Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ginko Biloba a pamięć i koncentracja

Preparaty zawierające ekstrakty z miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo Biloba), reklamowane są często jako środki poprawiające pamięć i koncentrację, a sięgają po nie tylko osoby starsze, ale także ludzie młodzi, uczniowie, studenci, pracownicy umysłowi wierząc, że poprzez suplementację poprawią kondycję umysłową. Czy jednak przypisywane ekstraktom z tej rośliny właściwości mają poparcie w faktach?

Z pewnością na rzecz stosowania preparatów zawierających ekstrakty z liści miłorzębu dwuklapowego przemawia przede wszystkim tradycja. Roślina ta jest bowiem od tysięcy lat stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Trudno jednak uznać by fakt ten był niepodważalnym dowodem  potwierdzającym potencjalne właściwości substancji aktywnych zawartych w liściach miłorzębu. Rozstrzygające w tej kwestii mogą być co najwyżej badania naukowe, a jak się okazuje na szczęście ich  nie brakuje. Gingko biloba od dawna bowiem wzbudza zainteresowanie środowisk naukowych.

Niestety analizując dostępną literaturę, stwierdzić należy, że wyniki badań są mocno niejednoznaczne. W niektórych próbach, zwłaszcza gdy stosowano wyższe jednorazowe dawki (160 – 240mg) , zaobserwowano pewien efekt w postaci poprawy funkcji poznawczych u osób starszych z demencją i objawami neuropsychiatrycznymi. Czy młode zdrowe osoby mogą skorzystać na suplementacji miłorzębem? Niestety wygląda na to, że nie. Wg autorów opublikowanej w Human Psychopharmacology w 2012 roku metaanalizy, stosowanie ekstraktów z Ginkgo Biloba nie przynosi korzystnych efektów w postaci poprawy koncentracji, pamięci, zdolności kojarzenia.

Wnioski

Chociaż stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z liści miłorzębu dwuklapowego w niektórych przypadkach może okazać się zasadny, to pozytywny efekty możliwy jest raczej w przypadku osób starszych, z istniejącymi już zaburzeniami funkcji poznawczych. Dostępna literatura naukowa wskazuje, że ludzie młodzi, studenci, uczniowie, pracownicy umysłowi raczej nie doświadczą pozytywnych skutków suplementacji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.