Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co warto wiedzieć na temat grypy?

„Źle się czuję, chyba bierze mnie grypa” – tymi słowami zwykliśmy opisywać większość infekcji górnych dróg oddechowych. W istocie rzeczy jednak najczęściej nie potrafimy odróżnić grypy od zwykłego przeziębienia, które może mieć co prawda uciążliwy przebieg, jest jednak niewspółmiernie mniej niebezpieczne. Grypa to groźna choroba zakaźna o ostrym przebiegu, niosąca za sobą ryzyko poważnych powikłań. O ile z przeziębieniem zazwyczaj można poradzić sobie przy pomocy domowych sposobów, o tyle grypa wymaga już bardziej zaawansowanego postępowania i konsultacji lekarskiej.

Czym tak naprawdę jest grypa?

Grypą nazywamy infekcję układu oddechowego, o ostrym i dynamicznym przebiegu, wywoływaną przez wirusy grypy (a dokładnie ortomyksowirusy A, B lub C). Grypa jest chorobą zakaźną, a zarazić się nią można drogą kropelkową, np. będąc w „zasięgu” kichnięcia osoby chorej. W ostatnich czasach mówi się sporo o grypie i jej rodzajach. Media rok w rok straszą nowymi „odzwierzęcymi” wersjami tej przypadłości, takimi jak grypa „ptasia” czy „świńska”. Tak naprawdę największym zagrożeniem jest zwykła grypa zwana „sezonową”, która atakuje niewspółmiernie więcej osób, niż jej bardziej „egzotyczne” odmiany.

Objawy

Grypa może mieć różny przebieg, zależnie od typu wirusa jaki ją wywołał oraz kondycji osoby zarażonej. Choroba ta w przeciwieństwie do przeziębienia, z którym jest często mylona  rozpoczyna się gwałtownie, całym szeregiem objawów takich jak:

-  wysoka gorączka (nawet 39 - 41˚C), trwająca zazwyczaj  od 3 do 5 dni

- dreszcze – pojawiają się wraz ze wzrostem temperatury i najczęściej mijają po jednym lub dwóch dniach

- obfite pocenie się (poty towarzyszą gorączce) towarzyszy obfite pocenie się

- bóle głowy – pojawiają się nagle i często przypominają migrenę, mogą im towarzyszyć objawy takie jak światłowstręt, ból oka

- bóle mięśniowe, niekiedy także kostno-stawowe, mogą mieć rożne nasilenie, niekiedy bardzo mocne

- ból gardła i suchy kaszel – nasilenie tych objawów może być bardzo różne, od niewielkiego po uporczywe i trudne do wytrzymania

- uczucie rozbicia, zmęczenia, problemy z koncentracją – objawy te zaczynają się w pierwszych dniach choroby i występują nawet przez pewien czas po jej zakończeniu

Powikłania

Ryzyko wystąpienia pogrypowych powikłań uzależnione jest od wielu czynników, z których za najistotniejsze uważa się „zjadliwość” danego wirusa oraz kondycję układu immunologicznego chorego i współistnienie innych schorzeń. Osoby obciążone takimi przypadłościami jak choćby choroby nerek, układu krążenia, przechodzą grypę gorzej i jest ona dla nich groźniejsza. Nie bez znaczenia jest też postępowanie w trakcie trwania infekcji. Zbagatelizowanie objawów grypy i próba podejmowania codziennych działań (praca zawodowa, szkoła, zakupy), nie tylko stwarza zagrożenie zakażenia innych osób, ale zwiększa ryzyko powikłań u chorego. „przechodzona” grypa może skończyć się zapaleniem oskrzeli lub płuc, a niekiedy także gorszymi powikłaniami. Dla małych dzieci i osób starszych zakażenie wirusem grypy może stanowić zagrożenie dla życia.

Profilaktyka

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest sezonowe szczepienie ochronne przeciwko grypie. Badania naukowe wskazują, że zmniejszają one ryzyko zachorowania nawet o 66%. W przypadku gdy dojdzie do zainfekowania, przebieg choroby jest łagodniejszy, a ryzyko powikłań mniejsze. Oprócz szczepionek ważne znaczenia ma także tryb życia obejmujący odpowiednią dietę, rezygnację z palenia papierosów i przyjmowania większych niż symboliczne dawek alkoholu. Warto też inwestować w niektóre suplementy wspomagające układ immunologiczny.

Leczenie

Wiele osób chorych na grypę próbuje wymusić na lekarzach wydania recepty na antybiotyk, co jest działaniem bezsensownym. Grypa jest infekcją wirusową i antybiotyki nie są w stanie jej wyleczyć, a podaje się je jedynie wtedy gdy istnieje duże prawdopodobieństwo że doszło także do zakażenia bakteryjnego. W leczeniu grypy oprócz środków działających objawowo (przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych), stosuje się także inhibitory neuraminidazy takie jak  oseltamiwir i zanamiwir, które hamują replikację wirusów grypy. Warto dodać, że badania naukowe potwierdzają, iż skuteczne w leczeniu i profilaktyce grypy mogą okazać się ekstrakty z zielonej herbaty i bzu czarnego. Skuteczne leczenie grypy jest trudne i nie zawsze przynosi spodziewane efekty, dlatego bardzo ważna jest wspomniana wcześniej profilaktyka.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.