Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy johimbina może zabić?

Czy johimbina może zabić?
Nielegalnie sprzedawana w Polsce johimbina bywa stosowana jako afrodyzjak, halucynogen, suplement diety i lek na zaburzenia erekcji. W kulturystyce, ze względu na swoją aktywność i wpływ na alfa-receptory, jest to preparat do ostatniego szlifu, wykazuje skuteczność w redukcji tkanki tłuszczowej. Bywa stosowana do terapii zaburzeń erekcji. Mimo ryzyka zdrowotnego związek ten nie traci na popularności.

Twierdzisz, że suplement diety może zabić? Nie, zabija głupota ludzi, którzy biorą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy większe dawki niż sugerują producenci - tak zdarzają się takie przypadki!

Śmierć po johimbinie - rekorodowe dawki!

Pewien 38-latek, diabetyk, trafił do szpitala po dostarczeniu 350 mg johimbiny (normalnie dawka wynosi 10-25 mg dziennie). Mężczyzna po zastosowaniu kilkunastokrotnie za dużej dawki johimbiny uskarżał się na ból za mostkiem, dreszcze i dezorientację. Pojawiło się u niego migotanie przedsionków, czyli najczęstsza arytmia nadkomorowa oraz niepamięć wsteczna. 38-latek nie był wcale rekordzistą!

Inny 37-latek na zawodach w kulturystyce spożył ok. 5 g johimbiny (250-krotność normalnej dawki!). Do szpitala dotarł bez świadomości. Miał nadciśnienie, tachykardię oraz drgawki. Podano mu diazepam oraz klonidynę. Po 12 godzinach zabiegów lekarskich wrócił do zdrowia.

Kolejne przypadki 

23-letni kulturysta, który mieszał własnego wynalazku napoje energetyczne, białkowe i sterydy, upadł przed centrum fitness w Gilbert, AZ. Personel ratunkowy zareagował po tym, jak zadzwonił do przyjaciela, stwierdzając, że „myślał, że umiera” i „mógł dodać zbyt dużo kofeiny do swojego napoju energetycznego”, chociaż rodzina wiedziała, że jest skrupulatny w swoich pomiarach. Zgłosił się na izbę przyjęć z drgawkami i podwyższonymi parametrami życiowymi i w ciągu kilku godzin stwierdzono jego zgon. Dzięki dochodzeniu słoiki z johimbiną i kofeiną w proszku znalazły się wśród suplementów odzyskanych z domu zmarłego wraz z argininą, l-karnityną, beta-alaniną i testosteronem. Ponadto zmarły miał niskie stężenie testosteronu i wykazywał hipogonadyzm.

Godne uwagi wyniki autopsji to: powiększenie serca (kardiomegalia; 525 g), obrzęk płuc i przekrwienie. Pobrano wiele próbek pośmiertnych, w tym płyn szklisty, krew, mocz i żółć, i wysłano do badań toksykologicznych wraz z próbkami przyjętymi do szpitala. Ze względu na brak innych przyczyn odpowiedni lekarze sądowi ustalili, że przyczyną śmierci było ostre zatrucie johimbiną.

37-letniego mężczyznę znaleziono na podłodze w swojej sypialni. Według przyjaciół i kolegów codziennie ćwiczył i utrzymywał bardzo zdrową dietę. Zmarły był na diecie i stracił 15 funtów (6,8 kg masy) w ciągu 90 dni dzięki diecie i przyjmowaniu suplementów diety. Podczas śledztwa w sprawie śmierci badacz zebrał z kuchni liczne woreczki z suplementami diety.

Pośmiertne próbki krwi z serca i tętnicy udowej, żółci, treści żołądkowej i płynu szklistego pobrano i przekazano do analizy toksykologicznej. Ze względu na brak innych przyczyn odpowiedni lekarze sądowi ustalili, że przyczyną śmierci było ostre zatrucie johimbiną.

Niebezpieczne i śmiertelne przypadki związane z kofeiną

28-letni Australijczyk biorący udział w zawodach motocrossowych, wypił osiem napojów energetycznych Red Bull (każdy zawiera 80 mg kofeiny) w ciągu 5 godzin, po czym zasłabł i doznał migotania komór. Został zdefibrylowany przez pracowników karetki i przeżył. Jednak liczba zgonów spowodowanych kofeiną może wzrastać m.in. z powodu rozpowszechnienia „wyzwań” na Tik-Toku, Youtube czy Facebooku 

"Kto wypije więcej?"

"Kto zje więcej?",

"Kto zje porcję przedtreningówki bez rozpuszczania środka w wodzie?" 

James Stone, 19-latek, zmarł z powodu spożycia 25 do 30 pigułek z kofeiną No-Doz. Zażywał preparat, bo „intensywnie poszukiwał pracy”. Każda z tabletek zawierała 200 mg kofeiny (jeśli była to wersja „wzmocniona” No-Doz). Jak łatwo policzyć młodzieniec zażył od 5 do 6 gramów kofeiny.

