W okresie jesiennym i zimowym czujesz się często bardziej zmęczony i ospały, niż w letni dzień? Najczęściej winą obarczamy za to ponurą aurę za oknem. Tymczasem powodem ospałości może być nieprawidłowa temperatura ogrzewania w mieszkaniu!
Co za ciepło, to niezdrowo
Zdrowiu nie sprzyja zarówno zbyt wysoka, jak zbyt niska temperatura w pomieszczeniach. Zwłaszcza, gdy towarzyszy im zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza. Wilgotność powietrza powinna wynosić około 40%. Źle dobrana temperatura w mieszkaniu może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Gdy w mieszkaniu jest zbyt ciepło czujemy się ospali, brakuje nam siły i motywacji do działania, spada poziom koncentracji, ciężko jest nam się skupić, jesteśmy bardziej marudni i rozdrażnieni. Możemy odczuwać bóle głowy, spadek ciśnienia, zmęczenie i osłabienie. Zbyt wysoka temperatura w sypialni wpływa na problemy ze snem. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach sprzyja również rozwojowi infekcji. Po pierwsze łatwo jest się przeziębić, gdy z mrozu wchodzimy do mocno nagrzanego mieszkania i odwrotnie. Po drugie wysoka temperatura wysusza błony śluzowe gardła i nosa sprawiając, że jesteśmy bardziej podatni na bakterie i wirusy. Co więcej zarazki uwielbiają osadzać się i rozwijać w miejscach ciepła, w tym właśnie na kaloryferach. Gdy w domu jest zbyt ciepło, zarazki łatwiej się mnożą.
Długotrwałe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się nawet do odwodnienia organizmu, jak również wywołać zaburzenia pracy serca. Z tego powodu lepiej, gdy w pomieszczeniach panuje nieco niższa temperatura. Zawsze możemy założyć sweter czy przykryć się kocem.
Suche powietrze
Sezon grzewczy sprzyja również wysuszaniu powietrza w mieszkaniach. Chroniąc się przed mrozem szczelnie zamykamy okna i dogrzewamy mieszkania. W wyniku czego fundujemy sobie suche powietrze, które z pewnością odbije się na funkcjonowaniu naszego nosa. Zbyt suche powietrze może powodować problemy zdrowotne i gorsze samopoczucie. Szczególnie nieprzyjemne może okazać się to dla alergików. Objawy alergii mogą nasilić się zwłaszcza u osób wrażliwych na kurz i roztocza.
Idealna temperatura w mieszkaniu
Optymalna temperatura zależy od wielu czynników, w tym pory roku, wieku, stylu życia. Przykładowo, latem lepiej znosimy wyższe temperatury, a zimą za optymalną temperaturę w mieszkaniu uważa się 18-21°C. Nie istnieje jedna temperatura odpowiednia zawsze, wszędzie i dla każdego. Można określić pewien zakres temperatur, w których domownicy będą czuli się komfortowo, ale zależy on od pory dnia, pomieszczenia, a nawet stanu zdrowia czy wieku poszczególnych osób.
Według prawa budowlanego obowiązują pewne wytyczne
W hallach wejściowych, czyli na przykład przedsionkach, obowiązuje temperatura 12°C. Przyjmuje się, że w tych pomieszczeniach domownicy jeszcze wciąż mają na sobie okrycia zewnętrzne, często właśnie tam je zdejmują. W przedpokojach, pokojach mieszkalnych i kuchniach z paleniskiem gazowym lub elektrycznym do obliczeń przyjmowana jest temperatura 20°C. Pomieszczenia te określone są, jako przeznaczone na pobyt stały (ponad 4 godziny) osób bez okryć zewnętrznych i nie wykonujących pracy fizycznej w sposób ciągły. Najwyższa temperatura 24°C obowiązuje w obliczeniach dotyczących łazienek. Tak więc w domu nie panuje stała temperatura. Różni się ona w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.
Optymalne temperatury pomieszczeń:
- piwnica 12°C,
- przedpokój 18°C,
- sypialnia 17°C,
- pokój/kuchnia 20°C,
- łazienka 23°C.
O tym, że często przegrzewamy siebie i najbliższych świadczy to, że na przełomie trzech pokoleń średnia temperatura pomieszczenia dziennego wynosząca 17°C wzrosła o blisko 6-23°C.
Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje ustawienie temperatury w pomieszczeniach dziennych na min 18°C, uznając tą temperaturę za idealną dla osób zdrowych. Jednocześnie 16°C to absolutne minimum dla osób z problemami z oddychaniem i alergików. Z kolei osoby starsze, chore, niepełnosprawne lub małe dzieci, powinny przebywać co najmniej w temperaturze 20°C.
Jako górną granicę dla wszystkich grup wiekowych podaje się 24°C. Tak wysoka temperatura panować powinna jedna jedynie w łazience.
Niższa temperatura w sypialni = to lepszy sen
Sypialnia jest, jak jaskinia. Powinna być chłodna, cicha i ciemna. Jak wspomniałam już wyżej, temperatura w sypialni powinna być stosunkowo niska, oscylować powinna wokół 17°C. Nie należy również zapomnieć o szerokim otwarciu okna co najmniej 10 minut przed snem, by przewietrzyć pomieszczenie. Takie warunki stworzą prawidłowe miejsce do dobrej jakości snu i regeneracji organizmu.
Podsumowanie
Sezon grzewczy oznacza w wielu mieszkaniach rozkręcone grzejniki, zbyt wysoką temperaturę i zbyt niską wilgotność. Wielu osobom wydaje się, że im cieplej mają w domu, tym lepiej dla ich zdrowia. Myślą, że chłód w domu sprawi, że będą bardziej podatni na choroby. Tymczasem jest odwrotnie! Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu sprzyja infekcjom i znacząco pogarsza nasze samopoczucie. Szczególnie istotne jest, by nie nagrzewać mocno pomieszczeń, w których sypiamy i wietrzyć je przed snem.