Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co się może stać, gdy przestanę trenować?

Co się może stać, gdy przestanę trenować?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co stałoby się z Twoim ciałem, gdybyś nagle przestał trenować? Niedawno pojawiło się badanie przeprowadzone na jednojajowych bliźniakach zajmujące się właśnie tym zagadnieniem. Wyniki badania są niepokojące.

Fińskie badanie

Fińscy naukowcy przeanalizowali w badaniu 10 par identycznych bliźniąt. Były to osoby w wieku około 35 lat. W każdej z par bliźnięta wychowywały się w tym samym domu. Były to bliźniaki jednojajowe, dzielące to samo DNA. Jedyna różnica między bliźniakami polegała na tym, że od kilku lat jedno z bliźniąt prowadziło siedzący tryb życia włączając bardzo małe ilości aktywności (mniej, niż dwa razy w tygodniu). Drugi bliźniak był natomiast średnio aktywny fizycznie i wykonywał trening co najmniej dwa razy w tygodniu. Naukowcy poczynili szereg testów, by porównać stan zdrowia obu bliźniąt w parach.

Zmiany ciała

Wyniki ujawniły znaczne różnice pomiędzy jednojajowymi bliźniętami! Bardziej aktywne bliźniaki miały mniej tkanki tłuszczowej, lepszy poziom wytrzymałości i ogólnej kondycji, prawidłową wrażliwość na insulinę. Bliźnięta prowadzące siedzący tryb życia miały więcej tkanki tłuszczowej (nawet 3-4 kilogramy tkanki tłuszczowej więcej niż ich nieco bardziej aktywne rodzeństwo), a także gorszą wytrzymałość, kondycję, wrażliwość na insulinę. Parametry te wskazywały na wczesny stan choroby metabolicznej.

Zmiany w mózgu

Co więcej, różnicę zaobserwowano nie tylko w ciele, ale również w mózgu. Nieco bardziej aktywne bliźnięta miały więcej szarych komórek odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji. Szczególną różnicę zauważono w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę równowagi i funkcje motoryczne.

Badanie to nie było przeprowadzone na dużą skalę. Niemniej jednak przekaz jest prosty – porzucenie aktywności fizycznej może spowodować szereg zmian w ciele i mózgu, które wpływają na zaburzenie ogólnej kondycji, wydolności serca, a także prowadzą do rozwoju przewlekłych chorób takich, jak cukrzyca.

Należy wziąć pod uwagę, że bliźnięta prowadzące siedzący tryb życia, w badaniu dopiero od niedawna znalazły się w takiej sytuacji. Informacja ta pokazuje, jak szybko zachodzą w organizmie niepożądane zmiany. Zaledwie po kilku dniach ciągłego siedzenia pojawiają się pierwsze negatywne zmiany w ciele. Następstwem kontynuowania takiego stylu życia są uszkodzenia narządów wewnętrznych i zmiany w ich ogólnym funkcjonowaniu.

Podsumowanie

Brak aktywności fizycznej bardzo szybko przynosi negatywne konsekwencje i odbija się na stanie naszego zdrowia. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna to nie tylko ciężkie treningi. Zaliczamy do niej również spacery, marsze czy rekreacyjną jazdę na rowerze. Ważne, by każdego dnia ruszać się przez co najmniej 30 min i nie ograniczać się do ciągłego siedzenia przed komputerem, na kanapie czy w samochodzie.

Źródła: Zainspirowane: https://www.mensjournal.com/health-fitness/this-is-what-happens-when-you-stop-exercising-20150306/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.