Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Grzyby chronią przed rakiem, uzupełniając nieznaną dotąd witaminę

Grzyby chronią przed rakiem, uzupełniając nieznaną dotąd witaminę
Jeszcze do niedawna grzyby były dosyć kontrowersyjnym źródłem pożywienia. Jedni specjaliści uważali je za pokarm wartościowy, inni cenili je tylko za niepowtarzalne walory aromatyczno-smakowe. Jednakże niedawno, gdy naukowcy zidentyfikowali nieznaną dotąd witaminę o niezwykle wysokim potencjale zdrowotnym, stanowisko specjalistów odnośnie grzybów uległo krystalizacji.

Grzyby jako pożywienie

Rzeczywiście grzyby nie są nazbyt odżywczym pokarmem. Dostarczają tylko niewielkiej liczby kalorii oraz są ubogie w podstawowe składniki pokarmowe, takie jak węglowodany, tłuszcze i białka. Nie obfitują nawet specjalnie w błonnik, chociaż trzeba uczciwie powiedzieć, że grzyby są źródłem najcenniejszej formy rozpuszczalnego błonnika, która najskuteczniej wspomaga pracę układu odpornościowego, sercowo-naczyniowego i pokarmowego.

Jeżeli chodzi o składniki mineralne, to wprawdzie grzyby mogą zawierać niemal ich komplet, niemniej tak naprawdę są obfitym źródłem głównie potasu, który możemy przecież czerpać z wydajniejszych źródeł pokarmowych, np. pomidorów, ziemniaków, bananów czy buraków. Grzyby dostarczają również większości witamin, choć w bardzo ograniczonych ilościach. Spośród znanych dotąd witamin wyjątkiem może być tutaj witamina D, której w grzybach występuje stosunkowo sporo. Niemniej jest to forma witaminy D o niższej aktywności biologicznej niż pozyskiwana z produktów pokarmowych pochodzenia zwierzęcego. Tak więc chyba nie dałoby się obronić zdania o grzybach jako cennym źródle pożywienia, gdyby nie nowoodkryta witamina, znajdowana w grzybach w rekordowych ilościach.

Nowa witamina

Ta nowa witamina to ergotioneina. Co zmusiło naukowców do zaliczenia ergotioneiny do grupy witamin? Ergotioneina pełni ważną funkcję w barierze antyoksydacyjnej organizmu tak jak przykładowo witamina E. Przy czym, tak samo, jak w przypadku witaminy E i większości witamin, komórki ludzkiego organizmu nie posiadają szlaków enzymatycznych, prowadzących wewnątrzustrojową syntezę ergotioneiny. Mało tego, w naszym organizmie egzystują systemy transportowe, wyspecjalizowane w wychwycie ergotioneiny z pożywienia tak jak przykładowo w przypadku witaminy B12. Przy czym ergotioneina jest wolno metabolizowana przez nasz organizm i chętnie przez niego magazynowana. A wszystko to przemawia za tym, że ergotioneina, jak każda witamina, jest cząsteczką absolutnie niezbędną do życia, chociaż nieprodukowaną przez ludzki organizm, tylko dostarczaną mu wraz ze spożywanym codziennie pokarmem.

W walce z rakiem prostaty

Zakończona niedawno, długoterminowa obserwacja uczestników pewnego badania (Zhang, 2019) wykazała, że ​​regularne spożywanie grzybów zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty i jest szczególnie istotne dla mężczyzn w wieku 50 lat i starszych oraz tych, których dieta składa się głównie z mięsa i produktów mlecznych, z ograniczonym spożyciem świeżych owoców i warzyw. Statystyczna analiza danych przy użyciu modelu proporcjonalnego ryzyka wykazała, że ​​regularne spożywanie grzybów wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju raka prostaty, niezależnie od ilości spożywanych owoców i warzyw oraz mięsa i produktów mlecznych.

Według Zhanga kierownika grupy badawczej grzyby są znakomitym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, a zwłaszcza właśnie ergotioneiny, która łagodzi stres oksydacyjny, znosząc jednocześnie nierównowagę komórkową, wynikającą z nieracjonalnej diety i niezdrowego stylu życia oraz narażenia na toksyny środowiskowe, które mogą prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, który jest z kolei odpowiedzialny za rozwój wielu chorób przewlekłych, takich jak m.in. rak prostaty czy inne nowotwory.

Grzybowa witamina

Ergotioneina jest dość szeroko rozpowszechniona w pożywieniu, tyle że zazwyczaj występuje tutaj jedynie w niewielkich ilościach. Jeżeli chodzi o powszednie pokarmy, to najwięcej znajdziemy jej w płatkach owsianych (1.8 mg/kg s.m.), fasoli (2.1 mg/kg s.m.) oraz wątróbce drobiowej (47 mg/kg s.m.). Jednakże odpowiednie, wspomniane wyżej białko transportowe skrzętnie wychwytuje nawet najmniejsze ilości ergotioneiny, co powoduje, że nie obserwujemy jawnych niedoborów tej witaminy w organizmie.

Nie tylko człowiek, ale ogólnie zwierzęta nie produkują ergotioneiny. Jak wykazały badania, głównym producentem tej witaminy w przyrodzie są grzyby. Dlatego już tempeh, czyli fermentowana przy współudziale grzybów soja, zawiera znacznie wyższe ilości ergotioneiny (201 mg/kg s.m.). Najwięcej tej witaminy znajdziemy oczywiście siłą rzeczy w grzybach – i to tak popularnych kulinarnie, jak pieczarki (630 mg/kg s.m.) i boczniaki (1310 mg/kg s.m.). Ale niekwestionowanym królem nie tylko grzybów, ale też grzybowej witaminy, pozostaje borowik szlachetny, zawierający 7270 mg/kg s.m. ergotioneiny. Jednym słowem: grzyby na stół, Szanowni Czytelnicy!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.