WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Ginko Biloba a pamięć i koncentracja

Ginko Biloba a pamięć i koncentracja
Preparaty zawierające ekstrakty z miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo Biloba), reklamowane są często jako środki poprawiające pamięć i koncentrację, a sięgają po nie tylko osoby starsze, ale także ludzie młodzi, uczniowie, studenci, pracownicy umysłowi wierząc, że poprzez suplementację poprawią kondycję umysłową. Czy jednak przypisywane ekstraktom z tej rośliny właściwości mają poparcie w faktach?

Z pewnością na rzecz stosowania preparatów zawierających ekstrakty z liści miłorzębu dwuklapowego przemawia przede wszystkim tradycja. Roślina ta jest bowiem od tysięcy lat stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Trudno jednak uznać by fakt ten był niepodważalnym dowodem  potwierdzającym potencjalne właściwości substancji aktywnych zawartych w liściach miłorzębu. Rozstrzygające w tej kwestii mogą być co najwyżej badania naukowe, a jak się okazuje na szczęście ich  nie brakuje. Gingko biloba od dawna bowiem wzbudza zainteresowanie środowisk naukowych.

Niestety analizując dostępną literaturę, stwierdzić należy, że wyniki badań są mocno niejednoznaczne. W niektórych próbach, zwłaszcza gdy stosowano wyższe jednorazowe dawki (160 – 240mg) , zaobserwowano pewien efekt w postaci poprawy funkcji poznawczych u osób starszych z demencją i objawami neuropsychiatrycznymi. Czy młode zdrowe osoby mogą skorzystać na suplementacji miłorzębem? Niestety wygląda na to, że nie. Wg autorów opublikowanej w Human Psychopharmacology w 2012 roku metaanalizy, stosowanie ekstraktów z Ginkgo Biloba nie przynosi korzystnych efektów w postaci poprawy koncentracji, pamięci, zdolności kojarzenia.

Wnioski

Chociaż stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z liści miłorzębu dwuklapowego w niektórych przypadkach może okazać się zasadny, to pozytywny efekty możliwy jest raczej w przypadku osób starszych, z istniejącymi już zaburzeniami funkcji poznawczych. Dostępna literatura naukowa wskazuje, że ludzie młodzi, studenci, uczniowie, pracownicy umysłowi raczej nie doświadczą pozytywnych skutków suplementacji.