Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak zachować zdrowie podczas urlopu

Jak zachować zdrowie podczas urlopu
Z utęsknieniem czekamy na wakacyjne podróże, błogie lenistwo, odpoczynek czy też wprost przeciwnie – na szalone letnie eskapady. Każdy z nas marzy, by były niepowtarzalne, a ich jedynymi konsekwencjami było przywiezienie pamiątki, być może delikatnej opalenizny, a z pewnością wielu nowych doznań, wzruszeń i wspomnień. Aby tak się stało, należy najpierw zadbać o rzecz podstawową – zdrowie i dobre samopoczucie podczas ekskursji.

Zastosowanie się do kilku wskazówek może sprawić, że uda nam się przetrwać w zdrowiu podróż oraz pobyt w miejscu wypoczynku.

Zdradliwa klimatyzacja

Gdy na zewnątrz skwar i duchota, wtedy miłym i pożądanym towarzyszem podroży staje się klimatyzowane, schłodzone powietrze. Niezależnie od tego, czy podróżujemy autem czy też samolotem, udogodnienie to może przypomnieć nam o sobie dość przykrymi konsekwencjami. Suche powietrze pozbawia błony śluzowe wilgoci, przez co stają się one bardziej wrażliwe, podatne na podrażnienia. Kaszel, ból gardła, chrypka, problemy z oskrzelami i słabsze samopoczucie – nikt z nas nie chce w ten sposób rozpocząć wakacji.

A to nie koniec. Docieramy na miejsce i klimatyzacja atakuje nas dalej. Taksówka, autobus, restauracja, sklep i pokój hotelowy – w tych miejscach niejednokrotnie panują „mroźne” warunki.

Co możemy zrobić? Przede wszystkim zapewnijmy odpowiednie nawilżenie, nawodnienie. Picie wody podczas podróży będzie doskonałym rozwiązaniem. Kolejną prostą i niezmiernie skuteczną metodą będzie (pomimo panujących upałów) zabranie ze sobą bluzy/sweterka, czyli okrycia wierzchniego, które uchroni nas przed wychłodzeniem organizmu.

Brak umiaru w korzystaniu z kąpieli słonecznych

Dla wielu osób najlepszą wakacyjną pamiątkę stanowi przywiezienie „letniej opalenizny”. Ba!, często występującym pourlopowym konkursem jest „kto opalił się najmocniej”. Brak umiaru w ilości czasu spędzonego na słońcu oraz rezygnowanie ze stosowania preparatów ochronnych to prosta droga do poparzeń, a także przesuszenia skóry (i powstawania tak nie chcianych plam i zmarszczek), aż do znacznie poważniejszym, problemów zdrowotnych, jakimi są udar, zapaść, rak skóry.

Dbasz o siebie, o swoją skórę. Nakładasz na nią kremy, maseczki. Dopełnieniem tych zabiegów jest nałożenie filtra SPF, używanie ochronnej odzieży i okularów. Spędzasz dużo czasu na powietrzu, korzystasz z uroków kąpieli – co jakiś czas nakładaj dodatkowe warstwy preparatu.

Koniecznością będzie wypijane odpowiedniej ilości płynów, gdyż ma na celu skompensowanie wydalanej wraz m.in. z potem wody. Pamiętaj, by krem chroniący przed promieniami słonecznymi i butelkę z napojem mieć zawsze pod ręką.

Zatrucia pokarmowe - biegunka i wymioty w roli głównej

Udało nam się przetrwać podróż oraz uchronić przed promieniami słonecznymi. Jeżeli wydaje się wam, że to koniec „podstawowych” zagrożeń, to niestety jesteście w błędzie. Teraz czyha na nas jeszcze wycieńczające zatrucie pokarmowe, czyli biegunka i wymioty jako dodatkowa “atrakcja”.

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, czy warzywa i owoce zostały umyte, a posiłki przyrządzone z należytą dbałością o higienę. Najbezpieczniej byłoby jeść tylko to, co zostało poddane obróbce cieplnej, jednak wtedy świadomie musielibyśmy zrezygnować z wielu lokalnych smakołyków.

Co możemy zrobić? Zwróćmy szczególną uwagę na sałatki, lody i inne potrawy wykonywane „ręcznie” (czyli nie przemysłowo; nieprzebadane, występujące bez opakowania ochronnego). Wybierajmy restauracje, w których stołują się tubylcy oraz takie, w których możemy zaobserwować duży ruch gości. To – w pewnym stopniu - może być gwarantem świeżości i dobrej jakości produktów.

O tym nie możesz zapomnieć!
 

  • Jeżeli cierpisz na chorobę przewlekłą powinieneś zabrać ze sobą potrzebne lekarstwa lub receptę (sprawdziwszy uprzednio, czy dany lek można nabyć w kraju, do którego wyjeżdżasz). Zwrócić uwagę na ich prawidłowe przechowywanie - niektóre substancje powinny być trzymane w lodówce.

  • Dostosuj strój/obuwie do atrakcji, które Cię czekają. Klapki do przejażdżek motorem, negliż przy zwiedzaniu świątyń, chodzenie boso po kamienistej plaży mogą mieć przykre konsekwencje.

  • Wynajmujesz rower/samochód w celu pozwiedzania okolic? Zanim wybierzesz się w trasę sprawdź, jakie zasady ruchu obowiązują. Zorientuj się, jak wyglądają warunki terenowe.

  • Cierpisz na chorobę lokomocyjną - koniecznie przyjmuj przed podróżą preparaty, które uchronią cię lub pozwolą zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości.

  • Zawsze zabieraj ze sobą apteczkę dostosowaną do wakacyjnych potrzeb.
    http://potreningu.pl/articles/2955/urlopowa-apteczka--w-co-ja-zaopatrzyc

W artykule mówimy o: Zdrowie