Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Legalny, bezpieczny anabolik i antyoksydant

Legalny, bezpieczny  anabolik i antyoksydant
Kreatyna jest jednym z najczęściej wybieranych suplementów diety, jej zastosowanie przynosi pozytywy w niemalże wszystkich dyscyplinach sportowych. Z suplementacją kreatyny wiąże się też wiele korzyści zdrowotnych.

Kreatyna występuje w mięsie, ale mało kto jest w stanie zjadać codziennie tyle mięsa. Np. w 1 kg surowego mięsa wołowego lub łososia znajduje się około 4,4 g kreatyny. Suplementacja (np. 3-5 g dziennie przez 8-12 tygodni) pozwala na wzrost siły, wytrzymałości i obwodów mięśni, umożliwia prowadzenie cięższego treningu niż zwykle i może mieć wpływ na regenerację potreningową.

Kreatyna może poprawiać wyniki w sprincie, w trakcie zawodów pływackich, przy ostrych podjazdach w górach, w czasie podbiegów itd. Odkrywane są też coraz nowe potencjalne zastosowania dla kreatyny. Okazuje się, iż suplementacja kreatyną (w połączeniu z zabiegami terapeutycznymi) skutecznie wspomaga rehabilitację urazów ścięgien. Ma ona wpływ na odczuwanie bólu, zachowanie masy mięśniowej oraz wzrost siły w trakcie rehabilitacji. Po podawaniu kreatyny zawodnik może pracować szybciej lub pod większym obciążeniem i nadal znajduje się w strefie tlenowej (ma to ogromne znaczenie dla biegaczy, pływaków, triatlonistów, zawodników sportów walki, piłkarzy itd.)

Naukowcy sugerują, iż kreatyna jest nie tylko anabolikiem, ale też antyoksydantem! Ponieważ utleniacze, takie jak wolne rodniki, mogą wpływać na zmęczenie mięśni i obrót białek, ważne jest, aby wiedzieć, czy kreatyna może neutralizować wolne rodniki i inne reaktywne formy tlenu.

Badanie 

Naukowcy sprawdzali hipotezę, że kreatyna usuwa rodniki ponadtlenkowe, aniony nadazotowe, nadtlenek wodoru i nadtlenki lipidowe.

Wyniki

Kreatyna nie zmniejszała znacząco poziomu nadtlenku wodoru ani peroksydacji lipidów. Jednak okazało się, że kreatyna wykazywała znaczącą zdolność do usuwania rodników ponadtlenkowych i  anionów nadazotowych.

Wnioski

Prawdopodobnie kreatyna wspiera budowanie mięśni także pośrednio jako antyoksydant wymiatając reaktywne formy tlenu i azotu które mają negatywny wpływ na mięśnie.

 

 

Źródła: John M.Lawler i in. „Direct Antioxidant Properties of Creatine” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006291X01961649

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.