Z utęsknieniem czekamy na wakacyjne podróże, błogie lenistwo, odpoczynek czy też wprost przeciwnie – na szalone letnie eskapady. Każdy z nas marzy, by były niepowtarzalne, a ich jedynymi konsekwencjami było przywiezienie pamiątki, być może delikatnej opalenizny, a z pewnością wielu nowych doznań, wzruszeń i wspomnień. Aby tak się stało, należy najpierw zadbać o rzecz podstawową – zdrowie i dobre samopoczucie podczas ekskursji.
Zastosowanie się do kilku wskazówek może sprawić, że uda nam się przetrwać w zdrowiu podróż oraz pobyt w miejscu wypoczynku.
Zdradliwa klimatyzacja
Gdy na zewnątrz skwar i duchota, wtedy miłym i pożądanym towarzyszem podroży staje się klimatyzowane, schłodzone powietrze. Niezależnie od tego, czy podróżujemy autem czy też samolotem, udogodnienie to może przypomnieć nam o sobie dość przykrymi konsekwencjami. Suche powietrze pozbawia błony śluzowe wilgoci, przez co stają się one bardziej wrażliwe, podatne na podrażnienia. Kaszel, ból gardła, chrypka, problemy z oskrzelami i słabsze samopoczucie – nikt z nas nie chce w ten sposób rozpocząć wakacji.
A to nie koniec. Docieramy na miejsce i klimatyzacja atakuje nas dalej. Taksówka, autobus, restauracja, sklep i pokój hotelowy – w tych miejscach niejednokrotnie panują „mroźne” warunki.
Co możemy zrobić? Przede wszystkim zapewnijmy odpowiednie nawilżenie, nawodnienie. Picie wody podczas podróży będzie doskonałym rozwiązaniem. Kolejną prostą i niezmiernie skuteczną metodą będzie (pomimo panujących upałów) zabranie ze sobą bluzy/sweterka, czyli okrycia wierzchniego, które uchroni nas przed wychłodzeniem organizmu.
Brak umiaru w korzystaniu z kąpieli słonecznych
Dla wielu osób najlepszą wakacyjną pamiątkę stanowi przywiezienie „letniej opalenizny”. Ba!, często występującym pourlopowym konkursem jest „kto opalił się najmocniej”. Brak umiaru w ilości czasu spędzonego na słońcu oraz rezygnowanie ze stosowania preparatów ochronnych to prosta droga do poparzeń, a także przesuszenia skóry (i powstawania tak nie chcianych plam i zmarszczek), aż do znacznie poważniejszym, problemów zdrowotnych, jakimi są udar, zapaść, rak skóry.
Dbasz o siebie, o swoją skórę. Nakładasz na nią kremy, maseczki. Dopełnieniem tych zabiegów jest nałożenie filtra SPF, używanie ochronnej odzieży i okularów. Spędzasz dużo czasu na powietrzu, korzystasz z uroków kąpieli – co jakiś czas nakładaj dodatkowe warstwy preparatu.
Koniecznością będzie wypijane odpowiedniej ilości płynów, gdyż ma na celu skompensowanie wydalanej wraz m.in. z potem wody. Pamiętaj, by krem chroniący przed promieniami słonecznymi i butelkę z napojem mieć zawsze pod ręką.
Zatrucia pokarmowe - biegunka i wymioty w roli głównej
Udało nam się przetrwać podróż oraz uchronić przed promieniami słonecznymi. Jeżeli wydaje się wam, że to koniec „podstawowych” zagrożeń, to niestety jesteście w błędzie. Teraz czyha na nas jeszcze wycieńczające zatrucie pokarmowe, czyli biegunka i wymioty jako dodatkowa “atrakcja”.
Wiele osób nie zwraca uwagi na to, czy warzywa i owoce zostały umyte, a posiłki przyrządzone z należytą dbałością o higienę. Najbezpieczniej byłoby jeść tylko to, co zostało poddane obróbce cieplnej, jednak wtedy świadomie musielibyśmy zrezygnować z wielu lokalnych smakołyków.
Co możemy zrobić? Zwróćmy szczególną uwagę na sałatki, lody i inne potrawy wykonywane „ręcznie” (czyli nie przemysłowo; nieprzebadane, występujące bez opakowania ochronnego). Wybierajmy restauracje, w których stołują się tubylcy oraz takie, w których możemy zaobserwować duży ruch gości. To – w pewnym stopniu - może być gwarantem świeżości i dobrej jakości produktów.
O tym nie możesz zapomnieć!
Jeżeli cierpisz na chorobę przewlekłą powinieneś zabrać ze sobą potrzebne lekarstwa lub receptę (sprawdziwszy uprzednio, czy dany lek można nabyć w kraju, do którego wyjeżdżasz). Zwrócić uwagę na ich prawidłowe przechowywanie - niektóre substancje powinny być trzymane w lodówce.
Dostosuj strój/obuwie do atrakcji, które Cię czekają. Klapki do przejażdżek motorem, negliż przy zwiedzaniu świątyń, chodzenie boso po kamienistej plaży mogą mieć przykre konsekwencje.
Wynajmujesz rower/samochód w celu pozwiedzania okolic? Zanim wybierzesz się w trasę sprawdź, jakie zasady ruchu obowiązują. Zorientuj się, jak wyglądają warunki terenowe.
Cierpisz na chorobę lokomocyjną - koniecznie przyjmuj przed podróżą preparaty, które uchronią cię lub pozwolą zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.