Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bezpieczne wakacje w górach

Chociaż potocznie przyjęło się, że wakacje najlepiej jest spędzać nad wodą, to znaczna część urlopowiczów wybiera aktywny wypoczynek w górach. Z górami jednak – jak mawiają sami górale – żartów nie ma. Warto więc zapoznać się z potencjalnym ryzykiem związanym z uprawianiem górskich wycieczek oraz przyswoić sobie pewne zasady bezpieczeństwa

Największym zagrożeniem podczas wyprawy w góry może być zmienna aura pogodowa. Nawet jeśli na szlak wyruszasz w piękny poranek, to w połowie drogi i tak może spotkać Cię porywisty wiatr, burza i ulewa. Logicznym więc jest, że również w upalne dni t-shirt i krótkie spodnie mogą nie być najlepszym pomysłem. Zawsze w plecak warto zabrać nakrycie głowy, bluzę lub kurtkę, które ochronią przed deszczem i wiatrem.

Sam często bywam w górach i nagminnie widuję turystów w sandałach czy trampkach lub zwykłym obuwiu sportowym. Jest to przejaw daleko posuniętej nieodpowiedzialności. Już przy relatywnie dobrych warunkach pogodowych łatwo w takim przypadku o skręcenia czy zwichnięcia, a w przypadku deszczu – prawdopodobieństwo ulega zwielokrotnieniu. O tym, że „adidaski” ulegną oczywiście zniszczeniu – nawet nie ma co się szerzej rozwodzić.

Przed wyjściem w góry warto na wszelki wypadek zostawić informację w schronisku czy innym miejscu zakwaterowania Gdyby – nie daj boże – cokolwiek się wydarzyło na szlaku, zaniepokojony gospodarz czy administrator obiektu będzie mógł powiadomić służby ratownicze i wskazać potencjalny obszar poszukiwań. Na nic jednak zdadzą się informacje na temat planu wycieczki, jeśli nie zabierzemy ze sobą mapy i zabądzimy. Przy okazji warto też mieć przy sobie informacje o lokalizacji szałasów, schronów i leśniczówek - w przypadku nagłej zmiany pogody stanowić mogą znakomite schronienie.

Nieodłącznym elementem górskiej wycieczki winien być telefon komórkowy z wbitym numerem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.  Przydać się także może (oby nie), podręczna apteczka, latarka, zapałki, suchy prowiant, woda i druga para skarpet oraz wspomniane wcześniej: czapka i kurtka przeciwdeszczowa. W książce adresowej telefonu warto jeszcze umieścić kontakty ICE z numerami telefonów osób, które powinny zostać powiadomione w razie wypadku. Pozwala to ratownikom skontaktować się z osobami mogącymi udzielić ważnych informacji o poszkodowanym (grupa krwi, przyjmowane leki, choroby etc).

Jeśli w górach spotka Cię burza – nie panikuj, ale też lepiej nie szukaj schronienia pod rosnącymi samotnie drzewami czy przy zbiornikach wodnych oraz przy wejściach do jaskiń. Najlepiej nie eksponować się również na szczytach gór tylko zejść niżej, okryć się peleryną, usiąść na plecaku i poczekać, aż burza minie (w górach nie trwają one długo). Przy dobrze skompletowanym stroju można także kontynuować wędrówkę w burzy i deszczu zachowując jednak pewne środki ostrożności.

Hasło pod tytułem „bezpieczne wakacje” niektórym osobom wydaje się mocno na wyrost jest jednak jak najbardziej aktualne, co roku jednak w górach wypadkom ulega spora liczba turystów i nie ulega wątpliwości, że wielu przykrych konsekwencji udałoby się uniknąć zachowując po prostu pewne środki ostrożności.  

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.