Niedawno opublikowane badania naukowców wskazują, że dieta zasobna w fruktozę może posiadać negatywny wpływ na rozwój i kondycję zdrowotną osób będących w okresie dojrzewania. Co jest głównym źródłem tego cukru w diecie młodych ludzi i jakie są konsekwencje nadmiernego ich spożycia?
Fruktoza w żywności
Fruktoza to cukier występujący w owocach. Ale uwaga: jego głównym i problematycznym, w kontekście zdrowia, źródłem w dietach współczesnych ludzi jest syrop glukozowo-fruktozowy, który stanowi dodatek do ogromnej ilości produktów spożywczych, charakteryzujących się dużym stopniem przetworzenia technologicznego. Syrop ten otrzymuje się z kukurydzy, składa się w 55% z glukozy, 42% z fruktozy i 3% innych cukrów. Znaleźć można go zarówno w słodyczach, wyrobach cukierniczych i piekarniczych, jak również w napojach bezalkoholowych – gazowanych i niegazowanych, napojach alkoholowych, sokach owocowych, w owocowym i smakowym nabiale, przetworach owocowych (dżemy, konfitury), gotowych sałatkach, konserwach i wielu innych. Walory technologiczne syropuglukozowo- fruktozowego to nadawanie produktom żywnościowych odpowiedniej tekstury, zwiększanie jej objętości, wzmacnianie smaku. O ile spożywanie świeżych owoców nie niesie za sobą ryzyka niepożądanych skutków związanych z fruktozą, a nawet wręcz przeciwnie sprzyja zachowaniu zdrowia, o tyle spożywanie przetworzonych produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy okazuje się być niebezpieczne dla kondycji zdrowotnej. Dzieje się tak ze względu na różnicę w ilości fruktozy jaką można dostarczyć w postaci świeżych owoców lub w postaci syropu glukozowo- fruktozowego. Różnica jest diametralna, dlatego zdecydowanie nie należy rezygnować ze świeżych owoców w codziennym jadłospisie.
Fruktoza a mózg nastolatka
Dzięki wynikom eksperymentu zaprezentowanego na tegorocznej konferencji Society of Neuroscience możemy w zupełnie nowy sposób spojrzeć na to jak dieta wpływa na kondycję mózgu młodych ludzi oraz ich rozwój. Specjaliści potwierdzili, iż nadmiar fruktozy w diecie, jako konsekwencja spożywania przetworzonych produktów żywnościowych, nie tylko posiada negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, ale również oddziałuje na szlaki nerwowe, odpowiadające za sposób reagowania mózgu na działanie bodźców stresowych, promując nasilenie objawów związanych z odczuwaniem depresji i lęku. Takie konsekwencje są szczególnie niepokojące i niebezpieczne w okresie dojrzewania, kiedy to występuje krytyczny moment dla rozwoju mechanizmów odpowiedzialnych za reakcje na stres. Naukowcy podkreślają iż nadmiar fruktozy w okresie młodzieńczym może zaostrzyć zachowania depresyjne w późniejszych latach życia – efekty wydają się być długofalowe.
Podsumowanie
Spożywanie świeżych owoców nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Zagrożone nadmiernym spożyciem fruktozy są osoby, których dieta opiera się o mocno przetworzone technologicznie produkty żywnościowe. W nich bowiem znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy stanowiący zdecydowanie niepożądany składnik jadłospisu. Jego nadmierne spożycie w okresie dojrzewania, zgodnie z doniesieniami ze świata nauki, może wiązać się z występowaniem stanów depresyjnych i lękowych.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.