Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu
Od jakiegoś czasu systematycznie pojawiają się rozmaitego rodzaju ostrzeżenia, przed groźnie brzmiącą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Hasła przewijające się na plakatach i w spotach telewizyjnych i radiowych ostrzegają przed groźnymi konsekwencjami oraz zachęcają do szczepień. Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu i czy należy się go obawiać?

Kleszczowe zapalenie mózgu jest wirusową chorobą zakaźną wywoływaną przez flawowirus, który znajduje się w ślinie zakażonego kleszcza. Co szczególnie istotne - nosicielstwo przenosi się wśród kleszczy z pokolenia na pokolenie, owy wirus u zakażonych osobników przenika bowiem do składanych jaj. W naszym kraju rejestruje się rocznie około 200 - 250 przypadków tej choroby, a większość zachorowań przypada na tereny Warmii, Mazur i Podlasia. W ostatnich latach zanotowano także wyraźny wzrost ilości zachorowań na Mazowszu, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Kieleckiem. 

Kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo niebezpieczne i początkowo niestety trudne do rozpoznania. Pierwsze symptomy występują po okresie 1 - 4 tygodni od ukąszenia, choroba zaczyna się grypopodobne, pojawia się gorączka, bóle głowy, „łamania w kościach” i bóle mięśniowe, a także objawy ze strony dróg oddechowych i układu pokarmowego. Po jakimś czasie dolegliwości znikają, następuje okres bezobjawowy, a po nim pojawiają się: wysoka gorączka, wymioty i sztywność karku oraz zaburzenia świadomości i inne objawy neurologiczne.

Nie ma skutecznego leku przeciwko tej chorobie, wiele zależy od stanu układu immunologicznego konkretnej jednostki. Niestety u około połowy zarażonych dochodzi do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym. Choroba w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią. Istnieje jednak możliwość zaszczepienia się przeciwko tej przypadłości, zabieg należy jednak wykonać odpowiednio wcześnie.

Poza szczepionką pozostaje jedynie ostrożność polegająca na unikaniu przebywania w miejscach szczególnego ryzyka takich gęste krzaki, wysokie trawy, obrzeża lasów;  a także stosowanie środków odstraszających kleszcze (DEET, permetryna). Ważny jest także odpowiedni ubiór obejmujący długie spodnie czy nakrycie głowy. Oczywiście  w ostrożności tej nie należy przesadzać. Traktowanie zalesionych obszarów Warmii, Mazur i Podlasia jako terenów skażonych jest  nieuzasadnione. Chodzi jedynie o to by pamiętać, że pewne zagrożenie istnieje.

W artykule mówimy o: Zdrowie