Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Intelekt, empatia i testosteron

Choć niski poziom testosteronu u mężczyzn jest wysoce niepożądany, to pogoń za wszelkimi możliwymi sposobami na zwiększenie jego ilości w organizmie może mieć swoje wady, zwłaszcza dla osób ceniących sobie walory intelektu. Wysoki poziom testosteronu może także nie sprzyjać zacieśnianiu więzi społecznych i bynajmniej nie mam tutaj na myśli rozrób, w jakie wdają się nieraz napakowani sterydami pseudokibice, chodzi o pojęcia bardziej subtelne niż „zadyma” - choćby empatia…

Opublikowane w 2006 roku badania (Estrada i wsp.) wykazały, że wysoki poziom męskiego hormonu dosłownie – zabija komórki nerwowe, inicjując ich apoptozę (czyli programowaną śmierć). Można powiedzieć, że pod wpływem wysokich dawek testosteronu neurony strzelają sobie „samobója”.

Co prawda fizjologiczny, prawidłowy poziom tego hormonu jest niezbędny dla prawidłowej aktywności komórek nerwowych (niski jego poziom zwiększa szansę na zachorowanie na Alzheimera), jednak ewentualne skutki nadmiaru mogą okazać się wyjątkowo niekorzystne, a co gorsze — długoterminowe.

Jest to z pewnością zła wiadomość dla entuzjastów dopingu hormonalnego, zwłaszcza jeśli są oni zainteresowani utrzymaniem szczytowej formy intelektualnej. Co szczególnie ciekawe, wydaje się, że działanie ochronne na komórki mózgowe wykazuje estrogen — żeński hormon płciowy.

Na tym jednak nie kończy się negatywny wpływ testosteronu na umysł. Okazuje się, że wysoki poziom tego hormonu zmniejsza naszą zdolność do odczuwania emocjonalnych stanów innych osób i wczuwania się w ich położenie. Chociaż niektórym osobom umiejętność ta może na pierwszy rzut oka wydawać się mało potrzebna, to w rzeczywistości warunkuje ona coś takiego, co nazywa się inteligencją emocjonalną.

Niedostateczny rozwój tej cechy może np. zmniejszać szanse na objęcie kiedykolwiek w życiu kierowniczego stanowiska, a także utrudniać nawiązywanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi, co jest problemem zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Podsumowanie

Wpływ testosteronu na umysł i psychikę jest uzależniony od dawki. Zbyt wysoki poziom tego hormonu sprzyja degeneracji neuronów i obniża zdolność do empatii. Co szczególnie istotne zmiany w układzie nerwowym mogą okazać się nieodwracalne.

Źródła: J Biol Chem. 2006 Sep 1;281(35):25492-501. Epub 2006 Jun 27.Elevated testosterone induces apoptosis in neuronal cells.Estrada M, Varshney A, Ehrlich BE.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.