IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy można wypić za dużo?

Czy można wypić za dużo?
Woda jest nieodłącznym i niezbędnym elementem diety. Organizmy ludzkie w większości składają się z wody i należy na bieżąco ją uzupełniać. Najwięcej mówi się o tym, że należy „dużo” pić, aby być zdrowym, jednak rzadko wspomina się o potencjalnych skutkach „przedawkowania” płynów.

Nawodnienie organizmu

Specjalistyczne zalecenia odnośnie nawadniania organizmu przez człowieka są jednym z najważniejszych tematów badań naukowych związanych z dietą i stylem życia oraz zdrowiem. Na poziom nawodnienia wpływa szereg czynników, które sprawiają, że indywidualne dostosowanie ilości wypijanej dziennie wody bywa trudne. Inne zapotrzebowanie mają osoby o niskiej i wysokiej masie ciała, tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej, a także osoby o niskim i wysokim poziomie aktywności fizycznej i umysłowej, czy osoby na różnych dietach (np. ketogenicznych, wegańskich). Ponadto poziom zapotrzebowania na wodę może być uzależniony od stanu zdrowia, czy jakości zamieszkiwanego środowiska.

Odwodnienie i przewodnienie

Zdecydowanie częściej mówi się o problemie niedostatecznego nawodnienia w badanych populacjach, aniżeli o stanie nadmiaru wody w organizmie. Ludzie, którzy nie przykładają dużej uwagi do diety i stylu życia często nie dostarczają nawet zalecanego minimum, czyli 2 litrów płynów dziennie. Niedobory wiążą się z licznymi zaburzeniami fizjologicznymi, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Podobnie może jednak być w przypadku przewodnienia. Często bagatelizuje się ten problem ze względu na niskie prawdopodobieństwo wystąpienia za sprawą obecności mechanizmów ochronnych (które podłoże mają m.in. w mózgu).

Pierwszymi objawami, które organizm wykazuje na skutek nadmiaru wody są m.in. uczucie dezorientacji, mdłości i wymioty. Dodatkowo w przypadku wypijania zbyt dużej ilości wody „czujniki” w organizmie odpowiedzialne za gospodarkę wodno-elektrolitową wysyłają sygnały do mózgu, który w odpowiedzi zniechęca do dalszego picia m.in. poprzez ściśnięcie mięśni przełyku. Możliwe jest jednak występowanie psychicznego zaburzenia, które „ignoruje” mechanizmy ochronne (forma polidypsji) i prowadzi do niekiedy śmiertelnego „przepijania” swojego zapotrzebowania. Znane są przypadki wystąpienia zagrożenia życia (np. encefalopatia), a nawet poniesienia śmierci, u które osób próbowały się dobrze nawodnić w celu zwalczenia odpowiednio: trądziku i zapalenia błony śluzowej żołądka.

Zapotrzebowanie na wodę

Ustalenie indywidualnego zapotrzebowania na wodę wymaga dokładnej analizy diety i stylu życia. Wśród uniwersalnych zaleceń dla osób dorosłych znaleźć można informacje o 3 – 3,7 litrach wody dziennie dla mężczyzn oraz 2,2 – 2,7 litrach dziennie dla kobiet. Stosując takie dawki należy obserwować wszelkie objawy ze strony układu wydalniczego, czy objawy psychiczne związane z niedoborem i nadmiarem wody oraz wyregulować ilość wypijanych płynów.

Płyny inne niż woda

Wiele osób nie przepada za regularnym piciem „czystej” wody w ciągu dnia. Najczęściej osoby te sięgają po nią tylko w przypadkach skrajnego „suszenia” i objawów odwodnienia. Wygodniej jest im pić płyny w postaci kawy, herbaty, czy soków i napojów. Źródła te nie zawsze są tak efektywne względem nawadniania, jak woda mineralna, jednak z pewnością mogą pomóc w utrzymaniu dziennego bilansu wypijanych płynów. Należy pamiętać, że powinny to być raczej dodatki, aniżeli główne źródła wody. Wypijanie zbyt dużej ilości kawy i herbaty może skutkować np. rozdrażnieniem (przez nadmiar kofeiny), natomiast soki i napoje mogą sprawić, że przekroczony zostanie bilans energetyczny.

Źródła: Hew-Butler T, Smith-Hale V, Pollard-McGrandy A, VanSumeren M. Of Mice and Men-The Physiology, Psychology, and Pathology of Overhydration. Nutrients. 2019 Jul 7;11(7):1539. doi: 10.3390/nu11071539. PMID: 31284689; PMCID: PMC6682940. Hoffman MD, Bross TL 3rd, Hamilton RT. Are we being drowned by overhydration advice on the Internet? Phys Sportsmed. 2016 Nov;44(4):343-348. doi: 10.1080/00913847.2016.1222853. Epub 2016 Aug 22. PMID: 27548748.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.