Nadmiar soli w naszej diecie w połączeniu ze spożywaniem przetworzonej żywności i brakiem aktywności może jednak przyczynić się do powstania problemów zdrowotnych, takich jak zwiększone ryzyko miażdżycy, zawału czy nadciśnienia tętniczego. W zdrowej diecie i z udziałem aktywności zdecydowanie nie powinna wpływać negatywnie na nasz stan zdrowia, a wręcz przeciwnie.
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale sól występuje pod wieloma postaciami.
Wyróżnić można np. sól:
- kamienną (najczęściej spotykana i stosowana. W jej skład wchodzą niewielkie ilości wapnia i magnezu),
- warzoną (ma ona najmniej wartości i raczej rzadko stosowana jest w kuchni),
- hawajską (jest solą morską z dodatkiem pyłu wulkanicznego zawierającego aktywny węgiel. Może ona mieć barwę czarną, czerwoną lub różową),
- morską (wartościowa pod względem zawartości jodu w swoim składzie. Szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy),
- smakową (zawierająca dodatki smakowe, takie jak: zioła, suszony czosnek, przyprawy, skórka cytryny czy najpopularniejszy pieprz),
- potasową (jest to połączenie soli kuchennej, czyli chlorku sodu z dodatkiem chlorku potasu. Ciekawy dodatek dla osób chorujących na serce oraz o wysokiej aktywności fizycznej).
Wyróżnić warto również, a nawet przede wszystkim sól himalajską. Zyskała ona w ostatnich latach bardzo dużą popularność wśród osób dbających o zdrowie, kondycję i ogólną sprawność naszego organizmu. Czym tak naprawdę jest tak popularna sól himalajska?
Sól tą określić można, jako sól kamienną o różnym zabarwieniu i strukturze. Spotykana jest sól gruboziarnista lub drobnoziarnista. Z kolei barwa od białej poprzez jasnoczerwoną do różowej. Pochodzi ona z okolic Pakistanu, kilkaset kilometrów od Himalajów.
Około 97% składu tej soli stanowi chlorek sodu. Można więc pomyśleć, że jest ona bardzo podobna do soli kuchennej.
W składzie jej znajdują się również:
- chlor,
- wapń,
- żelazo,
- jod,
- potas,
- magnez,
- fluor,
- mangan,
- miedź,
- molibden,
- cynk,
- chrom.
W związku z ciekawymi właściwościami, oczekiwaniami i dużą popularnością firma ALLNUTRITION postanowiła wypuścić na rynek Sól Himalajską w wersji drobno rozdrobnionej. Przydatna ona będzie bez wątpienia w kuchni każdego z nas.
Właściwości ALLNUTRITION Sól Himalajska
- jako uzupełnienie istotnych składników mineralnych w dietach każdego z nas,
- jest ona pochodzenia naturalnego, przy wydobyciu bez zastosowania urządzeń mechanicznych i procesów chemicznych,
- świetnie podkreśla smak przygotowywanych przez nas potraw,
- sprawdza się bardzo dobrze, jako dodatek do własnej roboty napojów izotonicznych nawadniając nasz organizm,
- według badań zamieszczonych w książce „Water & Salt – The Essence of Life” jest ona źródłem blisko 100 substancji pozytywnie wpływających na nasz organizm.