IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chcesz zwiększyć poziom testosteronu? Śpij dłużej!

Zarówno sportowcy, osoby aktywne fizycznie, jak i producenci suplementów diety od dawna poszukują naturalnych i bezpiecznych sposobów na to, by zwiększyć poziom testosteronu – hormonu wpływającego na masę i siłę mięśniową oraz tempo regeneracji powysiłkowej. Niestety badania naukowe z udziałem zdrowych ochotników nie potwierdzają skuteczności większości dostępnych w sklepach preparatów. Okazuje się jednak, że oprócz suplementacji istnieje także inny, prosty, tani i przede wszystkim wyjątkowo przyjemny- sposób by zwiększyć produkcję anabolicznych androgenów – wystarczy spać dłużej.

O tym, że tryb życia może mieć wpływ na aktywność hormonów wiadomo od dawna. O ile jednak wielu sportowców zdaje sobie sprawę z tego, że intensywność treningu czy sposób odżywiania mogą wpływać na poziom androgenów, o tyle świadomość dotycząca roli snu w tym zakresie jest mało komu znana. Tymczasem badania naukowe jasno potwierdzają, że mężczyźni, którzy śpią krótko (4 – 6 godzin na dobę) mają zazwyczaj niższy poziom testosteronu niż panowie wysypiający się „do syta” (czyli śpią około 8 godzin).

Chociaż ta zależność dotyczy zarówno osób młodych, jaki i starszych, to szczególnie zauważalna jest w przypadku mężczyzn po 40. roku życia. Zauważono, że w czwartej dekadzie panowie zaczynają spać krócej. Wtedy też obserwuje się wyraźny i sukcesywny spadek aktywności androgenów. Wiele wskazuje na to, że istnieje silna przyczynowo-skutkowa zależność pomiędzy długością snu i produkcją męskich hormonów, przy czym owa zależność jest dwukierunkowa. Z jednej strony niższy poziom testosteronu pogarsza jakość snu, a z drugiej krótszy sen – obniża produkcję tego hormonu.

Wielu sportowców śpi zbyt krótko, paradoksalnie niektóre osoby nastawiają sobie budzik na wcześniejszą godzinę, by zdążyć zrobić przed pracą trening, przez co znacznie skracają czas snu. W efekcie doprowadzić to może do zmniejszenia produkcji androgenów i utrudnić pracę nad sylwetką, a także skutkować obniżeniem libido i samopoczucia. Warto mieć to na uwadze planując dzienny rozkład zajęć, a zwłaszcza pamiętać o tej zależności powinny osoby przesiadujące wieczorami przed ekranem TV lub komputera.

Długi, nieprzerwany sen, będący zdaniem niektórych „stratą czasu”, po raz kolejny okazał się mieć istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W poprzednich artykułach przytaczałem już treść publikacji naukowych świadczących o tym, że krótszy sen zwiększa łaknienie, utrudnia spalanie tłuszczu oraz pogarsza tolerancję stresu, tym razem okazało się jeszcze, iż niedostateczna jego ilość obniża poziom testosteronu. Chyba śmiało można powiedzieć, że to ile pozytywnych skutków nieść za sobą może długi, nieprzerwany sen wielu osobom nawet się nie śniło…

Źródła: • Penev PD. Association between sleep and morning testosterone levels in older men. Sleep. 2007 Apr;30(4):427-32. • Opstadt P.K.Androgenic hormones during prolonged physical stress, sleep, and energy deficiency. J.Clin Endocrinol Metab, 74 (5) 1176–1183 (1992)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.