Czy czujesz się często zestresowany/a? Jeśli tak, to być może nadszedł już czas, żeby przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Zdrowe odżywianie to nie tylko droga do uzyskania płaskiego brzucha i spadku masy ciała. Wszystko, co zjadasz, może mieć także wpływ na Twoje samopoczucie i zdrowie mózgu. Czy wiesz, że to, co jesz, może Ci pomóc także w walce ze stresem i konsekwencjami wywołanymi tym stanem?
Stres pojawia się w życiu większości z nas. Jedni sobie z nim radzą lepiej, inni gorzej, ale z pewnością każdy z nas może próbować sobie z nim poradzić poprzez zmianę nawyków żywieniowych oraz stylu życia, do którego zaliczymy m.in. aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu. Jeśli mowa o odżywianiu, to pomocne będzie tutaj ograniczenie cukru, żywności przetworzonej, a także używek m.in. alkoholu.
Istnieje też kilka produktów, które warto włączyć do swojej diety, ponieważ ich wartości odżywcze mogą znakomicie wesprzeć naszą walkę z konsekwencjami stresu. Poznajmy je.
Płatki owsiane
Płatki owsiane to źródło węglowodanów złożonych i błonnika, dzięki czemu zapewniają powolne uwalnianie się energii. Nie powodują one gwałtownych skoków cukru we krwi, co jest istotne nie tylko dla osób zmagających się z cukrzycą, ale także tych borykających się ze stresem. Gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, po którym następuje szybki spadek, może wywołać lęk i utrudnić radzenie sobie ze stresem. Wybieraj płatki owsiane zwykłe lub górskie, a unikaj błyskawicznych, które są bardziej przetworzone, przez co mają mniej wartości odżywczych. Możesz je zjeść w postaci owsianki z dodatkami albo omleta, kombinując ze smakami do woli. Dodaj owoców, cynamonu albo siemienia lnianego, a uzyskasz jeszcze więcej witamin i minerałów.
Gorzka czekolada
Pomimo niewielkiej ilości kofeiny w ciemnej czekoladzie, może ona pomóc w lepszym radzeniu sobie ze stresem, ponieważ zawiera magnez. Minerał ten jest niezbędny do funkcjonowania układu nerwowego i mięśni oraz pomaga regulować poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i reakcję organizmu na stres. Wybieraj te czekolady, które zawierają co najmniej 70% kakao i spożywaj je z umiarem.
Zielona herbata
Zielona herbata zawiera przeciwutleniacze zwane katechinami, które mogą zmniejszać stany zapalne i obniżać ciśnienie krwi. Można się także spotkać z teoriami, że zmniejsza ryzyko niektórych rodzajów raka, cukrzycy, chorób serca i choroby Alzheimera. Temat ten jednak wymaga dalszych badań.
Pomimo zawartości kofeiny zielona herbata może działać uspokajająco. Wynika to z obecności teaniny, pochodnej aminokwasu, kojarzącego się z uczuciem błogości, łagodzeniem stanów lękowych i zmniejszaniem stresu.
Orzechy włoskie są doskonałym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Nie tylko sycą, ale zmniejszają także stany zapalne i regulują poziom lipidów we krwi. Zaledwie garść tych orzechów dziennie, może pomóc w lepszym radzeniu sobie ze stresem. Mogą one stanowić przekąskę samą w sobie lub dodatek do sałatki, owsianki, jogurtu itp.
Tłuste ryby
Tłuste ryby, takie jak łosoś, tuńczyk i sardynki, są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Te zdrowe tłuszcze mają pozytywny wpływ na nastrój i poziom stresu. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się również w jajach, siemieniu lnianym i wspomnianych wcześniej orzechach włoskich.
Podsumowanie
Chyba już nie masz wątpliwości, że lepsze odżywianie może pomóc Ci zmniejszyć poziom stresu. Stres jest obciążeniem zarówno dla ciała, jak i umysłu. I już nawet coś tak banalnego, jak unikanie słodkich napojów, ograniczenie kofeiny i redukcja cukru, może pomóc okiełznać stres. Dodanie kilku wartościowych produktów do diety przyniesie jeszcze więcej korzyści. Zrób zatem listę i ruszaj na zakupy uzupełnić swoje zapasy.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.