Wyłącz dodatki blokujące reklamy, żeby zaakceptować ustawienia ciasteczek.

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak usmażyć mięso?

Jak usmażyć mięso?
W poprzednim artykule wypunktowałem siedem najczęstszych blędów popełnianych w trakcie smażenia potraw. W niniejszym poradniku rozwinę lekko temat o aspekty praktyczne wskazując jak należy smażyć mięso by było smaczne, zdrowe i wartościowe. Chociaż proces ten nie należy do skomplikowanych i trudnych, to fakty są takie, że wiele osób smaży w sposób niewłaściwy, czego skutkiem są dania nie koniecznie najwyższej jakości.

Wybór patelni

Posiadanie jednej tylko patelni w arsenale kuchennym to opcja stosunkowo słaba. Warto mieć przynajmniej dwa lub trzy tego typu narzędzia kuchenne, po to by móc dopasować je do rodzaju, a przynajmniej wielkości (objętości) smażonych potraw. Przykładowo jedną z ważnych zasad jest smażenie na całej powierzchni patelni. Jeśli więc chcemy poddać obróbce jedynie mały kawałek mięsa, to nie wolno używać naczynia o półmetrowej średnicy. Analogicznie też w sytuacji w której smażymy mięso dla siedmioosobowej rodziny, nie należy męczyć się piętrowo z małą „pateleńką”, bo smażenie trwać będzie w nieskończoność.

Wybór tłuszczu

Do smażenia używać należy tłuszczów odpowiedniej jakości, ubogich w kwasy wielonienasycone i zarazem zasobnych w kwasy nasycone i jednonienasycone. Znakomicie tutaj sprawdzają się: masło klarowane, smalec i oleje: kokosowy, rzepakowy i oliwa z oliwek. Ze względu na walory smakowe zazwyczaj najlepiej z mięsem komponuje się masło. Olej kokosowy nierafinowany ma dość charakterystyczny smak i choć z niektórym typem potraw harmonizuje idealnie, to są od tej zasady liczne wyjątki. Najbardziej neutralne w smaku są oleje rafinowane:  rzepakowy i kokosowy. Warto wiedzieć, że do głębokiego i długotrwałego smażenia nadaje się tylko ten ostatni.

Smażenie w praktyce

Jeśli mamy już wybrana patelnię i dobry rodzaj tłuszczu możemy przejść do smażenia docelowego. Proces jest stosunkowo prosty, ale opiera się na kilku elementarnych zasadach. Po pierwsze najpierw należy rozgrzać patelnię i olej, a dopiero później umieścić na nich mięso. Kiedy to zrobimy, smażymy je od 1 do 3 minut, a następnie przewracamy na drugą stronę. W tym momencie należy zmniejszyć nieco płomień. Po kolejnych 1 - 3 minutach przewracamy na mięso jeszcze raz na stronę pierwszą i smażymy już krócej niż poprzednio.

Mięso obrócić można na patelni jeszcze tak z 2 lub 3 razy pilnując by jedna jego strona nie miała kontaktu z patelnią dłużej niż 3 minuty. Smażenie z kilku stron sprawia, że mięso jest smaczne, kruche i soczyste oraz – co najważniejsze – nieprzypalone i tym samym zdrowsze.

Podsumowanie

Pomimo, iż smażenie nie jest szczególnie skomplikowana metoda obróbki termicznej żywności, to rządzi się swoimi prawami, o których należy pamiętać, zwłaszcza w przypadku przygotowywania mięsa. Wybór odpowiedniej patelni, właściwego rodzaju tłuszczu oraz staranne obchodzenie się z poddawaną działaniu wysokiej temperatury potrawą pozwolą przygotować danie nie tylko smaczne, ale i zdrowe oraz wartościowe.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: