Moda na ekologiczne jedzenie sprawiła, że stoisko ze zdrową żywnością znajdziemy już w niemalże każdym sklepie. Jeszcze kilka lat temu było to rzadkością. Produkty eko to zwykle wydatek dwu lub trzykrotnie większy niż w przypadku produktów pozostałych. Czy warto płacić więcej za produkty ekologiczne?
Czym są produkty ekologiczne?
Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto kupować produkty ekologiczne, musimy wiedzieć, co dokładnie kryje się pod tą nazwą.
Żywność ekologiczna to żywność produkowana metodami rolnictwa ekologicznego, w którym nie stosuje się sztucznych nawozów i pestycydów. Rolnictwo ekologiczne powinno opierać się na przyjaznych dla środowiska technologiach gospodarowania i przetwarzania, a także wspierać różnorodność biologiczną.
Warto mieć na uwadze to, że rolnictwo ekologiczne nie stosuje sztucznych nawozów, ani środków ochrony roślin, nie oznacza tego, że nie stosuje ich wcale. Stosuje się naturalne nawozy i środki ochrony roślin, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
Bardzo często termin ekologiczna żywność utożsamiany jest z terminem zdrowa żywność. Zdawać należy sobie sprawę, że nie są to stwierdzenia zamienne. Żywność ekologiczna charakteryzuje się certyfikatem potwierdzającym zgodność z rozporządzeniami określającymi dopuszczalne normy i wymagania dotyczące uprawy i przetwórstwa.
I tak przykładowo produktem ekologicznym może być musli owocowe zawierające jedynie ekologiczne składniki pochodzące z upraw certyfikowanych, a wśród nich ekologiczny olej palmowy, ekologiczny cukier trzcinowy. Czy taki produkt nazwiemy zdrową żywnością?
Opinie w tej kwestii mogą być co najmniej podzielone.
Czy produkty ekologiczne są bardziej odżywcze?
Przewaga żywności ekologicznej nad konwencjonalną polega na braku pestycydów oraz konserwantów. Innymi słowy produkty te są mniej zanieczyszczone i nie zawierają „chemii”.
Pod względem wartości odżywczej produkty ekologiczne mogą przewyższać żywność konwencjonalną, ale nie musi tak być. Badania naukowe dostarczają sprzecznych informacji w tej kwestii.
Przykładowo w badaniu przeprowadzonym przez American Society of Nutrition wykazano, iż nie istnieją dowody na istnienie różnicy w jakości składników odżywczych między żywnością organiczną, a konwencjonalną.
Dokładny opis badania :
http://ajcn.nutrition.org/content/90/3/680.full
Opublikowana literatura nie dostarcza mocnych dowodów, że żywność organiczna jest znacznie bardziej pożywna niż tradycyjna żywność. Konsumpcja żywności ekologicznej może zmniejszyć narażenie na pozostałości pestycydów i bakterii opornych na antybiotyki.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22944875
Kiedy wybrać produkt ekologiczny, a kiedy nie?
Jeśli myślisz, że to, co znajduje się na półce eko jest zdrowe i możesz brać w ciemno bez czytania składu produktu, mam złą wiadomość, tak nie jest.
Zielony unijny kłos, napis BIO czy EKO nie zwalnia nas ze sprawdzania składu produktu. Tak samo jak wśród produktów konwencjonalnych możemy znaleźć dobre i złe produkty, tak samo będzie z żywnością ekologiczną. Sam proces produkcji nie sprawia niestety, że produkt będzie dobry dla naszego zdrowia.
Sięganie po produkty eko może być zasadne wśród alergików, osób mających problemy zdrowotne, astmatyków. Odciążenie organizmu od nadmiaru toksyn, może wpłynąć na poprawę zdrowia i samopoczucia.
Pamiętajmy jednak, by nie sięgać po produkty ekologiczne w ciemno. Zawsze sprawdzajmy ich skład.
Są pewne produkty, które szczególnie warto kupić ekologiczne, jeśli pozwala nam na to portfel.
Wśród takich produktów wymienić należy owoce suszone – nie zawierają dwutlenku siarki i sorbinianu potasu, warzywa korzeniowe (marchew, buraki),warzywa, których nie obiera się ze skórki (sałata, seler naciowy) oraz niektóre owoce np. jabłka.
Najlepszym rozwiązaniem jest niekoniecznie sięganie po produkty ekologiczne w markecie, a znalezienie małych, lokalnych dostawców.
Jajka, drób czy sezonowe owoce i warzywa od zaufanego dostawcy, znajdującego się niedaleko naszego miejsca zamieszkania, będą lepszym pomysłem i dużo bardziej odżywczym, niż ekologiczne produkty pochodzące często z zagranicy kupowane w wielkim markecie. Nawet jeśli nasz lokalny dostawca nie posiada certyfikatu rolnictwa ekologicznego.
W przypadku produktów takich jak makarony, płatki, mąki, niektóre dżemy, koncentraty pomidorowe, ciastka, mleka roślinne – nie zawsze jest sens wybierania produktu ekologicznego i płacenia za niego dwa lub trzy razy więcej.
Porównując produkty ekologiczne i konwencjonalne można doszukać się poniższych przykładów:
Konfitura ekologiczna z czarnej porzeczki niskosłodzona
Składniki : czarne porzeczki ekologiczne, cukier trzcinowy ekologiczny, substancja zagęszczająca: pektyna owocowa. Przygotowano z 50g czarnych porzeczek na 100g produktu.
Produkt owocowy z czarnych porzeczek – Dżem 100% owoców
Składniki: czarne porzeczki (100g czarnych porzeczek zużyto na 100g produktu), 32% zagęszczony sok winogronowy, substancja żelująca: pektyny.
Wybór wydaje się oczywisty. W tym wypadku lepiej wybrać drugi produkt, czyli produkt konwencjonalny, a nie ekologiczny.
Podsumowując, konsumpcja żywności ekologicznej może zmniejszyć narażenie na pozostałości pestycydów i bakterii opornych na antybiotyki. Badania nie potwierdzają jednak by produkty ekologiczne miały większą wartość odżywczą niż produkty konwencjonalne.