Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jakie błędy najczęściej popełniają kobiety na siłowni?

Jakie błędy najczęściej popełniają kobiety na siłowni?
Kobiety bardzo często nieświadomie popełniają w trakcie treningu błędy, które wpływają na obniżenie skuteczności ich działań w kierunku wymarzonej sylwetki. Błędy te wynikają często z niewiedzy, jak również z krążących mitów, które wprowadzają ćwiczące kobiety w błąd. Poznaj najczęstsze błędy i wyeliminuj je.

Błąd #1 - „Najpierw muszę schudnąć, dopiero potem będę rzeźbić”

W rezultacie ćwiczenia polegają na dużej ilości cardio w połączeniu z ubogokaloryczną dietą. Działania takie mogą dać początkowo efekty w postaci utraty wagi. Niestety jest to działanie krótkoterminowe i mało efektywne. Ciało bardzo szybko adaptuje się do treningu aerobowego i przestaje na niego reagować. W wyniku niskiej podaży kalorycznej, pogłębionej dodatkowo aktywnością aerobową, tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale niestety również mięśnie. W wyniku takich działań, podstawowa przemiana materii zostaje obniżona i w rezultacie po powrocie do poprzedniego stylu żywienia, czy też zwiększenia kaloryczności diety, łatwiej o nadprogramowe kilogramy.

Ponadto, jedynie chudnąc nie kształtujemy ciała. Pod niechcianym tłuszczem niekoniecznie musi kryć się sylwetka naszych marzeń. Męczone dużą ilością cardio i niskokaloryczną dietą ciało chudnie, ale również traci jędrność i sprężystość.

Bardzo często kobiety planują redukować się za pomocą aerobów i diety, a następnie „rzeźbić”. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że rzeźbić trzeba mieć w czym. „Rzeźbę”, jędrność, sprężystość, kształty – gwarantują mięśnie, których niestety nie zbudujemy za pomocą treningu cardio.

Błąd #2 - „Ciężary są dla mężczyzn”

Przekonanie to powoli odchodzi do lamusa, nadal jednak wiele kobiet opiera swój trening o cardio, ćwiczenia mięśni brzucha, zajęcia fitness plus ewentualnie ćwiczenia izolowane na maszynach. Jak już wspomniałam w punkcie wyżej, to mięśnie gwarantują jędrność i kształty. Trening siłowy umożliwia przebudowę ciała porównywalną do lepienia z plasteliny. Odpowiednio dobierając ćwiczenia, obciążenia i serie, jesteśmy w stanie sprawić, że ciało zmienia się w odpowiedni sposób. Jeżeli zależy nam na kształtowaniu sylwetki, to sięgnięcie po ciężary jest najbardziej odpowiednim wyborem.

Tymczasem kobiety nieustannie boją się, że gdy zaczną ćwiczyć z ciężarem większym niż “różowe hantelki”, to zaczną wyglądać jak mężczyźni. Jest to fizjologicznie niemożliwe. Układ hormonalny kobiety jest zupełnie inny niż u mężczyzn. Gdy sięgniesz po ciężary, nie zaczną rosnąć Ci z dnia na dzień ogromne mięśnie.

Włącz do swojego planu ćwiczenia złożone. Takie jak przysiady, martwe ciągi, wykroki, wyciskanie hantli leżąc czy podciąganie na drążku. Ogranicz ilość ćwiczeń izolowanych - mogą one pojawiać się w planie treningowym, nie powinny jednak stanowić jego podstawy. Dzięki takim zmianom, trening będzie dużo większym bodźcem dla organizmu i dużo szybciej zobaczysz zadowalające efekty.

Błąd #3 - „Chcę mieć płaski brzuch, więc robię dużo „brzuszków” każdego dnia”

Wykonywanie ćwiczeń na mięśnie brzucha jest ok, ale podobnie jak w przypadku pozostałych ćwiczeń izolowanych, nie powinny one stanowić podstawy planu treningowego. Nie powinny być one również wykonywane w dużej ilości każdego dnia. Mięśnie brzucha pomimo tego, że zbudowane są z innego rodzaju włókien mięśniowych niż, np. biceps, powinny również mieć czas na odpoczynek. Ćwicząc mięśnie brzucha powinniśmy pamiętać również o ich antagonistach, czyli mięśniach grzbietu. Obie partie powinny być rozwijane równomiernie.

Gdy do planu treningowego włączymy ćwiczenia złożone, wielostawowe, poczujemy, że również w nich mięśnie korpusu wykonują ogromną pracę.

Nadmienić również należy, że ćwiczenia mięśni brzucha sprawiają, że wzmacniamy te partie mięśniowe, a nie wpływamy na chudnięcie w tym konkretnym miejscu. Za płaski brzuch odpowiedzialna jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Nie bez przyczyny mówi się, że mięśnie brzucha robi się w kuchni.

Błąd #4 - Ciągłe robienie tego samego i brak progresu

Bardzo ważną kwestią w treningu siłowym (i nie tylko) jest dbanie o progres i zmiany planu treningowego. Jeśli będziesz przez cały rok wyciskać na klatkę hantle ważące 5kg i z takim samym obciążeniem robić przysiady, to początkowo trening będzie przynosił efekty. Niestety po pewnym czasie ciało przyzwyczai się do obecnej sytuacji i dane ćwiczenia z takim obciążeniem nie będą stanowiły już dla nas wyzwania. Powinniśmy dbać o to, by trudność wykonywania treningu zwiększała się wraz z naszą adaptacją do danego planu/ćwiczenia. Progres to nie tylko dokładanie ciężaru, ale również praca nad prawidłową techniką, tempem ćwiczeń, zakresem powtórzeń oraz przerwami i łączeniem ćwiczeń w serie.

Podsumowanie

Jeśli chcesz, aby Twoje działania były efektywne, nie ograniczaj się jedynie do treningu cardio i ćwiczeń mięśni brzucha. Włącz do swojego planu złożone ćwiczenia wielostawowe. Dbaj o technikę i progres i nie obawiaj się ciężaru.