Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Gry komputerowe korzystnie wpływają na kondycję mózgu

Uważasz, że lepiej jest iść na trening niż marnować popołudnie na granie w komputerowe gry? Oczywiście masz rację, ale tylko w pewnym stopniu. Okazuje się bowiem, że gry komputerowe nie są zajęciem jałowym i bezproduktywnym, a nieść mogą za sobą pewne korzyści, wpływając na kondycję mózgu. Do takich wniosków skłaniają przynajmniej opublikowane niedawno wyniki badań.

Bawią i rozwijają

Producenci gier komputerowych od dawna przekonują, iż ich produkty wywierają pozytywny wpływ na kondycję umysłową poprawiając refleks, zdolność kojarzenia faktów i koncentracji uwagi, pamięć i inne ważne parametry. Niestety brakowało przekonujących dowodów, że tak jest w istocie. Niedawno opublikowane wyniki badań wykazały jednak, że takie zależności istnieją. Okazuje się, iż przynajmniej niektóre gry komputerowe w sposób namacalny wpływają na funkcjonowanie ludzkiego mózgu i jest to wpływ zdecydowanie pozytywny.

Interesujący eksperyment

W przebiegu omawianego badania część z biorących w projekcie uczestników przez okres dwóch miesięcy poddawano regularnym, półgodzinnym sesjom, w ramach których grali oni w grę zręcznościową „Super Mario 64”. Następnie za pomocą rezonansu magnetycznego obserwowano zmiany zachodzące zarówno w mózgach graczy, jak i w mózgach osób z grupy kontrolnej, która komputerowej rozrywki została pozbawiona. Wyniki okazały się niezwykle intrygujące i wzbudziły spore zainteresowanie zarówno wśród naukowców, jak i u namiętnych graczy.

Wyniki

Zaobserwowano wyraźny przyrost istoty szarej w rejonie prawego hipokampa, prawej kory przedczołowej i w obrębie móżdżku. Obszary te są odpowiedzialne za orientację przestrzenną, pamięć, planowanie strategiczne i tzw. motorykę małą związaną z precyzją czynności manualnych. Co istotne — zmiany były tym bardziej widoczne im mocniej uczestnicy angażowali się w grę. Wyniki tego badania wskazują, że za pomocą gier komputerowych, można stymulować (trenować) wybrane obszary mózgu!

Podsumowanie

Gry zręcznościowe mogą pozytywnie wpływać na niektóre parametry naszego mózgu, co przekłada się na naszą kondycję umysłową, a przede wszystkim pamięć, zdolność planowania i orientacji. Granie w gry komputerowe to więc nie tyle strata czasu, ile raczej rodzaj treningu niosącego za sobą namacalne korzyści, z których możemy w prosty i przyjemny sposób na co dzień korzystać. Po opublikowaniu przytoczonych tutaj wyników od razu pojawiły się pomysły, by wykorzystać gry komputerowe w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera, z pewnością taka forma terapii byłaby przyjemniejsza i mniej inwazyjna od innych form interwencji medycznej.

Źródła: Kühn S, Gleich T, Lorenz RC, Lindenberger U, Gallinat J. Mol Playing Super Mario induces structural brain plasticity: gray matter changes resulting from training with a commercial video game. Psychiatry. 2013 Oct 29. doi: 10.1038/mp.2013.120.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.