Pytaniem, które towarzyszyć powinno wszystkim zabiegom odchudzającym powinno być nie tylko „jak pozbyć się nadmiaru kilogramów”, ale również „jak po okresie odchudzania nie wrócić do dawnej wagi”.
W tym artykule przedstawię kilka warunków, które bezwzględnie należy spełnić, by efektu jo-jo się ustrzec. Istotne jednak jest, aby wziąć je pod uwagę już przed rozpoczęciem redukcji masy ciała.
Po pierwsze: nie należy chudnąć zbyt gwałtownie. Mam świadomość, że szybki postęp daje większą satysfakcję, ale zdać sobie należy sprawę, że błyskawiczna utrata kilogramów skutkuje równie błyskawicznym spowolnieniem metabolizmu.
Wolny metabolizm oznacza, nie tylko rychłe przyhamowanie tempa spadku wagi, ale także automatyczne odrobienia strat z nawiązką przy powrocie do dawnych nawyków żywieniowych po zakończeniu stosowania diety. Tak więc wszelkie diety-głodówki w zasadzie gwarantują efekt jo-jo.
Po drugie: warto wprowadzić trening siłowy. Dlaczego? Jest to bowiem nie tylko doskonały sposób na zwiększenie wydatku energetycznego (spalania kalorii), tak w trakcie jak i po zakończeniu sesji wysiłkowej, ale również „informacja” dla organizmu, żeby w razie kryzysu energetycznego nie sięgał do tkanki mięśniowej.
Organizm nie będzie pozbywać się tkanek, które są mu potrzebne. Straty w tkance mięśniowej następujące bardzo często w przebiegu stosowania diet odchudzających i są jedną z przyczyn spowolnienia przemiany materii.
Po trzecie: jedz białko. Nie unikaj produktów takich jak chude mięsa, tłuste ryby, jajka. Badania naukowe* wykazały, że zwiększone spożycie protein, tak w trakcie stosowania diety odchudzającej, jak i – co bardzo istotne – po jej zakończeniu, wyraźnie zmniejsza ryzyko wystąpienia efektu jo-jo (nawet o 50%). Nie namawiam jednak do spożywania wyłącznie produktów białkowych, a jedynie do odpowiednio wysokiego ich udziału w diecie.
Po czwarte: po zakończeniu stosowania diety odchudzającej staraj się nie wracać do dawnych przyzwyczajeń kulinarnych. Pamiętaj, że to właśnie one były powodem Twoich problemów z poziomem tkanki tłuszczowej. Tylko poprzez trwałą modyfikację swoich nawyków żywieniowych jesteś w stanie utrzymać ciężko wypracowaną formę. Co istotne: częste i gwałtowne zmiany masy ciała doprowadzać mogą do zaburzeń metabolicznych i nie tylko utrudniać pracę nad estetyką sylwetki, ale przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia.