Zdrowym odżywianiem zwykliśmy się interesować przede wszystkim w kontekście poprawy estetyki sylwetki. Tymczasem – w zasadzie od momentu narodzin, jakościowy i ilościowy dobór pokarmów i prawidłowe nawyki żywieniowe posiadają niebagatelne znaczenie nie tylko dla wyglądu i zdrowia, ale również dla rozwoju inteligencji i funkcji kognitywnych.
Co jedzą dzieci?
Wśród współczesnych rodziców, dość powszechne jest przekonanie, iż okres dzieciństwa to czas pewnego luzu – dzieci w końcu wyrosną ze zbyt pełnych i pulchnych kształtów, więc nie ma się co przejmować dodatkowymi batonikami, słodkimi napojami czy też daniami typu fast food. Normą staje się podejście „lepiej, żeby dziecko zjadło cokolwiek niż nic”, przy czym „cokolwiek” to zazwyczaj dosładzane przetwory mleczne, batoniki, chipsy czy frytki serwowane przez siedem dni w tygodniu.
Dieta współczesnych maluchów obfituje w źródła rafinowanych cukrów, niskojakościowych tłuszczów, soli czy innych mało wartościowych dodatków. Deficytowa jest natomiast w warzywa (bo w końcu mało które dziecko je lubi), świeże owoce i nisko przetworzone produkty żywnościowe.
Jakie są konsekwencje niewłaściwego odżywiania najmłodszych?
Skutki niewłaściwego odżywiania dzieci niekoniecznie widoczne są od razu gołym okiem – większość z nich jest rozłożona w czasie. Problemy z masą i składem ciała, zaburzenia metaboliczne i gorsza kondycja psychofizyczna są zazwyczaj „wynoszone” z dzieciństwa, jako naturalna konsekwencja błędnie kształtowanych w okresie dzieciństwa nawyków żywieniowych. Jak wskazują jednak obserwacje naukowców, sposób odżywiania w okresie wczesnej młodości nie pozostaje bez znaczenia dla kształtowania inteligencji.
Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Journal of Epidemiology and Community Health pokazują na istotny związek pomiędzy jakością spożywanej diety a kształtowaniem się mózgu i rozwojem inteligencji. To co dziecko spożywa przez pierwsze trzy lata życia (jest to okres, w którym mózg rośnie najbardziej intensywnie), posiada długoterminowy wpływ na zdolność uczenia się, czytania i rozwój funkcji kognitywnych.
Zdrowa i urozmaicona dieta, bogata w niskoprzetworzone produkty żywnościowe pomaga stworzyć optymalne warunki do rozwoju organizmu – w tym także mózgu, co w przyszłości może objawiać się wyższym poziomem inteligencji, w stosunku do dzieci, których dieta opiera się przede wszystkim na słodyczach i innych mocno przetworzonych technologicznie pokarmach.
Podsumowanie
Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych pośród dzieci – to obowiązek rodziców. Zaniedbania w tej kwestii, mogą prowadzić do poważnych implikacji. Oprócz problemów z estetyką sylwetki i gorszą kondycją zdrowotną, istnieje poważne zagrożenie dotyczące procesu kształtowania się inteligencji. Analizy naukowców wskazują, że niefrasobliwe i beztroskie podejście rodziców do przyzwyczajeń żywieniowych najmłodszych może powodować zmniejszenie poziomu IQ.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.