IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Grzyby psychoaktywne – działanie i zastosowanie

Grzyby psychoaktywne – działanie i zastosowanie
Grzyby stanowią ważny element diety ludzi na niemal całym Świecie. Jest to bardzo tajemnicza grupa organizmów, których nowe gatunki oraz właściwości wciąż są odkrywane. Wiele z nich spożywa się głównie ze względu na walory smakowe, jednak istnieją też takie, które mogą wpływać na układ odpornościowy, czy nerwowy.

Grzyby modulujące przewodnictwo sygnałów w obrębie układu nerwowego mają bardzo długą tradycję zastosowania w kontekście rozwoju duchowego. Są to grzyby, które często nazywa się halucynogennymi, jednak warto wiedzieć, że za ich działaniem kryje się o wiele więcej, niż tylko omamy wzrokowe.

Działanie grzybów psychoaktywnych

Główną substancją biologicznie aktywną w grzybach zaliczanych do halucynogennych jest psylocybina. Po przedostaniu się do organizmu łączy się ona z receptorami dla serotoniny w mózgu. Serotonina odpowiedzialna jest między innymi za percepcję bodźców zewnętrznych, czy dobrostan psychiczny oraz odczuwanie przyjemności. Psylocybina, wchodząc w interakcje z systemem serotoninergicznym powoduje ponadnaturalną aktywację obszarów mózgu związanych np. z interpretacją bodźców wzrokowych, czego konsekwencją są tzw. halucynacje.

Warto jednak wiedzieć, że działanie psylocybiny nie ogranicza się do zmiany postrzegania Świata w sposób wyłącznie sensoryczny. Otóż związek ten wykazuje potencjał w kierunku pobudzania wytwarzania nowych połączeń komórek mózgowych, co ma szereg konsekwencji w sferze psychicznej człowieka. Warto wiedzieć, że działanie to nie jest tylko doraźne, lecz trwa nawet kilka tygodni po ustaniu działania halucynogennego. Grzyby psychoaktywne zaliczane są do najmniej groźnych narkotyków pod względem zarówno szkodliwości fizycznej, czy potencjału uzależniającego, który jest równy niemal zeru.

Zastosowanie zdrowotne grzybów psychoaktywnych

Mimo że grzyby zaliczane są do narkotyków i większość krajów na Świecie zakazuje ich stosowania, to coraz więcej istnieje przesłanek na znikomą tego słuszność. Od tysięcy lat wykorzystuje się związki psychoaktywne zawarte w grzybach m.in. do rytuałów religijnych mających na celu wzbogacenie życia duchowego i rozwoju zarówno osobniczego, jak i społecznego. Obecnie dzięki znajomości mechanizmów działania psylocybiny w mózgu znajduje się nowe, coraz bardziej precyzyjne jej wykorzystania.

Grzyby w walce z depresją i nałogami

Najbardziej „wybitnymi” aspektami działania grzybów jest możliwość wykorzystania ich do terapii depresji oraz uzależnień. Doświadczenie psychodeliczne z użyciem grzybów w bezpiecznych warunkach (np. pod opieką psychoterapeuty, po zastosowaniu kilkudniowej diety i kontroli higieny stylu życia) często opisywane jest przez osoby z pewnymi zaburzeniami nastroju jako najważniejsze wydarzenie w życiu, istotnie wpływające na jego jakość. Wytwarzanie nowych połączeń w mózgu pozwala na bardziej realną ocenę swojej sytuacji i dotychczasowego życia, ponieważ pomaga zatrzeć i osłabić połączenia, które doprowadziły do dokuczliwych zaburzeń (np. powstałe podczas chronicznego stresu, czy przy wieloletnim sięganiu po papierosy). Działanie to może doprowadzić zarówno do remisji depresji, jak i zerwania z nałogiem nawet takim, który wydawał się już być dożywotni.

Pamiętać jednak należy, że przeciwwskazane jest stosowanie substancji psychoaktywnych podobnych do psylocybiny przez osoby z chorobami psychicznymi, czy stosujące leczenie przewlekłe (np. na nadciśnienie). Ponadto kliniczne wykorzystanie grzybów zawsze odbywa się w towarzystwie osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.