Znasz to uczucie, kiedy jesteś radosna w jednej chwili, a niedługo po tym wpadasz w szał i frustrację? Takie nagłe zmiany nastroju negatywnie wpływają na nas same, ale także na samopoczucie naszych bliskich. Wahania nastroju wydają się pochodzić znikąd i atakować nas w najmniej oczekiwanym momencie, sprawiając wrażenie, że czujemy się bezradne.
Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się sobie, możemy zauważyć, co powoduje ten rozstrój emocjonalny i jak jemu zaradzić.
Co powoduje wahania nastroju?
Hormony
Hormony wpływają na chemię mózgu, co może powodować zmiany nastroju. Nastolatki, kobiety w ciąży lub przechodzące menopauzę mogą odczuwać zmiany nastroju z powodu zmian hormonalnych związanych z daną fazą rozwoju ciała. Częstym powodem huśtawek nastroju może być PMS lub zaburzenia hormonalne.
PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje prawie 300 symptomów zarówno psychicznych, jak i somatycznych, które mogą różnić się z miesiąca na miesiąc. Do najczęstszych symptomów należą: rozdrażnienie, gniew, agresja, drażliwość, smutek, stany depresyjne, płaczliwość, spadek samooceny, nadwrażliwość piersi, uczucie zatrzymania wody w organizmie, problemy jelitowe, bóle i wiele innych. 90% kobiet doświadcza PMS przed menstruacją i często odnotowuje w tym czasie mocne zachwiania nastroju.
Nadczynność tarczycy
Jednym z objawów nadczynności tarczycy są wahania nastroju, co jest mocno związane z poziomem hormonów wytwarzanych przez tarczycę.
Dieta
Niezdrowa dieta, niedożywienie czy objadanie się może być wywołane wahaniami poziomu cukru we krwi, co negatywnie wpływa na nasz nastrój. Głód lub zaspokojenie go fast foodami może powodować choroby, problemy hormonalne, a także ogólne złe samopoczucie. Zaburzenia trawienia i choroby jelit również mogą wpływać na nasze samopoczucie i wahania nastroju. W tym przypadku pomocne mogą okazać się probiotyki.
Sen
Sen ma ogromny wpływ na pracę mózgu, który zarządza funkcjonowaniem całego organizmu, w tym także reguluje emocje. Huśtawki nastroju mogą być spowodowane niedoborem i jakością snu.
Stres
Stres i codzienne zmartwienia wpływają na twoje ciało i zdrowie. Stres w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie. Frustracje, zamartwianie się i życie w stresie mogą prowadzić do poważnych zmian w naszym nastroju, ale także innych problemów psychologicznych. Długotrwały stres wpływa na nasz układ nerwowy, powodując zmienność nastrojów i rozdrażnienie.
Dzięki odpowiedniej diecie i zmianie trybu życia powinnaś być w stanie lepiej radzić sobie z huśtawkami nastroju i tym samym poprawić relacje z bliskimi.
Co zrobić, żeby lepiej kontrolować wahania nastroju?
Ćwicz regularnie
Wysiłek fizyczny i ruch są świetne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Biegaj, zapisz się na siłownię lub na zajęcia fitness! Podczas ćwiczeń ciało wytwarza hormony i endorfiny, które pomagają złagodzić stres i poprawiają nastrój. Dlatego tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania jest ruch! Każda jego forma jest lepsza, niż nicnierobienie. Spacer czy jazda na rowerze z pewnością pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie.
Odżywiaj się zdrowo
Zrezygnuj z przetworzonej żywności! Sprawdzaj etykiety i unikaj produktów, które zawierają dużo fruktozy, syropu kukurydzianego, rafinowanych węglowodanów i sodu. Unikaj także konserwantów, pestycydów, hormonów i innych substancji zakłócających równowagę hormonalną i przyczyniających się do nasilenia objawów huśtawek nastroju.
Jedz owoce i warzywa każdego dnia. Ogranicz spożycie kofeiny oraz napojów gazowanych i pij wodę.
Zrelaksuj się
Stres i lęk negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli jesteś przepracowana, przemęczona i narażona na ciągły stres, warto poszukać formy radzenia sobie z nim. Zaangażuj się w robienie czegoś, co daje Ci satysfakcję. Czytanie, malowanie czy jazda na rowerze mogą pozytywnie pomóc rozładować stres. Warto również znaleźć czas na medytację, ćwiczenia oddechowe i jogę, co pomoże Ci się rozluźnić i lepiej radzić sobie ze stresem. Bardzo korzystne są również masaże czy rozmowy z terapeutą (a nawet z przyjaciółką).
Wprowadź rutynę do swojego życia
Zachowując wyżej wymienione metody spróbuj stworzyć rutynę codziennego dnia. Pamiętaj o regularnych porach posiłków, ćwiczeniach, relaksacji i o śnie. Warto z wyprzedzeniem zaplanować zarówno posiłki, jak i czas na trening i relaksację, tak aby w pełni zrównoważyć i ciało i umysł.
Należy pamiętać, że emocje są częścią naszego życia, ale kiedy jest ich zbyt wiele lub znacznie się wahają, warto podjąć kroki ku poprawie naszego samopoczucia. Konieczna może być zmiana stylu życia i samoświadomość. Jeżeli po wprowadzeniu zmian nadal ciężko będzie Ci poradzić sobie z huśtawkami nastroju, warto skontaktować się z lekarzem, gdyż objawy te mogą okazać się skutkiem choroby.
Źródła:Kimberly Holland: What Causes Extreme Mood Shifts in Women? https://www.healthline.com/health/mood-swings-in-women#treatment Anxiety, Irritability & Mood Swings https://womeninbalance.org/symptoms-solutions/irritability-mood-swings/
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.