Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy z wiekiem zmienia się tolerancja na alkohol? Picie alkoholu a wiek

Czy z wiekiem zmienia się tolerancja na alkohol? Picie alkoholu a wiek
Czy alkohol jest gorzej tolerowany wraz z postępem lat? Niestety tak. Podobna kwestia dotyczy większości leków. Dlatego nie można twierdzić, iż osoby młode i starsze są narażone na to samo ryzyko, bo to nieprawda.

Naukowcy zbadali wpływ starzenia się na rozkład i eliminację etanolu z ustroju.  Badanie przeprowadzono  na grupie 50 zdrowych osób w wieku od 21 do 81 lat. Etanol podawano w ilości około 60 g

Aby mieć punkt odniesienia:

  • 500 ml piwo mające 6% etanolu dostarcza około 25 g etanolu w porcji,
  • w 100 ml wódki (40%) jest 30 g etanolu,
  • w 330 ml wina czerwonego 13% zawarte jest około 35 g etanolu.

Co się okazało?

Szybkość usuwania alkoholu z ustroju nie miała związku z wiekiem, jednak maksymalne stężenie alkoholu we krwi było związane z wiekiem. Wraz z postępem lat spadała ilość beztłuszczowej masy ciała (mięśni) i zmniejszała się objętość dystrybucji. Co to znaczy? Że alkohol u starszych osób rozmieszczał się w mniejszej ilości przestrzeni. Dlatego u starszych osób występowały o wiele większe stężenia alkoholu we krwi.

Metabolizm alkoholu a wiek

Ponadto z innych badań wiemy, iż metabolizm etanolu zmienia się z wiekiem. U osób starszych alkohol jest gorzej tolerowany, gdyż upośledzony jest metabolizm etanolu przez niedobór kluczowych enzymów.

Ponadto, osoby starsze przyjmują więcej leków, a między nimi i etanolem występuje wiele interakcji. Dlatego spożywanie alkoholu może modyfikować stężenia leków w surowicy i ich toksyczność.

Wreszcie, osoby starsze mogą częściej cierpieć na inne rodzaje chorób wątroby, a alkohol może je zaostrzyć. Niestety w ciągu ostatnich dziesięcioleci spożycie alkoholu wzrosło wśród osób w wieku powyżej 65 lat.

Podsumowanie

Alkohol jest bardziej toksyczny w starzejącym się organizmie ze względu na zachodzące zmiany w jego metabolizmie, dystrybucji i eliminacji, które prowadzą do silniejszego działania na ośrodkowy układ nerwowy przy niższych poziomach spożycia. Starzejące się narządy, takie jak mózg i wątroba, są bardziej wrażliwe na toksyczność alkoholu.

Z tych powodów alkohol należy stosować z umiarem. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych.

 

Źródła: Robert E. Vestal M.D „Aging and ethanol metabolism” https://ascpt.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/cpt1977213343 Wanda Dyr, Edyta Wyszogrodzka „Znaczenie aldehydu octowego w metabolizmie i mechanizmie działania alkoholu etylowego”  https://www.termedia.pl/Znaczenie-aldehydu-octowego-w-metabolizmie-i-mechanizmie-dzialania-alkoholu-etylowego,117,36170,0,0.html P. Meier i in. „Age, alcohol metabolism and liver disease” https://www.researchgate.net/publication/5757604_Age_alcohol_metabolism_and_liver_disease

W artykule mówimy o: Zdrowie