzenie faktów i poprawę nastroju.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie