Płacz to coś naturalnego już od narodzin i nie należy się go wstydzić. Na pewno podczas oglądania wzruszających filmów, odczuwając smutek lub podczas krojenia cebuli, kiedy łzy spływały Ci po policzkach i trafiły do ust, poczułeś ich smak. No właśnie… Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego łzy są słone?
Z czego składają się łzy?
Zanim zagłębimy się w wyjaśnienie tego pytania, przyjrzyjmy się najpierw składowi naszych łez. Łzy według National Eye Institute (NEI)Trusted Source składają się z wody, śluzu, tłustych olejów i ponad 1500 różnych białek. Łzy spełniają ważną funkcję w naszym organizmie, ponieważ nawilżają, odżywiają i chronią nasze oczy. Łzy są produkowane przez gruczoły znajdujące się nad oczami i pod powiekami.
Łzy tworzą się w trzech warstwach:
zewnętrznej,
środkowej,
wewnętrznej.
Zewnętrzna pomaga łzom pozostać w oku i zapobiega zbyt szybkiemu ich parowaniu. Wodnista warstwa środkowa zawiera białka rozpuszczalne w wodzie. Chroni i odżywia rogówkę i spojówkę. Wewnętrzna warstwa śluzowa jest produkowana przez komórki kubkowe. Wiąże wodę ze środkowej warstwy, umożliwiając jej równomierne rozprowadzanie, utrzymując nawilżenie oka.
Wraz z wiekiem profil białkowy Twoich łez może się zmieniać. Zespół suchego oka, czyli stan spowodowany przez gruczoły łzowe, które nie działają na optymalnym poziomie, występuje częściej u osób starszych, zwłaszcza u kobiet po menopauzie.
Rodzaje łez
Łzy podstawowe
Składają się z wody, lipidów, mucyny, immunoglobulin, sodu i potasu oraz innych substancji, w tym szeregu przeciwutleniaczy, takich jak askorbinian i moczan. Wiele składników łez podstawowych ma na celu ochronę oka przed obcymi patogenami lub innymi potencjalnymi zagrożeniami bakteryjnymi.
Łzy odruchowe
Jak sama nazwa wskazuje, powstają w odpowiedzi na intensywne bodźce zewnętrzne. Jeśli piasek dostanie się do oka lub dotkniesz je zaraz po tym, jak kroiłeś papryczki jalapeno, odruchowe łzy powstaną w odpowiedzi na podrażnienie. Czynniki drażniące, które mogą wywoływać odruchowe łzy, mogą również działać przez błony śluzowe, nos lub usta.
Łzy emocjonalne
Powstają w wyniku intensywnych doświadczeń emocjonalnych, czyli szczęścia, żalu, wyczerpania czy na przykład rozrywki.
Układ limbiczny mózgu, który wpływa na przywspółczulny układ nerwowy, uwalniając neuroprzekaźniki, pobudza gruczoł łzowy do wytwarzania łez. Co ciekawe inna jest nie tylko ścieżka generowania łez emocjonalnych, ale także ich skład.
Dlaczego więc łzy są słone?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Nasze łzy powstają głównie z wody zawartej w naszym ciele, a woda ta zawiera potas i sód, czyli elektrolity, które mamy w organizmie. Elektrolity to naturalne sole, których organizm potrzebuje do funkcjonowania układu nerwowego i przekazywania informacji między różnymi komórkami nerwowymi. Co więcej, organizm może reagować odpowiednim stężeniem zasolenia i rodzajem łez w zależności od danego zagrożenia.
Podsumowanie
Łzy chronią nasze oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i spełniają istotną funkcję w naszym organizmie. Ich słony smak zawdzięczamy elektrolitom zawartym w wodzie, z której składa się nasze ciało. Płacz i wyrażanie emocji może przynieść ulgę, więc warto czasem się wypłakać.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.