Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Których roślin nie lubią komary? Jak odstraszyć komary za pomocą roślin?

Których roślin nie lubią komary? Jak odstraszyć komary za pomocą roślin?
Ach te komary. Ledwo się zaczyna robić ciepło i człowiek chce wyjść z domu, lżej się ubrać i po prostu cieszyć się przyrodą, aż tu nagle następuje atak krwiopijców. Na szczęście istnieje wiele opcji, aby powstrzymać te brzęczące stworzenia przed atakiem. Jeśli nie lubisz środków chemicznych dostępnych w sklepach, to na ratunek przychodzą niektóre rośliny.

Czy rośliny mogą faktycznie odstraszyć komary?

Tak! Komary nie przepadają za niektórymi zapachami i olejkami wytwarzanymi przez wybrane rośliny. Niektóre z nich są dla komarów wręcz toksyczne. Więc które rośliny odstraszają komary? Sprawdźmy to!

Trawa cytrynowa

Jest to jeden z najczęstszych składników wielu środków odstraszających owady. Komary nienawidzą tego cytrynowego świeżego zapachu, a Ty prawdopodobnie go pokochasz!

Trawa cytrynowa jest również łatwa w utrzymaniu. Chociaż można ją uprawiać na zewnątrz, na obszarach wolnych od mrozu, dobrze sprawdza się również w pomieszczeniach jako roślina doniczkowa. To świetny wybór dla zapracowanych ludzi lub dla tych, którzy nie mają ręki do roślin.

Kocimiętka

Kocimiętka nie tylko doprowadza do szaleństwa wszystkie koty, ale może również odpędzać komary. Okazuje się, że jest ona 10 razy skuteczniejsza w odstraszaniu niż DEET (popularny chemiczny środek odstraszający owady). Kocimiętka, należąca do rodziny mięty, jest łatwa w uprawie i utrzymaniu.

Lawenda

Kojący zapach lawendy to świetny sposób na odrobinę spokoju w ciągu dnia, ale tylko dla Ciebie. Dla komarów już niekoniecznie. Lawenda zawiera linalol, który odstrasza owady. Można ją uprawiać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w zależności od tego, gdzie najbardziej potrzebujesz ochrony przed komarami. Jest najskuteczniejsza, gdy ją zmiażdżysz i wmasujesz w skórę.

Pachnące pelargonie

Jeśli szukasz czegoś, co jest zarówno ładne, jak i pachnące, to postaw na pelargonie. Te proste kwiaty wydzielają cytrynowy zapach, od którego ucieka wiele szkodników – w tym komary. Rośliny te preferują ciepły, suchy, słoneczny klimat, jeśli żyją na zewnątrz, ale mogą również rozwijać się jako rośliny doniczkowe, domowe.

Chryzantemy

Chryzantemy świetnie zwalczają komary. Ta popularna wieloletnia roślina zawiera pyretrum, naturalny środek owadobójczy. Pyretrum może zabić nie tylko komary, ale także pchły, muchy i niektóre ćmy.

Chryzantemy kwitną zwykle jesienią, a ponieważ aktywność komarów zwykle słabnie w okolicach listopada, preferowany czas największej aktywności tego kwiatu sprawia, że jest to świetna opcja do ochrony przed komarami w późnym sezonie.

Szałwia

Szałwia w środowisku ezoterycznym słynie z oczyszczania z negatywnej energii wokół siebie. Okazuje się, że odstrasza także komary. Dzieje się to za sprawą silnego zapachu, którego owady nie lubią. Szałwia działa najlepiej, gdy jest palona.

Rozmaryn

Rozmaryn to nie tylko popularny produkt kulinarny, ale również skuteczny sposób na odstraszanie szkodników. To pikantne zioło zawiera kwas rozmarynowy, naturalny środek na komary. Mimo że kwitnie w gorącym, suchym klimacie, nie oznacza to, że nie można go uprawiać w innych miejscach, np. w pomieszczeniach.

Melisa lekarska

Podobnie jak lawenda, melisa znana jest ze swoich właściwości uspokajających. Świetnie sprawdza się również w walce z owadami (zwłaszcza komarami). Regularne przycinanie lub krojenie melisy sprawia, że uwalnia ona olejki, które odstraszają komary.

Bazylia

Zastosowania bazylii znacznie wykraczają poza kuchnię. Podczas gdy jej pyszny, wyjątkowy zapach przyciąga ludzi, to komary wręcz odpycha. A ponieważ ma ona tak silny aromat, bazylia nie musi być miażdżona ani siekana, aby spełnić swoje zadanie odstraszacza. Uwielbia słońce o poranku i cień po południu. Może rosnąć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Mięta

Nakładanie olejku eterycznego z mięty pieprzowej na skórę zapewnia ochronę przed ukąszeniami owadów przez ponad 2 godziny! Nawet po zakończeniu całkowitej ochrony może to pomóc w zmniejszeniu liczby ugryzień. Mięta pieprzowa jest łatwa w uprawie, niezależnie czy to w pomieszczeniach, czy na zewnątrz.

Czosnek

Można powiedzieć, że komary są wampirami z bzyczącego świata owadów, więc nic dziwnego, że mają awersję do czosnku. Dodanie świeżego czosnku do posiłków przed wyjściem na zewnątrz może zapewnić odrobinę ochrony przed komarami.

Nagietek

Te kwiaty są nie tylko piękne, ale mają też zapach, który sprawia, że komary się wycofują. Podobnie jak chryzantemy, zawierają one pyretrum, naturalny środek odstraszający owady.

Nagietki to jednoroczne kwiaty, które często sadzi się wokół granic ogrodów, aby powstrzymać komary i inne pełzające stworzenia przed wtargnięciem. Są świetną opcją odstraszającą, jeśli spędzasz dużo czasu w swoim ogrodzie.

Wskazówki

Większość roślin nie uwalnia swoich naturalnych zapachów i związków zwalczających szkodniki bez niewielkiej pomocy, np. siekania, miażdżenia itp.

Umieść wybraną roślinę tam, gdzie najbardziej potrzebujesz ochrony. Jeśli Twoim problemem są komary w domu, wybierz taką, którą będzie łatwo hodować wewnątrz.

Różne rośliny rozwijają się o różnych porach roku. Komary są na ogół najbardziej aktywne między marcem a listopadem, więc weź to pod uwagę, jeśli polegasz na roślinach zewnętrznych.

Jeżeli nie masz ręki do roślin, postaw na olejki eteryczne. Może to być równie skuteczny sposób na powstrzymanie komarów przed atakiem.

Podsumowanie

Chociaż istnieje mnóstwo chemicznych środków odstraszających komary, to istnieją również naturalne sposoby. Wiele popularnych roślin i ziół to znane środki odstraszające komary. A to wszystko dzięki zapachom lub olejkom, które wytwarzają.

Jeśli używasz roślin do wypędzania komarów ze swojego podwórka lub domu, pamiętaj, że najlepiej je pociąć lub zmiażdżyć, aby w pełni uwolnić ich zapachy przeciw owadom. W przypadku roślin hodowanych na zewnątrz należy pamiętać o porach roku, w których rosną najlepiej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.