Często występującym rodzajem przepukliny jest przepuklina brzuszna. Mówimy o niej wtedy, gdy zawartość jamy brzusznej ulegnie przemieszczeniu poza jej anatomiczne granice przez otwór w powłokach tworząc charakterystyczne uwypuklenie. Sytuacja taka może mieć miejsce właśnie w trakcie przenoszenia ciężkich przedmiotów, ale również zdarzyć może się np. – przy kaszlu. W jamie brzusznej powstaje wtedy duże ciśnienie, które w przypadku wady anatomicznej lub osłabienia gorsetu mięśniowego doprowadzić może właśnie do wystąpienia przepukliny.
Drobne przepukliny zazwyczaj nie dają żadnych dolegliwości. Pojawiają się okresowo w postaci niebolesnych zgrubień czy guzków, które z czasem mogą ulegać powiększeniu. Wraz ze wzrostem przepuklina zaczyna stawać się odczuwalna, towarzyszy jej uczucie ciągnięcia. Wzrost rozmiarów przepukliny zwiększa ryzyko nieszczęśliwych następstw i stanowić może zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Każda przepuklina może ulec tzw. uwięźnięciu. Przykładowo, jelito (stanowiące treść worka przepuklinowego) ulega "zakleszczeniu", co w konsekwencji powoduje zaburzenie jego ukrwienia oraz zablokowanie drożności.
Nie ma co liczyć na to, że przepuklina „minie” sama. Przypadłość tę należy leczyć operacyjnie, a już w żadnym przypadku nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli w miejscu występowania przepukliny pojawia się wyraźne zaczerwienienie czy ból i gdy występują objawy ogólnoustrojowe, takie jak mdłości i wymioty. Istnieje kilka technik operacyjnych stosowanych w leczeniu chirurgicznym przepukliny (operacje otwarte, operacje laparoskopowe), warto podkreślić, że nie są to skomplikowane czy niebezpieczne zabiegi.
Reasumując, przyznać trzeba, że przypadłość zwana przepukliną nie jest wymysłem naszych babć czy matek i naprawdę istnieje. Przepuklina przytrafia sie jednak zazwyczaj osobom starszym lub małym dzieciom, oraz w przypadku istnienia pewnych wad anatomicznych. Oczywiście fakt, że masz dwadzieścia lat nie oznacza, że i ciebie ta przypadłość nie może spotkać choćby na treningach, zwłaszcza jeśli w sposób nierównomierny rozwijasz swoje mięśnie, trenując jedynie klatkę i biceps, a zaniedbując mięśnie brzucha i dolnej połowy ciała.