Niedobory witaminy D mają charakter powszechny. Szacuje się, że na terenie naszego kraju dotykają one ponad 90% populacji, czyli zatrważająco dużo. Można wręcz powiedzieć, że nie dotyczą tylko nielicznych jednostek. Z racji tego, iż ich skutki bywają niezwykle uciążliwe i groźne dla zdrowia, ważne jest by im zapobiegać i w miarę możliwości – by je szybko wyrównać. Okazuje się, że lato to pora idealna by tego dokonać.
Dlaczego witamina D jest taka ważna?
Witamina D należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach, podobnie jak inne witaminy, chociaż nie jest źródłem energii ani nie może być wykorzystana jako materiał budulcowy, to stanowi niezbędny składnik diety. Oprócz tego, że uczestniczy w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej i wpływa na stan zdrowia i kości, oddziałuje również na pracę wielu układów i narządów, a jej biologiczna rola jest o wiele, wiele szersza niż jeszcze do niedawna sądzono. Oczywiście trudno mówić o mniej i bardziej ważnych witaminach, bo wszystkie bez wyjątku są nam po prostu konieczne, ale witamina D jest o tyle wyjątkowa, że pomimo, iż mamy możliwość jej wytwarzania w naszym organizmie, masowo doświadczamy jej niedoborów, które okazują się niezwykle groźne.
Do czego prowadzą niedobory witaminy D?
Deficyt witaminy D, chociaż nie objawia się w sposób na tyle swoisty by można było go na podstawie symptomów jednoznacznie sklasyfikować, to bez wątpienia negatywnie odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu ludzkiego. Jego skutkiem jest nie tylko zaburzenie struktury kośćca i szereg powiązanych z tym zjawiskiem chorób, ale też wiele innych nieprawidłowości. Badania naukowe wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D łatwiej zapadają na nowotwory, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, choroby neurodegeneracyjne, choroby wątroby, depresję, a także częściej doświadczają mniej lub bardziej błahych przypadłości takich jak przeziębienie czy grypa. Mało tego, niski status witaminy D sprzyja nadwadze i otyłości oraz utrudnia budowę muskulatury!
Jak korzystać z dobrodziejstw lata by wyrównać niedobory witaminy D?
Lato to okres w którym nie tylko możemy z łatwością pokryć zapotrzebowanie na witaminę D, ale także jesteśmy w stanie uzupełnić powstałe przez okres jesienno-zimowy niedobory. Związane jest to z tym, że synteza tego związku zachodzi w naszej skórze pod wpływem promieniowania UV. Szacuje się, że na terenie naszego kraju, ze względu na położenie geograficzne, możliwość wyprodukowania odpowiednich dawek witaminy D poprzez ekspozycję na działanie promieni słonecznych mamy od końca kwietnia do początku września. W tym celu należy odsłonić przynajmniej 18% powierzchni ciała na okres minimum 15 minut w godzinach pomiędzy 10 a 15 przy w miarę dobrym nasłonecznieniu. Ważne jest – uwaga – by nie smarować się filtrami ochronnymi, gdyż mogą one wspomniany proces zaburzyć.
Czy to znaczy, że należy się opalać „bez filtra”?
Chociaż stosowanie kosmetyków zawierających filtry ochronne może utrudniać syntezę witaminy D w skórze to w żadnym wypadku nie oznacza to, że ze stosowania tego typu kosmetyków trzeba totalnie zrezygnować. Takie działania mogą bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści. W przypadku dłuższej ekspozycji na działanie promieni słonecznych warto pamiętać o fotoprotekcji, rezygnując z niej tylko, na krótki czas po to by zapewnić sobie odpowiednią dawkę witaminy D. Istotne znaczenie ma tutaj także fototyp skóry. Osoby z jasną karnacją powinny zachować ostrożność nawet przy krótkiej ekspozycji na działanie promieniowania UV (na szczęście jednostki te także wydajniej syntetyzują witaminę).
Podsumowanie
Witamina D jest niezbędnym składnikiem, który nasz organizm potrafi wyprodukować sobie sam – jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki. W okresie letnim warto korzystać z dobrodziejstw słońca i zapewnić sobie codziennie piętnastominutowa kurację witaminową, która przełożyć się może na lepsze zdrowie, samopoczucie i wygląd.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.