Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy post pogarsza regenerację po wysiłku?

Czy post pogarsza regenerację po wysiłku?
Ramadan jest miesiącem postu w islamie i jednym z 5 filarów tej wiary, dlatego okres poszczenia od świtu do zachodu słońca jest częstym elementem badań naukowych.

Jak  Ramadan wpływa na regenerację?

Ośmiu elitarnych piłkarzy (wiek około 21 lat) wykonało w ramach testów skoki z pozycji półprzysiadu, skok ze zmianą kierunku ruchu, mierzono maksymalny dowolny skurcz mięśni, oceniono stężenie kinazy kreatynowej, kwasu moczowego i subiektywne oceny (jakość snu, zmęczenie, bolesność mięśni i stres). Wszystkie parametry oceniano na początku oraz 24, 48 i 72 godziny po teście wysiłkowym (symuluje on grę w piłkę nożną. Może być to 5 x 15 minut pracy, przedzielone 3 minutami odpoczynku. Są to biegi wahadłowe, sprinty przedzielone odcinkami marszu itd.).

Wyniki:

  • po teście symulującym grę w piłkę odnotowano spadek osiągów w skoku z pozycji półprzysiadu oraz skok ze zmianą kierunku ruchu (po 48 h i 72 h po wysiłku),
  • odnotowano spadek maksymalnego skurczu dobrowolnego (od razu, 24, 48 h i 72 h po wysiłku),
  • odnotowano spadek osiągów w sprincie na 20 m (od razu i 48 h po teście wysiłkowym),
  • spadek osiągów był wyższy na końcu okresu poszczenia, w porównaniu do wyników pomiarów wysiłkowych wykonywanych przed postem,
  • bolesność mięśni była wyższa w trakcie Ramadanu, w porównaniu do pomiarów przed postem,
  • subiektywne zmęczenie było wyższe zaraz po, 24 h i 48 h po teście wysiłkowym prowadzonym w okresie postu,
  • subiektywne zmęczenie było wyższe tylko 24 h po teście wysiłkowym prowadzonym w czasie normalnego odżywiania się piłkarzy.

Naukowcy doszli do wniosku, że post nie ma wpływu na regenerację, jednak moim zdaniem czytelnie i dobitnie widać, iż post wcale nie służy piłkarzom (większy spadek osiągów i odczuwanie większego zmęczenia).

Post niekoniecznie musi dobrze służyć sportowcom, szczególnie po intensywnym wysiłku. Należałoby zapewnić wtedy dowóz węglowodanów, protein, wody, a nie pozostawiać organizm bez „zasilania”. Jednak de facto wspomniana przerwa była dość krótka, bo testy wysiłkowe wykonywano pomiędzy 16:00 a 18:00, a post trwał tylko do 19:30. Prawdopodobnie na spadek osiągów wpływ miało tu zachowanie postu w ciągu dnia, a szczególnie wysoce szkodliwy dla wszystkich organizmów żywych zakaz dowozu wody do ustroju.

Źródła: Bouzid MA „Effects of Ramadan Fasting on Recovery Following a Simulated Soccer Match in Professional Soccer Players: A Pilot Study.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/31866876/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.