Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy bieganie na zewnątrz jest lepsze niż na bieżni?

Czy bieganie na zewnątrz jest lepsze niż na bieżni?
Z pewnością znajdą się zwolennicy jednej, jak i drugiej formy biegania, ale większość biegaczy prędzej czy później zda sobie sprawę, że zarówno ćwiczenia w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu są kluczowe dla równowagi. Dlatego warto sprecyzować pytanie: co jest lepsze dla Ciebie w danej chwili?

Warto poznać zalety i wady obu stylów biegania i wybrać ten, który będzie do Ciebie pasował właśnie teraz.

Korzyści z biegania na bieżni

Mniejszy wpływ na stawy

Biegacze na bieżni stawiają zwykle krótsze kroki, niż biegając na świeżym powietrzu, co mniej obciąża stawy, takie jak kostki, kolana, biodra. I choć uważa się, że najkorzystniejsze dla stawów jest bieganie na miękkiej nawierzchni w terenie (np. po ścieżkach w lesie), to warto zwrócić uwagę, że mamy dostęp do coraz to nowszych technologii i sprzętu, takich jak bieżnie, które zapewniają całkiem niezłą amortyzację.

Prawdopodobnie spalisz więcej kalorii

Wiele czynników decyduje o tym, czy spalisz więcej kalorii na bieżni, czy na zewnątrz. Zależy to m.in. od czasu trwania biegu i jego rodzaju. Jest prawdopodobne, że na bieżni spalisz więcej kalorii, ponieważ masz licznik przed sobą, a liczby motywują. Być może zachęci Cię to do dłuższej sesji treningowej. Biegacze często też wykorzystują bieżnię do treningów interwałowych, a więc o zmiennej intensywności. 

Przeciwnicy bieżni mogą powiedzieć, że to piękna pogoda motywuje do dłuższego treningu, albo wiatr stawiający opór sprawi, że bieg będzie bardziej wymagający. Jednak jeśli założyć, że ten czynnik może demotywować i spowolnić bieg, wówczas wygra bieżnia.

Nie musisz uzależniać treningu od pogody

Są osoby, które będą biegać w każdych warunkach. Czy to deszcz, czy śnieżyca – nie ma znaczenia. Jednak wielu z nas woli wygodniejsze warunki do biegania i widząc urwanie chmury, z pewnością odłoży trening na inny dzień. A z bieżnią nie ma żadnych wymówek. Czy deszcz, czy upał, trening da się zrobić.

Korzyści z biegania na świeżym powietrzu

W terenie też możesz biegać bez dużego obciążania stawów
Bieg w terenie wcale nie musi obciążać naszych stawów. Ważne jest, by wybrać odpowiednie obuwie z amortyzacją oraz teren. Jeśli chcesz biegać bezpiecznie dla stawów, unikaj betonu i innych twardych nawierzchni. Wybierz przebieżkę w lesie, po polnej ścieżce, po trawie w parku.

Mocniejsze pośladki

Kiedy biegasz na bieżni, z pewnością angażujesz mniej mięśnie tylnej części uda. Dzieje się tak, ponieważ w pas bieżni porusza się przed Tobą i za każdym razem, gdy Twoja stopa ląduje na maszynie, pas bieżni ją cofa, a to zmniejsza pracę tylnej części uda i pośladków. Podczas biegania w terenie nie ma "zmiłuj się", mięśnie te muszą wykonać większą pracę.

Lepszy stan umysłu

Sport poprawia nastrój i nie ma co do tego wątpliwości. Jednak wpływ świeżego powietrza, słońca i samo przebywanie w naturze da dużo lepsze rezultaty niż aktywność w zamkniętym pomieszczeniu.

Uczysz się dostosowywać

Bieganie w terenie powoduje, że organizm musi reagować na różne i nieoczekiwane przeszkody, takie jak np. krawężnik, ostry zakręt, manewrowanie wokół ludzi, podbieg pod górkę itp. Takie bieganie przygotowuje Cię psychicznie oraz fizycznie na zdarzenia, na które nie masz wpływu.

Podsumowanie

Jak widzisz, nie ma jednogłośnego zwycięzcy. Zarówno bieganie na bieżni, jak i na świeżym powietrzu ma sporo zalet. Teraz sam musisz podjąć decyzję w zależności od swoich preferencji i stylu życia, i wybrać opcję, która będzie Ci sprawiać przyjemność i będzie motywować do dalszych treningów

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.