Niektórzy mówią, że e-papierosy są bezpieczniejsze od palenia tytoniu. Niby tak, co nie znaczy, że nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.
Kontrowersje związane z e-papierosami
- Płyny (e-liquidy; baza do tworzenia aerozolu) zawierają wiele substancji niestabilnych w wysokiej temperaturze, np. związków z grupy nienasyconych alkoholi alifatycznych i aldehydów - mogą być one niebezpieczne dla użytkownika.
- Płyny do e-papierosów zawierają wiele substancji znanych ze swojego toksycznego oddziaływania na układ oddechowy, np. lotne związki karbonylowe (np. aldehydy), furany i metale. Mogą mieć one negatywne skutki dla płuc przy dłuższym narażeniu. E-papierosy są źródłem narażenia na metale toksyczne oddziaływujące ogólnoustrojowo (chrom, nikiel, ołów) oraz metale które oddziałują toksycznie przy ich wdychaniu (mangan, cynk). W jednym z badań stężenia metali w aerozolu pochodzącym z e-papierosa przekraczały obowiązujące limity zdrowotne nawet w 50% zbadanych próbek (chrom, mangan, nikiel, ołów)!
- Wdychanie nikotyny i/lub konopi indyjskich (THC lub jego odpowiedników) jest poważnym problemem dla zdrowia publicznego.
- Ze względu na brak regulacji dotyczących produkcji urządzeń do waporyzacji nikotyny i związków pochodzących z konopi, wiele e-liquidów zawiera środki aromatyzujące i inne dodatki, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie układu oddechowego.
- W 2019 r. odnotowano serię przypadków uszkodzeń płuc po waporyzacji e-płynów zawierających tetrahydrokannabinol (THC). Okazało się, iż przyczyną był octan witaminy E,
- Wyniki niektórych badań sugerują, że e-papierosy sprzyjają rozwojowi i zwiększają znacząco ryzyko raka (mają duży wpływ na enzymy biorące udział w reakcji rakotwórczej i bioaktywującej, zwiększają produkcję wolnych rodników tlenowych i nasilają zmiany oksydacyjne w DNA).
- Wg obecnych danych naukowych stężenia substancji aktywnych w e-papierosach wystarczą do wywołania choroby płuc, jeśli ktoś regularnie sięga po tego typu wyroby.
Badania eksperymentalne pokazują, że narażenie na nikotynę i aerozole pochodzące z e-liquidów, zawierające np. konopie indyjskie, uszkadzają układ oddechowy. Jednak na razie badania obserwacyjne prowadzone na ludziach, dotyczące objawów ze strony układu oddechowego związanych z wapowaniem, są ograniczone. Niektóre badania obserwacyjne i epidemiologiczne sugerują powiązanie między wapowaniem nikotyny pochodzącej z e-papierosów, a objawami ze strony układu oddechowego (np. przewlekły kaszel, flegma, zapalenie oskrzeli, astma) zarówno wśród nastolatków, jak i dorosłych. Powiązania występowały niezależne od jednoczesnego używania klasycznych papierosów.
W jednym z nowszych badań ustalono, iż istnieje niezależny związek między sięganiem po e-papierosy z konopiami w przeszłości, a uporczywymi objawami zapalenia oskrzeli (codzienny kaszel, przekrwienie lub flegma i/lub rozpoznanie zapalenia oskrzeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy). Częstotliwość waporyzacji produktów z konopi indyjskich wiązała się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia objawów zapalenia oskrzeli, niezależnie jak często dana osoba sięgała po podobne produkty. Trend był widoczny nawet po uwzględnieniu jednoczesnej waporyzacji nikotyny, cech socjodemograficznych, palenia papierosów i używania klasycznych konopi. Istotne statystycznie związki waporyzacji nikotyny ze świszczącym oddechem i dusznością obserwowano w modelach, które były dostosowane cech socjodemograficznych.
Wydaje się więc, iż sięganie po e-papierosy (niezależnie jakie substancje zawiera płyn) jest kiepskim pomysłem, szczególnie dla sportowców. E-papierosy są źródłem wielu szkodliwych substancji, w tym metali.