Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak temperatura w mieszkaniu wpływa na organizm?

Jak temperatura w mieszkaniu wpływa na organizm?
W okresie jesiennym i zimowym czujesz się często bardziej zmęczony i ospały, niż w letni dzień? Najczęściej winą obarczamy za to ponurą aurę za oknem. Tymczasem powodem ospałości może być nieprawidłowa temperatura ogrzewania w mieszkaniu!

Sezon grzewczy kojarzymy z ciepłem w domu i …. wyższymi rachunkami. Mało kto zastanawia się jednak nad wpływem temperatury panującej w mieszkaniu na samopoczucie i zdrowie.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak temperatura panująca w pomieszczeniach wpływa na organizm. Powiemy również o optymalnej temperaturze gwarantującej dobre samopoczucie.

Jak ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie?

Od kilku tygodniu na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a w wielu domach zapanowało przyjemne ciepło płynące z kaloryferów. Sezon grzewczy w Polsce trwa nawet pół roku. Gdy zrobi się chłodno wiele osób z utęsknieniem czeka na możliwość rozkręcenia grzejników i wygrzania się w domowy zaciszu. Czy takie postępowanie wpływa dobrze na nasze samopoczucie i zdrowie?

Co za ciepło to niezdrowo!

Zdrowiu nie sprzyja zarówno zbyt wysoka, jak zbyt niska temperatura w pomieszczeniach. Zwłaszcza, gdy towarzyszy im zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza. Wilgotność powietrza powinna wynosić około 40%. Źle dobrana temperatura w mieszkaniu może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Gdy w mieszkaniu jest zbyt ciepło czujemy się ospali, brakuje nam siły i motywacji do działania, spada poziom koncentracji, ciężko jest nam się skupić, jesteśmy bardziej marudni i rozdrażnieni. Możemy odczuwać bóle głowy, spadek ciśnienia, zmęczenie i osłabienie. Zbyt wysoka temperatura w sypialni wpływa na problemy ze snem. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach sprzyja również rozwojowi infekcji. Po pierwsze łatwo jest się przeziębić, gdy z mrozu wchodzimy do mocno nagrzanego mieszkania i odwrotnie. Po drugie wysoka temperatura wysusza błony śluzowe gardła i nosa sprawiając, że jesteśmy bardziej podatni na bakterie i wirusy.

Co więcej zarazki uwielbiają osadzać się i rozwijać w miejscach ciepła, w tym właśnie na kaloryferach. Gdy w domu jest zbyt ciepło, zarazki łatwiej się mnożą.

Długotrwałe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się nawet do odwodnienia organizmu, jak również wywołać zaburzenia pracy serca. Z tego powodu lepiej, gdy w pomieszczeniach panuje nieco niższa temperatura. Zawsze możemy założyć sweter czy przykryć się kocem.

Suche powietrze

Sezon grzewczy sprzyja również wysuszaniu powietrza w mieszkaniach. Chroniąc się przed mrozem szczelnie zamykamy okna i dogrzewamy mieszkania. W wyniku czego fundujemy sobie suche powietrze, które z pewnością odbije się na funkcjonowaniu naszego nosa. Zbyt suche powietrze może powodować problemy zdrowotne i gorsze samopoczucie. Szczególnie nieprzyjemne może okazać się to dla alergików. Objawy alergii mogą nasilić się zwłaszcza u osób wrażliwych na kurz i roztocza.

Idealna temperatura w mieszkaniu

Jaka jest idealna temperatura panująca w mieszkaniu? Czy taka istnieje?

Optymalna temperatura zależy od wielu czynników, w tym pory roku, wieku, stylu życia. Przykładowo, latem lepiej znosimy wyższe temperatury, a zimą za optymalną temperaturę w mieszkaniu uważa się 18-21 st. C. Nie istnieje jedna temperatura odpowiednia zawsze, wszędzie i dla każdego. Można określić pewien zakres temperatur, w których domownicy będą czuli się komfortowo, ale zależy on od pory dnia, pomieszczenia, a nawet stanu zdrowia czy wieku poszczególnych osób.

Według prawa budowlanego obowiązują pewne wytyczne.

W hallach wejściowych, czyli na przykład przedsionkach, obowiązuje temperatura 12 st. C. Przyjmuje się, że w tych pomieszczeniach domownicy jeszcze wciąż mają na sobie okrycia zewnętrzne, często właśnie tam je zdejmują. W przedpokojach, pokojach mieszkalnych i kuchniach z paleniskiem gazowym lub elektrycznym do obliczeń przyjmowana jest temperatura 20 st. C. Pomieszczenia te określone są, jako przeznaczone na pobyt stały (ponad 4 godziny) osób bez okryć zewnętrznych i nie wykonujących pracy fizycznej w sposób ciągły. Najwyższa temperatura 24 st. C obowiązuje w obliczeniach dotyczących łazienek. 

Tak więc w domu nie panuje stała temperatura. Różni się ona w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

Optymalne temperatury pomieszczeń:

  • piwnica 12 C
  • przedpokój 18 C
  • sypialnia 17 C
  • pokój/kuchnia 20 C
  • łazienka 23 C

O tym, że często przegrzewamy siebie i najbliższych świadczy to, że na przełomie trzech pokoleń średnia temperatura pomieszczenia dziennego wynosząca 17 stopni wzrosła o blisko 6-23 stopni C.

Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje ustawienie temperatury w pomieszczeniach dziennych na min 18 C, uznając tą temperaturę za idealną dla osób zdrowych. Jednocześnie 16°C to absolutne minimum dla osób z problemami z oddychaniem i alergików. Z kolei osoby starsze, chore, niepełnosprawne lub małe dzieci, powinny przebywać co najmniej w temperaturze 20°C. 

Jako górną granicę dla wszystkich grup wiekowych podaje się 24°C. Tak wysoka temperatura panować powinna jedna jedynie w łazience.

Niższa temperatura w sypialni to lepszy sen!

Sypialnia jest, jak jaskinia. Powinna być chłodna, cicha i ciemna. Jak wspomniałam już wyżej, temperatura w sypialni powinna być stosunkowo niska, oscylować powinna wokół 17 C. Nie należy również zapomnieć o szerokim otwarciu okna co najmniej 10 minut przed snem, by przewietrzyć pomieszczenie. Takie warunki stworzą prawidłowe miejsce do dobrej jakości snu i regeneracji organizmu.

Podsumowując

Sezon grzewczy oznacza w wielu mieszkaniach rozkręcone grzejniki, zbyt wysoką temperaturę i zbyt niską wilgotność. Wielu osobom wydaje się, że im cieplej mają w domu, tym lepiej dla ich zdrowia. Myślą, że chłód w domu sprawi, że będą bardziej podatni na choroby. Tymczasem jest odwrotnie! Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu sprzyja infekcjom i znacząco pogarsza nasze samopoczucie. Szczególnie istotne jest, by nie nagrzewać mocno pomieszczeń, w których sypiamy i wietrzyć je przed snem.

W artykule mówimy o: Zdrowie