Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kleszczowe zapalenie mózgu

Od jakiegoś czasu systematycznie pojawiają się rozmaitego rodzaju ostrzeżenia, przed groźnie brzmiącą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Hasła przewijające się na plakatach i w spotach telewizyjnych i radiowych ostrzegają przed groźnymi konsekwencjami oraz zachęcają do szczepień. Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu i czy należy się go obawiać?

Kleszczowe zapalenie mózgu jest wirusową chorobą zakaźną wywoływaną przez flawowirus, który znajduje się w ślinie zakażonego kleszcza. Co szczególnie istotne - nosicielstwo przenosi się wśród kleszczy z pokolenia na pokolenie, owy wirus u zakażonych osobników przenika bowiem do składanych jaj. W naszym kraju rejestruje się rocznie około 200 - 250 przypadków tej choroby, a większość zachorowań przypada na tereny Warmii, Mazur i Podlasia. W ostatnich latach zanotowano także wyraźny wzrost ilości zachorowań na Mazowszu, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Kieleckiem. 

Kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo niebezpieczne i początkowo niestety trudne do rozpoznania. Pierwsze symptomy występują po okresie 1 - 4 tygodni od ukąszenia, choroba zaczyna się grypopodobne, pojawia się gorączka, bóle głowy, „łamania w kościach” i bóle mięśniowe, a także objawy ze strony dróg oddechowych i układu pokarmowego. Po jakimś czasie dolegliwości znikają, następuje okres bezobjawowy, a po nim pojawiają się: wysoka gorączka, wymioty i sztywność karku oraz zaburzenia świadomości i inne objawy neurologiczne.

Nie ma skutecznego leku przeciwko tej chorobie, wiele zależy od stanu układu immunologicznego konkretnej jednostki. Niestety u około połowy zarażonych dochodzi do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym. Choroba w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią. Istnieje jednak możliwość zaszczepienia się przeciwko tej przypadłości, zabieg należy jednak wykonać odpowiednio wcześnie.

Poza szczepionką pozostaje jedynie ostrożność polegająca na unikaniu przebywania w miejscach szczególnego ryzyka takich gęste krzaki, wysokie trawy, obrzeża lasów;  a także stosowanie środków odstraszających kleszcze (DEET, permetryna). Ważny jest także odpowiedni ubiór obejmujący długie spodnie czy nakrycie głowy. Oczywiście  w ostrożności tej nie należy przesadzać. Traktowanie zalesionych obszarów Warmii, Mazur i Podlasia jako terenów skażonych jest  nieuzasadnione. Chodzi jedynie o to by pamiętać, że pewne zagrożenie istnieje.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.