IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy częste wzdychanie może być objawem choroby?

Czy częste wzdychanie może być objawem choroby?
Wzdychanie to rodzaj długiego, głębokiego oddechu, który kojarzy nam się ze zdenerwowaniem, czasem uczuciem ulgi czy zmęczenia. Wzdychanie może być też formą komunikowania emocji, ale jest również ważną funkcją fizjologiczną.

Częste wzdychanie

Samoistne, długie oddechy, odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu płuc.

Możesz tego nie zauważać, ale statystycznie wzdychamy średnio 12 razy w ciągu godziny, czyli mniej więcej raz na 5 minut. Wzdychanie usprawnia pracę pęcherzyków płucnych, które czasami zapadają się na skutek zbyt małego dotlenienia. 

Częste wzdychanie może mieć podłoże emocjonalne, szczególnie w sytuacjach stresowych. Jeśli jednak wzdychamy częściej niż zwykle, może to wskazywać na chorobę układu oddechowego, niekontrolowany lęk lub depresję.

Jakie mogą być przyczyny?

Stres

Stres wywołuje wiele zmian w organizmie. Przyspieszone bicie serca, pocenie się czy niestrawność to tylko kilka ze skutków stresu. Częstsze wzdychanie może być spowodowane zbyt płytkim oddechem powodowanym przez stresem. 

Niepokój

Według badań nadmierne wzdychanie może również odgrywać rolę w niektórych zaburzeniach lękowych, w tym w lęku napadowym, zespole stresu pourazowego (PTSD) i fobiach.

W badaniu z 2008 roku zbadano zależność między wzdychaniem a fizycznym stanem zdrowia. Naukowcy odkryli, że 32,5% badanych doświadczyło wcześniej traumatycznego wydarzenia, podczas gdy 25% miało zaburzenia lękowe lub inne zaburzenia psychiczne.

Depresja

Wzdychanie jest mocno powiązane z naszymi emocjami i często sygnalizuje smutek lub rozpacz, które towarzyszą depresji.

Niewielkie badanie z 2011 r. wykazało się, że nasilone wzdychanie było silnie związane z poziomem depresji uczestników.

Zaburzenia 

U osób z chorobami układu oddechowego takimi jak astma, również może wystąpić wzmożone wzdychanie. Oprócz wzmożonego wzdychania mogą wystąpić inne objawy, takie jak hiperwentylacja lub ciągłe uczucie braku tlenu.

Podsumowanie 

O ile wzdychanie jest normalną funkcją organizmu, zwiększona częstotliwość wzdychania może być oznaką choroby, która wymaga leczenia. Jeśli zauważyłeś u siebie nadmierne wzdychanie, któremu towarzyszy duszność, lęk, objawy depresji, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Źródła: https://www.healthline.com/health/sighing

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.