Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jaka jest różnica między treningiem metabolicznym a treningiem HIIT?

Jaka jest różnica między treningiem metabolicznym a treningiem HIIT?
Jeśli szukasz treningów, które pomogą Ci spalić kalorie, zbudować siłę i zwiększyć energię, prawdopodobnie natknąłeś się również na dwa słowa kluczowe: trening metaboliczny i trening HIIT. Brzmią podobnie, ale nie są tym samym. Rozłóżmy je na czynniki pierwsze w sposób prosty i łatwy do zrozumienia.

Czym jest trening metaboliczny?

Trening metaboliczny ma na celu pobudzenie metabolizmu. Polega na połączeniu treningu siłowego i ćwiczeń cardio w taki sposób, aby utrzymać podwyższone tętno, a jednocześnie angażować wiele grup mięśni.

Jaki jest cel treningu metabolicznego? Przede wszystkim spalić jak najwięcej kalorii podczas jego trwania, ale także później. Jest to tak zwana zwiększona powysiłkowa nadkonsumpcja tlenu (EPOC). Krótko mówiąc, uzyskuje się efekt spalania kalorii przez wiele godzin po zakończeniu ćwiczeń. Organizm pracuje w tym czasie nad regeneracją.

Jak wygląda trening metaboliczny?

Trening metaboliczny ma kilka charakterystycznych elementów

  • Skupia się na sile i wytrzymałości — możesz np. wykorzystać obwody z przysiadami, pompkami, wymachami kettlebell i wiosłowaniem.
  • Intensywność jest umiarkowana — pracujesz ciężko, ale na tyle, że jesteś w stanie ćwiczyć przez dłuższy czas np. 30-45 minut.
  • Przerwy na odpoczynek są minimalne — między seriami czy ćwiczeniami są naprawdę krótkie przerwy, gdyż celem jest utrzymanie dynamiki treningu.

Co daje tego typu trening? Jest idealny do budowania ogólnej sprawności, poprawy siły i wspomagania długoterminowej utraty tłuszczu.

Czym jest trening HIIT?

HIIT to skrót od treningu interwałowego o wysokiej intensywności (ang. High Intensity Interval Training) i polega na krótkich seriach intensywnego wysiłku, po których następują krótkie okresy odpoczynku.

Jaki jest cel treningu HIIT?

Celem HIIT jest przede wszystkim maksymalizacja spalania kalorii w krótkim czasie, zmuszając ciało do maksymalnego wysiłku podczas interwałów o wysokiej intensywności.

Jak wygląda trening HIIT?

Trening złożony jest z kilku charakterystycznych elementów

  • Jest szybki i intensywny — w tego typu treningu możesz wykorzystać ćwiczenia takie jak sprinty, burpees, przysiady z wyskokiem, a nawet maksymalnie szybka jazda na rowerze. Zwykle ta intensywna część trwa przez 20 do 45 sekund, a następnie masz 10 do 30 sekund na złapanie oddechu przed kolejną intensywną serią.
  • Jest krótszą formą treningu — typowy trening HIIT trwa 15-30 minut, głównie ze względu na jego intensywność.

HIIT świetnie nadaje się do poprawy wydolności układu sercowo-naczyniowego i szybkiego spalania kalorii (tu także następuje efekt spalania kalorii po treningu). Jest idealny dla osób, które mają mało czasu, ale chcą go wykorzystać w najlepszy sposób.

Na czym polegają różnice?

Czasami możesz się spotkać z określeniem, że trening HIIT to trening metaboliczny. Jednak jak już zostało wspomniane, nie do końca są sobie równe. Trening metaboliczny jest bowiem pojęciem szerszym, bardziej kompleksowym. Nie da się natomiast zaprzeczyć, że mają nie tylko różnice, ale także podobieństwa, które pewnie już zauważyłeś we wcześniejszej części artykułu. Przyjrzyjmy się teraz tym różnicom:

parametr trening metaboliczny trening HIIT
intensywność od umiarkowanej do wysokiej bardzo wysoka
czas trwania 30 do 45 minut 15 do 30 minut
ukierunkowanie siła mięśni połączona z elementami cardio dla ciągłego wysiłku krótkie serie maksymalnego wysiłku
odpoczynek minimalny odpoczynek między ćwiczeniami regularne przerwy odpoczynkowe między intensywnymi partiami
idealny do budowania siły, wytrzymałości i przyspieszenia metabolizmu kształtowanie sprawności cardio, siły eksplozywnej, spalania kalorii

Co jest lepsze — trening metaboliczny czy HIIT?

Nie ma czegoś takiego, że jeden z nich jest lepszy lub gorszy. Odpowiedź na to pytanie zależy od różnych czynników m.in. Twoich potrzeb, celów, upodobań, czasu, sprawności itp.

Wybierz treningi metaboliczne, jeśli chcesz wszechstronnej sesji, która buduje siłę, wytrzymałość i długoterminową utratę tłuszczu.

Wybierz HIIT, jeśli szukasz efektywnego czasowo treningu, który pozwoli Ci szybko spalić kalorie i poprawić wydolność układu sercowo-naczyniowego.

To, co jest ważne, to to, że nie musisz się ograniczać do jednego stylu treningowego. To nie wybór ostateczny na całe życie. Obie formy mogą się wzajemnie uzupełniać i możesz je stosować naprzemiennie, aby uzyskać różnorodność i co za tym idzie, maksymalne korzyści!

Podsumowanie

Treningi metaboliczne i treningi HIIT to fantastyczne narzędzia do poprawy kondycji. Główna różnica polega na intensywności, ukierunkowaniu i czasie trwania. Pomyśl o treningach metabolicznych jako o czymś stałym w Twojej rutynie fitness, a o HIIT jako o szybkiej alternatywie w dni, kiedy nie masz za wiele czasu, albo jako uzupełnienie swojego planu o coś, co da Ci więcej silnych bodźców. Obie formy wzniosą Cię na wyższe poziomy spalania kalorii i budowania sportowych parametrów.

Źródła: https://www.nature.com/articles/s41598-024-67331-z https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4657417/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.