Ile wody powinniśmy pić?
Dorosły człowiek potrzebuje około 2,5 litra wody na dzień. Ilość ta wzrasta w momencie wysiłku fizycznego, ciąży, karmienia piersią, choroby czy upału. Część z tej puli przyjmujemy wraz z pożywieniem. W zależności od tego co i ile zjadamy, z jedzeniem dostarczamy około 500-700 mln wody. Pozostałą część dostarczyć powinniśmy w postaci płynów.
Często sugerujemy się jedynie pragnieniem, jeśli go nie odczuwamy, zakładamy, że nie musimy sięgać po butelkę wody. To jednak błąd. Spożywanie niedostatecznej ilości wody może prowadzić do problemów z utrzymaniem masy ciała, zmęczenia, bólów głowy, kłopotów trawiennych, przesuszonej skóry, nadmiernego apetytu, pogorszenia zdolności wysiłkowych.
Co dzieje się, gdy wypijamy zbyt mało wody?
- Krew staje się bardziej gęsta, gorzej rozprowadzane są składniki odżywcze do komórek, wzrasta ciśnienie.
- Możesz mylić pragnienie z uczuciem głodu. W wyniku czego jesz zbyt dużo, w efekcie tyjesz.
- Może prowadzić do zaparć, problemów z wypróżnianiem i innych problemów trawiennych.
- Skóra staje się przesuszona, mało elastyczna – przez co szybciej się starzejesz.
- Skóra jest również bardziej narażona na wypryski oraz cellulit.
- Odwodnienie prowadzi do słabszej wydolności organizmu. Jeśli pijesz zbyt mało, Twoje treningi są mniej efektywne.
- Powoduje również uczucie zmęczenia.
Jak pić więcej wody?
Jeśli należysz do osób, którym z trudem przychodzi wypicie butelki wody w ciągu dnia, ten akapit jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka prostych rad, które pomogą Ci pić więcej.
Znajdź wodę, która Ci smakuje
Może wydawać się to dziwne, gdyż woda to woda, nie ma smaku, ani kalorii, ale nic bardziej mylnego. Wody w zależności od stopnia zmineralizowania i składu minerałów mogą się różnić znacząco smakiem.
Nie zrażaj się więc, gdy jedna woda nie przypadnie Ci do gustu. Kupuj różne wody, smakuj i szukaj takiej, która będzie dla Ciebie smaczna i będzie gasiła Twoje pragnienie.
Dużo łatwiej jest wypijać odpowiednie ilości wody, gdy sięgamy po wody średnio- i wysokozmineralizowane. Dużo trudniej, gdy opieramy się głównie na wodach źródlanych.
Sięganie po wody zmineralizowane ma jeszcze kilka innych zalet. Wody takie dużo lepiej nawadniają organizm niż wody źródlane, a dodatkowo są źródłem minerałów m.in. wapnia i magnezu.
Zawsze zabieraj ze sobą butelkę wody mineralnej
Nie ważne, czy wybierasz się do pracy, na uczelnię, na trening, na zakupy czy do kina. Zawsze zabieraj ze sobą przynajmniej małą butelkę wody.
Jeśli większość dnia spędzasz siedząc przy biurku lub za kierownicą, koniecznie postaw przed sobą/obok siebie butelkę wody i popijaj przez cały dzień.
Nie czekaj aż pojawi się pragnienie. Wypijaj kilka łyków co 15-30 minut.
Pij wodę z dodatkami
Smak wody Cię nie przekonuje? Czy też raczej ciężko pić Ci coś bezsmakowego?
Twórz swoje własne wody smakowe! Zapomnij o tych ze sklepu - nie mają nic wspólnego ze zdrowiem.
Do wody dodawaj plasterki cytryny, listki mięty, tymianek, lawendę, imbir lub kawałki owoców. Świetnie sprawdzi się arbuz, truskawki czy też pomarańcza.
Przykładowe połączenia:
- plasterki ogórka i świeża mięta,
- świeża mięta i kawałki truskawek,
- plasterki cytryny,
- plasterki pomarańczy i grejpfruta.
Zacznij dzień od szklanki wody
Jedną z pierwszych rzeczy po przebudzeniu niech będzie wypicie szklanki wody. Może to być wodą z cytryną, może być zimna lub letnia w zależności od pory roku i upodobań.
Zainstaluj aplikację przypominającą o piciu wody
Jeśli naprawdę nie pamiętasz o tym, by pić wodę w ciągu dnia, skorzystaj ze specjalnej aplikacji na smartfon, która będzie Ci o tym przypominała. Wybór aplikacji tego typu jest dość szeroki, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Napij się przed snem
Zanim położysz się do łóżka wypij przynajmniej pół szklanki wody.
Podsumowanie
Picie wody bywa dość często bagatelizowane. Tymczasem wypijanie odpowiedniej ilości wody to dużo lepsze samopoczucie, więcej energii, lepsze zdrowie, ładniejsza cera, włosy i paznokcie. Żaden słodki napój nie jest w stanie zastąpić wody. Warto o tym pamiętać.