W USA w 2011 roku 14-latka (Anna Fournier) wypiła dwie porcje po 710 ml napoju energetycznego (Mega Monster). Dostarczyła 480 mg kofeiny i doznała zawału serca.

Kolejny 19-latek zmarł po spożyciu 3 energy-drinków w ciągu 24 godzin (480 mg kofeiny). Matka wytoczyła producentowi proces. Matka może mieć pretensje tylko do siebie, gdyż młodzieniec spożywał od 2 do 3 napojów energetycznych dziennie w ciągu ostatnich 3 lat!

Pewien 20-latek zażył większość z opakowania mającego 90 tabletek kofeiny i wkrótce zmarł z powodu arytmii sercowej.

21-letnia kobieta zażyła 100 tabletek kofeiny (każda 100 mg kofeiny, całkowita dawka 10 gramów kofeiny) i wkrótce doznała zatrzymania akcji serca. Cierpiała również na głęboką hipokaliemię. Zmarła w szpitalu.

23-letni Brytyjczyk na przyjęciu spożył proszek kofeinowy (kupiony przez Internet) w napoju energetycznym (całkowita dawka jednorazowa około 5,6 grama kofeiny) i wkrótce zwymiotował, zaczął niewyraźnie mówić, po czym zasłabł (prawdopodobnie z powodu arytmii) i zmarł.

Pewien Nigeryjczyk założył się, iż wypije 8 puszek energetyka. Zakładu nie wygrał, gdyż zmarł. Miał dostać za to równowartość 100 dolarów. Prawdopodobnie pił napój zawierający podobną ilość kofeiny co Red Bull (80 mg w 250 ml). Czyli zmarł po spożyciu ~640 mg kofeiny.

Mechanizm: kofeina może powodować hipokalemię, czyli zbyt niskie stężenie potasu we krwi i w konsekwencji rozpad mięśni (co zagraża np. nerkom, i zwykle kończy się w szpitalu). 

Młoda kobieta w 33. tygodniu ciąży, pijąca 6 do 7 l coli dziennie, wykazywała głębokie osłabienie, miała podwyższoną kinazę kreatynową w surowicy, hipokaliemię i podwyższone stężenie potasu w moczu. Jej problem przypisywano nerkowej utracie potasu z powodu przedawkowywania kofeiny.

Inna młoda kobieta pijąca około 8 litrów coli dziennie, wykazywała postępujące osłabienie mięśni, sztywność mięśni wywołaną wysiłkiem fizycznym, ból, nudności, wymioty i biegunkę. Miała hipokaliemię i rabdomiolizę (rozpad mięśni). Jej hipokaliemię przypisywano głównie utracie potasu z przewodu pokarmowego, a być może także nerkowej utracie potasu spowodowanej przewlekłą toksycznością kofeiny.

Jak podkreślają Anatolij Truhlář i wsp., hipokaliemia zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu serca oraz nagłej śmierci sercowej.

Morał: zachowuj umiar we wszystkim, nawet jeśli to tylko kofeina.

Źródła: S. Varkey Overdose of yohimbine https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1881392/pdf/bmj00062-0036b.pdf Ciszowski K, Biedroń W, Gomólka E. Acute caffeine poisoning resulting in atrial fibrillation after guarana extract overdose. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25632790/ Colin Anderson Case study: two fatal case reports of acute yohimbine intoxication https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23846025/ Eichner, E. Randy Overcaffeination Low Potassium and Other Perils https://journals.lww.com/acsm-csmr/fulltext/2011/05000/Overcaffeination__Low_Potassium_and_Other_Perils.2.aspx Kitty K. T. Cheung, Wing-Yee So, Alice P. S. Kong, Ronald C. W. Ma, and Francis C. C. Chow „Life-Threatening Hypokalemic Paralysis in a Young Bodybuilder” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3934379/ Mayr FB1, Domanovits H, Laggner AN. „Hypokalemic paralysis in a professional bodybuilder”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21871759 “Cardiac arrest in a young man following excess consumption of caffeinated “energy drinks” Adam J Berger Kevin Alford, MJA AUSTRALIA https://www.mja.com.au/journal/2009/190/1/cardiac-arrest-young-man-following-excess-consumption-caffeinated-energy-drinks  “Caffeine and anaerobic performance: ergogenic value and mechanisms of action.” Sports Med. 2009;39(10):813-32. doi: 10.2165/11317770-000000000-00000. Davis JK, Green JM. Department of Health and Human Performance, Texas A&M University-Commerce, Commerce, Texas, USA. „The effect of caffeine as an ergogenic aid in anaerobic exercise”. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2008 Aug;18(4):412-29. Woolf K, Bidwell WK, Carlson AG. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18708685 “A Real Life Death By Caffeine” – http://www.caffeineinformer.com/a-real-life-death-by-caffeine

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.