Według danych CDC choroby związane z paleniem tytoniu w Stanach Zjednoczonych kosztują rocznie ponad 300 miliardów dolarów. W tym
prawie 170 miliardów dolarów bezpośrednia opieka medyczna dla dorosłych oraz ponad 156 miliardów dolarów utracona produktywność.
Palenie ma wpływ na starzenie się skóry, zatrucie ustroju tysiącami szkodliwych związków, powstawanie raka (w tym fatalnie rokującego raka płuc). Jednak sportowców najbardziej powinny zainteresować inne aspekty sięgania po tytoń. Jednym z nich jest wpływ na wzrost mięśni.
Okazało się, że palenie tytoniu może mieć wpływ na obniżenie syntezy białek mięśniowych u osób palących.
Nikotyna a przerzuty raka do mózgu
U około 170 tysięcy pacjentów w Stanach Zjednoczonych każdego roku rozpoznaje się przerzuty do mózgu. Raki płuc, piersi i skóry to najczęstsze typy nowotworów, które dają przerzuty do mózgu.
Pacjenci z przerzutowym rakiem płuc mają bardzo złe rokowania, a ci z przerzutami do mózgu mają roczny wskaźnik przeżycia 4 - 20%. U ok. 40% pacjentów z rakiem płuc pojawiają się przerzuty do mózgu i zwykle te osoby mają przed sobą zaledwie kilka miesięcy życia.
Palenie tytoniu wiąże się z rakiem płuc. Mniej spójne są na razie dane dotyczące konopi indyjskiej, ale to nie znaczy, że jest bezpieczna w tym aspekcie.
Badania naukowe
Naukowcy przebadali 281 pacjentów z rakiem płuca z odległymi przerzutami i stwierdzili, że palacze wykazywali znacząco wysoką częstość przerzutów do mózgu. Okazało się, że nikotyna poprzez różne mechanizmy wzmacnia przerzuty do mózgu. Nikotyna zmienia typ mikrogleju na M2, zwiększając wydzielanie IGF-1 i CCL20, co sprzyja progresji guza i jego odnawianiu się.
Co to jest mikroglej?
Struktura będąca częścią centralnego układu nerwowego, lecz zbudowana z komórek charakterystycznych dla układu odpornościowego, a nie nerwowego. Mikroglej jest pierwszą linią obrony immunologicznej w chorobach mózgu. Gdy pojawi się czynnik pobudzający, jego komórki (normalnie przebywające w stanie spoczynku) rozpoczynają „monitorowanie” środowiska tkanki, naprawiają uszkodzone neurony i usuwają martwe.
Okazuje się, że nikotyna znacząco zmniejsza zdolność fagocytarną komórek mikrogleju poprzez ekspresję regulatorowego białka sygnałowego SIRPα. Potwierdzeniem tej tezy było zastosowanie związku partenolid, który hamował przerzuty raka (wywołanego np. przez nikotynę) do mózgu poprzez blokowanie polaryzacji M2.
Wnioski z badania
Wyniki tego badania wskazują, że nikotyna sprzyja przerzutom do mózgu poprzez zmianę mikrogleju M2, co ułatwia przeżycie oraz rozrost guza. Niekoniecznie używanie nikotyny u sportowców jest dobrym pomysłem, a to powszechnie się sugeruje na amerykańskich stronach internetowych.
Niektórzy nazywają nikotynę nową kreatyną. Cóż, kreatyna jest bezpieczna, a nikotyna może nawet sprzyjać przerzutom raka do mózgu.
Źródła:
https://www.ergo-log.com/smokingmuscles.html
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C399730%2Ctrzy-czynniki-prowadzace-do-uszkodzen-mozgu.html
Shih-Ying Wu „Nicotine promotes brain metastasis by polarizing microglia and suppressing innate immune function” https://rupress.org/jem/article/217/8/e20191131/151838/Nicotine-promotes-brain-metastasis-by-polarizing
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.