Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy poranek bez telefonu może zwiększyć Twoją produktywność i zdrowie psychiczne?

Czy poranek bez telefonu może zwiększyć Twoją produktywność i zdrowie psychiczne?
Czytając tytuł artykułu, być może pomyślałeś w pierwszej chwili, że to totalnie niemożliwe. Kiedy dzwoni budzik, to od razu chwytasz za swojego smartfona. No tak, większość z nas ustawia alarmy właśnie na tym urządzeniu. Sporo osób zapewne też zaczyna od scrollowania różnych serwisów internetowych — jak nie w łóżku, to na tzw. posiedzeniu rady ministrów w toalecie… Następnie — kawa i wiadomości w telewizji, albo dalsze scrollowanie.

Telefon — Twoje centrum sterowania

Jakby się przyjrzeć naszemu społeczeństwu, to większość siedzi nad tymi telefonami, zachowując się jak niemalże zombie.

Taka prawda, że we współczesnym świecie sięganie po smartfon jest niesamowicie odruchowe. Mamy tam niemal wszystko. Jednak ciągła potrzeba pozostawania w kontakcie i korzystania z informacji może nieświadomie zmniejszyć produktywność i zaburzyć równowagę psychiczną. Czy dałbyś radę zacząć dzień bez technologii?

Jakie mogą być korzyści rozpoczęcia dnia bez technologii?

Więcej czasu na rozwój osobisty

Poświęcenie części poranka na odłączenie się od wszystkiego, co cyfrowe, może zmienić zasady gry. Nagle się okaże, że masz dużo więcej czasu i szansę na zrobienie rzeczy, które są dobre dla Twojego samopoczucia i tych, na które nigdy nie masz czasu, bo jesteś przyklejony do telefonu.

Co możesz zrobić? Zamiast siedzieć i wlepiając oczy w telefon, wypróbuj wykorzystać ten czas na poranne ćwiczenia fizyczne, medytację, czytanie książki, czy wypicie filiżanki aromatycznej kawy spoglądając na widok za oknem i obserwując co się tam dzieje. Takie chwile zwiększają świadomość, redukują stres i pobudzają kreatywność. Mogą pomóc Ci osiągać lepsze wyniki we wszystkich aspektach życia.

Poprawa samopoczucia

Jak często zatrzymujesz się, aby dostrzec piękno otaczającego Cię świata? Czy nawet spacerując, patrzysz się w telefon, czy podziwiasz drzewa, kwiaty, szukasz ptaków na niebie, albo chociaż obserwujesz mijających ludzi? Jeśli pozostajesz przy pierwszej opcji, spróbuj następnym razem podnieść głowę i zobaczysz świat. Wbrew pozorom będzie to naprawdę ciekawe doświadczenie.

Odejście od ekranów, nawet jeśli ma to być tylko krótka przerwa, może zdziałać cuda dla Twojego nastawienia psychicznego i dobrego samopoczucia. Daje oczom i umysłowi szansę na odpoczynek i ponowne połączenie się z fizycznym otoczeniem. Twoje oczy, przyzwyczajone do intensywnego blasku ekranów, odprężą się i na nowo skalibrują. Dodatkowo uwalniasz swój umysł od nieustannego natłoku powiadomień i rozrywek. 

W tym czasie wolnym od technologii na nowo odkrywasz radość bycia w pełni obecnym i świadomym. Świat wokół Ciebie tryska żywymi kolorami, subtelnymi melodiami i zawiłymi niuansami, których nie zauważysz w szalonym tempie cyfrowego świata. Przypomina to powrót do prawdziwego siebie, okazję do ponownego połączenia się z widokami, dźwiękami i wrażeniami, które nadają życiu bogactwo. I to niezależnie od tego, czy właśnie spacerujesz, czy dopiero otwierasz oczy po nocnym odpoczynku. Nie sięgaj od razu po telefon, spójrz przez okno, albo chociaż rozejrzyj się po pokoju i skup na detalach. To dobra mała aktywność na rozpoczęcie dnia i rozkręcenie umysłu.

Spędzasz więcej czasu na życiu społecznym (nie on-line)

Czy wiesz, że osoby, które nadmiernie skupiają się na technologii, spędzają dużo mniej czasu z innymi ludźmi? I nie mówię tutaj o czatowaniu z kimś za pomocą smartfona, ale o takich kontaktach w realnym świecie. Im więcej korzystasz z telefonu, tym prawdopodobnie bardziej się izolujesz, co może w konsekwencji zaszkodzić Twojemu zdrowiu emocjonalnemu.

Udaje Ci się zrealizować więcej zaplanowanych zadań

Poranek wolny od technologii daje szansę na rozpoczęcie dnia z zamiarem realizacji zadań. Zamiast przeglądać wiadomości i śmiać się z banalnych memów, możesz zaplanować swój dzień i ustalić priorytety. Rozpoczęcie dnia z odświeżonym umysłem i określonymi zadaniami doda Ci nowej energii i umiejętności skupienia.

Wyobraź sobie, o ile mniej stresujący będzie Twój dzień, jeśli zaplanujesz go z wyprzedzeniem? Będziesz mieć dużo więcej rzeczy pod kontrolą. To nie muszą być zawsze konkretnie sprecyzowane cele. Możesz sobie zaplanować, że np. będziesz milszy albo że skupisz się na projekcie. Mając rano czas i wolną głowę możesz zbudować swoje nastawienie na cały dzień.

Jak rozpocząć dzień bez technologii? To proste!

  • Ustal stałą godzinę pobudki, która pomoże uregulować rytm snu i pozwala na stałą organizację doby.
  • Wybierz porę pobudki zgodną z Twoimi preferencjami i trzymaj się jej.
  • Trzymaj telefon z dala od łóżka, aby nie sięgnąć po niego po przebudzeniu. I najlepiej kup sobie tradycyjny budzik, żeby nie mieć pretekstu złapania telefonu.
  • Delektuj się zdrowym śniadaniem i pyszną kawą bez odwracania uwagi od ekranów, dzięki czemu możesz zaangażować się w uważne jedzenie.
  • Wyznacz konkretny obszar, w którym możesz wygodnie rozpocząć dzień, bez rozpraszania się technologią.
  • Nie bój się zrobić „cyfrowego detoksu” i spędzić cały dzień z dala od telefonu i innych urządzeń. Wszyscy tego potrzebujemy!
  • Wyłącz dźwięki i powiadomienia na czas, w którym planujesz się odizolować od telefonu — żeby Cię nie rozpraszały.

Rezygnując z telefonu na tę początkową godzinę, zauważysz wzrost koncentracji, produktywności i kreatywności w ciągu dnia. Spróbuj!

Podsumowanie

Włączenie do codziennego harmonogramu porannej rutyny pozbawionej technologii może pozytywnie wpłynąć na Twoją produktywność, kreatywność i ogólne samopoczucie. Poświęcając czas na ustalenie priorytetów swoich potrzeb i ustalenie jasnych intencji na dany dzień, będziesz lepiej przygotowany do stawienia czoła wyzwaniom i maksymalnego wykorzystania swojego dnia.

Źródła: Five Reasons to Take a Break from Screens (berkeley.edu) Taking a technology break can help your health | News | UW Health Brain health consequences of digital technology use - PubMed (nih.gov)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.